Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Praha je nádherná a láká k objevování v každém ročním období. Využijte toho, že ještě nezačala hlavní turistická sezóna, a vydejte se nasát podmanivou atmosféru legendárních a prastarých zákoutí i nahlédnout do dějin, obdivovat unikátní architekturu a vychutnat si zdejší genius loci.
Park Parukářka
Park Parukářka na Žižkově je ideálním místem pro procházky s dětmi nebo ruku v ruce s partnerem v každé roční době. Je odsud nádherný výhled na centrum Prahy včetně Hradčan. Najdete tu i spoustu možností ke sportovnímu vyžití (třeba ping-pongové stoly) a několik dětských hřišť. Za návštěvu určitě stojí legendární hospůdka, kde se v letních měsících pořádají koncerty. Parkem také prochází naučná stezka, která vás prostřednictvím informačních panelů seznámí s historií a zajímavostmi o Vrchu svatého kříže, na kterém podle některých pramenů bývalo kdysi popraviště.
Vrch Vítkov
Pro někoho nemusí být vrch Vítkov s památníkem zrovna vrcholem romantiky, přesto stojí za to zajít si toto místo prohlédnout zblízka. Jednu z ikon české historie najdete mezi Karlínem a Žižkovem. Vrch se tyčí do výšky téměř 271 metrů a vyrazit na něj můžete hned z několika směrů. Ve 14. století, za vlády panovníka Karla IV., se na jeho svazích začaly zakládat vinohrady, z nichž některé patřily pražskému konšelovi Vítkovi z Hory (ano, právě po něm byl vrch pojmenován), v roce 1420, v době křižáckých válek, pak na tomto místě zvítězila husitská vojska v čele s Janem Žižkou.
Právě na jeho počest byla před Národním památníkem na samém vrcholu kopce instalována monumentální bronzová jezdecká socha Jana Žižky, která je jednou z deseti největších jezdeckých soch na světě. Okolní svahy jsou porostlé stromy, dřevinami i od jara do podzimu kvetoucími keři, mezi kterými vede spousta cest a stezek, ideálních pro příjemné vycházky. V budově památníku se můžete občerstvit v kavárně s panoramatickou vyhlídkou na Prahu.
Olšanské hřbitovy
Proč se jít procházet právě na hřbitov? A proč ne? Najdete tady ticho, klid, precizně upravené cesty a v létě také příjemný stín pod mohutnými korunami prastarých stromů. Olšanské hřbitovy na rozhraní Vinohrad a Strašnic jsou s rozlohou více než 50 hektarů největším pohřebištěm v metropoli. Olšany, to je deset zádušních a dva obecní hřbitovy, z nichž nejstarší byl založen již v roce 1679. Kromě unikátních funerálních památek se tady ukrývá řada dalších zajímavých staveb (mj. chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice nebo kaple sv. Rocha), za kterými se sem vypravují milovníci architektury.
Hřbitovy vás provede naučná stezka, objevíte tu například Čestné vojenské pohřebiště obětí 1. světové války a legionářů. Pohřbeno je zde i mnoho významných osobností českých dějin a kultury, navštívit můžete třeba hrob Vladimíra Menšíka, Rudolfa Hrušínského, Josefa Lady, Františka Čelakovského, Jaroslava Ježka nebo Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Odpočívá zde též Jan Palach, Ivan Hlinka nebo Jiří Schelinger.
Stínadla aneb Po stopách Vontů
Tušíte, kde v metropoli hledat tajemná Stínadla, známá z knih Jaroslava Foglara? Každý, kdo v dětství propadl Záhadě hlavolamu a Rychlým šípům, přeci touží vědět, kde leží legendární svatyně Uctívačů ginga nebo kam se schovávali Vontové, kteří vlastnili ježka v kleci? Podnikněte dobrodružnou výpravu křivolakými uličkami pražského Starého města a třeba objevíte prastarý kostel s podzemní chodbou nebo nápisy na zdech domů…
Jak se do míst opředených tajemstvím Foglarových příběhů dostanete? Fiktivní Stínadla se nacházejí v okolí Anenského a Haštalského náměstí (kostel sv. Haštala) na Starém Městě v Praze 1. U příležitosti nedožitých stých narozenin spisovatele Jaroslava Foglara byla v roce 2007 jedna do té doby bezejmenná ulička mezi ulicemi Haštalská a U Obecního dvora pojmenována „Ve Stínadlech.“
Staré Židovské město
Městská čtvrť Josefov na pražském Starém Městě je nejzachovalejším souborem židovských památek v Evropě. Do poloviny 19. století se této části Prahy říkalo Židovské město. Z něj se zachovalo jen pár staveb, jednou z nich je židovská radnice. Dodnes také můžete obdivovat Maiselovu, Pinkasovu, Vysokou, Španělskou a Staronovou synagogu. Za prohlídku rozhodně stojí také Starý židovský hřbitov, který je nejstarším židovským pohřebištěm na světě.
Nejstarší náhrobek pochází z roku 1439. Hřbitov byl několikrát rozšiřován a podle některých historických pramenů existuje předpoklad, že se tu nachází několik pohřebních vrstev nad sebou. Pražské Židovské muzeum tu pořádá i speciální komentované prohlídky s průvodcem. Nejznámější osobností, která je zde pohřbena, je učenec a pedagog rabi Jehuda Liwa ben Becalel, zvaný rabi Löw, který je spojován s pověstí o Golemovi.
Grébovka
Park Grébovka, nebo také Havlíčkovy sady na Vinohradech v Praze 2, nabízí jedinečnou kombinaci nádherné přírody, unikátních výhledů na Prahu a historie a je příjemnou oázou klidu uprostřed velkoměsta. Na každém kroku je v tomto rozlehlém parku patrná inspirace italskou renesancí, narazíte zde na krásné sochy, kašny, fontány a jezírka, elegantní altány i honosné historické vily. Svah pokrývají rozlehlé vinice (které zde údajně původně založil již císař Karel IV.), na jaře a v létě lahodí oku rozkvetlé stromy i květinové záhony.
Odpočinek a posezení nabízí útulná restaurace a vinárna Viniční altán nebo kavárna v Pavilonu Grébovka a k prozkoumání láká také umělá terasovitá jeskyně Grotta. Rodiny s dětmi potěší velké hřiště. A ještě zajímavost na závěr: v parku objevíte na první pohled nenápadné pietní místo s lavičkou se zlatou cedulkou, která připomíná, že právě toto místo miloval předčasně zesnulý zpěvák Petr Muk. Ten v sousedství parku Grébovka žil a často sem „utíkal“ za klidem, dobrým vínem i na procházky se psem.