Článek
Následující víkend patří hlavně svátku všech Martinů, takže nezapomeňte popřát těm, které znáte. A můžete je pozvat třeba na tradiční husí hody nebo si s nimi přiťuknout sklenkou speciálního svatomartinského vína. Ale lze prožít i spoustu dalšího – máme pro vás pár tipů.
Svatomartinská husa
Sobota 11. listopadu je už tradičně svátkem dobrého jídla a pití, ale hlavně husích hodů - dozlatova upečená husička s knedlíkem a zelím, ale i kaldoun, konfitované stehno a k tomu svatomartinské rohlíčky. To jsou klasické položky svatomartinského menu restaurací po celé republice a skoro se můžeme vsadit, že pokud na ně dostanete chuť, stačí se rozhlédnout po okolí a uspějete i u vás.
Restauratéři hlásí pro letošek sice nárůst cen, ale nemělo by to být žádné velké drama – zaplatit byste měli o pět až deset procent víc než loni.
Kam přijede Martin na bílém koni?
Martin přijíždí na bílém koni – a jsou místa, kde to bude platit i letos. Rozhodně dorazí pod Bílou věž na Velké náměstí v Hradci Králové, a to v 16.30. Je to tradiční místo konání svatomartinských slavností. Od dvou hodin budou ve stáncích k prodeji i ochutnávce svatomartinské rohlíčky, svatomartinské víno a mnoho dalších tradičních lahůdek.
Na bílém koni ho můžete potkat i na pražském Vyšehradě, a to zhruba od 15 do 18 večer. Různé aktivity budou probíhat u rotundy sv. Martina nebo u Purkrabství, odkud také vyrazí v 16.45 i lampionový průvod.
A Martin přijede i na slavnosti, které probíhají na Hanáckém náměstí v Kroměříži, a to stylově od 11.11 zhruba do 7 večer.
Svatomartinské víno
Nejen k tradiční huse se hodí sklenka vína, samozřejmě toho svatomartinského. Slavnosti těchto vín se samozřejmě konají v klasických vinařských oblastech, jakými jsou například Bzenec, Lednicko-valtický areál, Slavkov nebo Velké Pavlovice, kde budou otevřené sklepy. Zajet na víno si můžete i na Karlštejn, zámek Zbiroh nebo hrad Loket, případně do restaurace U Pinkasů v Praze. Mezi tradiční místa patří také Botanická zahrada v pražské Troji, konkrétně ve Vinotéce sv. Kláry.
Svátek světel v pražské zoo
Na sobotu připadá i jeden z nejbarvitějších indických svátků – Diwali. Jde o svátek světel. Oslavit ho můžete v pražské zoo Trója. Podle legendy mají celou noc svítící světla pomoci najít cestu Rámovi (postava ze starých indických legend), který se vracel domů z vyhnanství. Vám mohou ale světla ukázat cestu od Vzdělávacího centra poblíž vchodu až do Údolí slonů v horní části zoologické zahrady. Akce začíná v 17 hodin a trvá asi do 18.30. Díky ní můžete zažít zahradu ve zcela neopakovatelné atmosféře, tajemnou a netradičně osvětlenou.
Rozhledna Hamštejn u Železného Brodu
Pokud se v sobotu udělá hezky a bude se vám chtít vyrazit na výlet, můžete se stavit na slavnostním otevření rozhledny Hamštejn u Železného Brodu, které se koná od 14 do 16 hodin. Nová rozhledna se stane součástí Zlaté stezky Českým rájem, stojí na trase z Kozákova na Malou Skálu a na Frýdštejn. Součástí areálu rozhledny je i altán s lavičkami.
Noční Terezín
Neobvyklý zážitek nabízí v sobotu pevnostní město Terezín. Letos naposledy můžete absolvovat noční prohlídku labyrintu podzemních chodeb pouze za svitu svíček a luceren. První prohlídka začíná v 18 hodin a další prohlídky navazují po 30 minutách. Je třeba si rezervovat místa.
Bude stále víc večerů, kdy se vám kvůli počasí nebude chtít nikam chodit a raději si uděláte domácí pohodu, třeba s knihou. A jaké novinky vás v knihkupectvích čekají?
Kniha Kult
Z mateřské školy ve Stockholmu se ztratí pětiletý chlapec. Všechny stopy nasvědčují únosu. Hlavní policistka zjistí, že nebezpečí hrozí i dalším dětem – zločiny jsou pečlivě naplánované a nesou rituální znaky. Stojí za nimi tajemná sekta? Švédská autorka Camilla Läckberg je jednou z nejčtenějších spisovatelek na světě a evropskou královnou detektivek, spoluautorem knihy Kult je neméně známý spisovatel Henrik Fexeus.
Kniha Jak na vyvýšené záhony
Zahrádky se pomalu uložily k zimnímu spánku, ale dobrý zahradník nespí nikdy! Jestli chcete na jaře začít s novou energií a možná i novými nápady, hodí se přes zimu načíst nějakou literaturu – a jednou z možností je kniha zahradníka Joachima Mayera, která se věnuje tématu vyvýšených záhonů. Vysvětluje, jak si můžete vyvýšený záhon sami vybudovat, a to i třeba jen na terase či balkoně.
A kdyby bylo tak ošklivo, že by se vám nikam nechtělo, pusťte si třeba něco na Netflixu. Tohle jsou letošní největší hity