Hlavní obsah

Na lyže do Val di Peio: Široké sjezdovky, ledová hudební síň i skvělé espresso na každém rohu

Foto: Val di Sole / Alice Russolo

Foto: Val di Sole / Alice Russolo

Láká vás kochat se nádhernými vrcholky Dolomit, sjíždět široké sjezdovky a dát si aperitiv v nadmořské výšce tři tisíce metrů? Sedněte do auta a vyrazte na last minute zimní dovolenou do italského Trentina – konkrétně do Val di Peio.

Článek

Zimní pobyt na horách je vždycky dobrý nápad! A aby to byl opravdu bezvadný zážitek, měl by splňovat několik podmínek: nádherné výhledy na zasněžené horské vrcholky a dobré restaurace i après-ski bary. A především – sluníčko se nesmí schovávat za mraky! A právě to jsme si užili v Itálii, konkrétně ve Val di Peio (někdy také Pejo). Tahle oblast nabízí tři lyžařská střediska (Folgarida-Marilleva, Peio 3000 a Pontedilegno-Tonale), kde se dá jezdit i na jeden skipas. Strávili jsme tady nekolikadenní lyžařskou dovolenou a pořádně jsme obhlédli dva ze tří skiareálů.

Val di Peio: Jak se tam dostanete

760 kilometrů z Prahy, to je skoro devět hodin autem. Ale zvolit lze i časově méně náročný způsob: letadlem asi hodinu a půl do Bergama, na letišti si půjčíte auto a do oblasti Val di Peio dojedete za tři hodinky. A co lyžařská výbava, říkáte si? Žádný problém, v Itálii je běžné si lyže, snowboard, boty i hůlky půjčit. A kromě toho, že nemusíte vozit vlastní vybavení, to má ještě další výhodu – vyzkoušíte si nejrůznější, a to i nejnovější modely.

Skiareál Peio 3000

Patří k nejstarším lyžařským střediskům v celé oblasti Val di Sole. Skiareál Peio 3000 nabízí 20 kilometrů sjezdovek a také sedm lanovek. Určitě si nenechte ujít tu s (nepřekvapivým) názvem Pejo 3000. Je to velká kabina až pro sto osob a vyveze vás na nejvyšší bod střediska. Jestli se sem vypravíte, pak se určitě zastavte ve venkovním baru nebo v restauraci a dejte si něco na zahřátí či osvěžení – užijete si přitom nádherné panoramatické výhledy. A pak se spusťte dolů, osm kilometrů dlouhou krásnou sjezdovkou do Peio Fonti.

  • Zakládají si tady i na udržitelnosti, a tak jde o jeden z prvních skiareálů na světě, který nepoužívá jednorázové plasty.
  • Dvoudenní skipas pro dospělého vyjde na 96 eur.

Trentinská gastronomie

  • V menu zdejších restaurací najdete ve velkém zastoupenou zvěřinu ve spojení s těstovinami nebo polentou – kukuřičnou kaší, která patří mezi typická horská jídla.
  • V nabídce jsou také místní bílá a růžová šumivá vína, nesou označení Trento DOC.
  • Rádi ochutnáváte zajímavé speciality? Zkuste nápoj, který spojuje kávu z ječmene (chutná jako čekanková nebo pampelišková) s trochou červeného vína.
  • A jedno upozornění: Dát si cappuccino jindy než k snídani je v Itálii snad největší „kávový hřích“. Zrovna tak není vhodné krájení špaget nebo fettuccine. Jestli si nechcete utrhnout ostudu, těstoviny namotávejte!

Skiareál Pontedilegno-Tonale

Druhé lyžařské středisko, které jsme ve Val di Peio navštívili, nabízí zase jiné výhledy a možnosti. Například na ledovci Presena, kde se lyžuje klidně i v květnu, stojí v nadmořské výšce 2 600 metrů velké „iglú“, tedy ledový sál, kam se vejde až 200 lidí. Zde se od ledna až do začátku dubna koná hudební festival Paradice. Vzhledem k tomu, že z ledu jsou vytvořené i všechny hudební nástroje, jedná se opravdu o nevšední zimní zážitek. My jsme se bavili u songů Boba Dylana v podání hudební skupiny Paradice Band.

Během hlavní sezony si v Pontedilegno-Tonale můžete užít také jeden z nejdelších sjezdů v Alpách – až jedenáct kilometrů dlouhou trať, jejíž součástí je i slavná černá sjezdovka Paradiso. Možná také – stejně jako my – uvítáte, že se tady lyžuje na obou stranách údolí: jak na strmém ledovci Presena, tak naproti v Passo Tonale, kde jsou kopce oblejší a holé.

  • Pro dospělého vyšel dvoudenní skipas na 107 eur. Možností je ale mnohem víc, záleží, jaké máte plány.

Trentino a Čechy

Bezstarostné lyžování na svazích Dolomit? Před více než sto lety to bylo úplně jinak. V oblasti Trentina najdete muzea i expozice, které připomínají první světovou válku. Na vrcholcích hřebenů můžete spatřit i bývalé vojenské bunkry, které byly součástí válečné fronty.

Trentino je také provázáno s Českem: během první světové války zde bojovali čeští vojáci a italské obyvatelstvo bylo po dobu válčení evakuováno do středních a severních Čech. Pokud tedy v nějaké místní italské restauraci narazíte na kachnu se zelím a knedlíkem, nebuďte překvapeni!

Načítám