Článek
Malá hloubka televizních obrazovek umožňuje zakomponovat přístroj do pokoje tak, že může být poměrně blízko místu, ze kterého se chcete na monitor dívat.
Dnes platí, že vzdálenost, z níž obraz sledujete, se má rovnat přibližně trojnásobku úhlopříčky obrazovky.
Co můžete mít
„V nabídce obchodů najdete speciální nábytek i stěny se zadním panelem, který s uchycením televize počítá. Obrazovku tak dostanete do vhodné výšky, což je úroveň očí sedícího člověka. Za panel uklidíte veškeré kabely, které k instalaci potřebujete,“ ukazuje Daniel John ze společnosti Nábytek Říha.
Pořídit si můžete i stolek či stojan pro televizi, domácí kino a hudební sestavu. Má mít výšku přibližně 50 až 53 cm, nosnost vyberte podle hmotnosti přístroje a rozměr volte podle velikosti pokoje v závislosti na rozměrech displeje.
Kam s ní?
Pokud obrazovku nedáváte do stěny nebo na stolek, je možné větší modely zavěsit na stěnu a menší přístroje umístit na nástěnný držák či konzole, které se přichytávají ke zdi nebo ke stropu. Vybírejte je s ohledem na nosnost a možnost natáčecího úhlu vůči stěně, existují také stojany do prostoru: fixní, pojízdné i takové, jež se otáčejí kolem své osy.
Držáky a konzole
„Při volbě držáků věnujte pozornost jeho velikosti, nevypadá příliš dobře, pokud je těleso zbytečně velké a vyčnívá za televizorem,“ radí Jan Rautenkranc, produktový manažer společnosti Samsung Electronics.
Stejně tak si všímejte konektorů na zadní straně televizoru. Ideální je, pokud jsou vyvedeny do strany, a umožňují tak umístit televizor co nejblíže stěny. Pokud jsou umístěny směrem dozadu, potřebujete určitý prostor mezi stěnou a TV. „Případně jsou na trhu televizory s takzvaným One Connect Boxem – výstupy všech konektorů jsou mimo televizor v krabičce a vy musíte zakrývat pouze jeden kabel vedoucí od TV,“ upozorňuje manažer.
Materiály a design
Televizní stolky se vyrábějí z rozličných materiálů, vedle nábytku z dřevěného masivu je v oblibě i tvrzené sklo nebo kovové konstrukce se skleněnými policemi.
Nestavte je před okno ani proti němu. Kontrast mezi obrazovkou a pozadím nesmí být příliš velký, při sledování programu ve dne by vznikaly odrazy na obrazovce. Stěna za televizorem by při večerním sledování měla být nepřímo osvětlená.
Přečtěte si také článek Obýváková stěna: Tyhle chyby děláte při jejím výběru! nebo Obývákové stěny: Rozlučte se s tou starou, tyhle teď letí!.
Zvolili jste si stolek, nástěnný držák, nebo máte televizor postavený na ve stěně? Poraďte čtenářům, které řešení se vám osvědčilo.