Hlavní obsah

Malebný Plovdiv: Objevte jedno z nejhezčích bulharských měst, v němž najdete i výraznou českou stopu

Foto: stoyanh, Shutterstock.com

Foto: stoyanh, Shutterstock.com

Plovdiv bezesporu patří k nejkrásnějším místům Bulharska. Za jeho spolutvůrce je považován český architekt Josef Schnitter, který zde prožil většinu života a zasloužil se o jeho výraznou přeměnu. Vydejte se i vy poznat krásy druhého největšího bulharského města!

Článek

Plovdiv je plný křivolakých uliček a historických domů s balkony a arkýři. Dýchne tu na vás historie i přátelská atmosféra. Je protkaný kopečky, kterým se tu říká „tepe“, ale také mnoha půvabnými zákoutími. Na jednom z nejstarších evropských měst (je starší než např. Řím nebo Athény) se podepsalo hned několik kultur. V minulosti byl součástí Římské, Byzantské i Osmanské říše.

Změnil několikrát název

Plovdiv najdete v bulharském vnitrozemí, přibližně na půl cesty mezi hlavním městem Sofie a přímořským letoviskem Burgas. Jeho historie je skutečně pestrá. Za svou šest tisíc let dlouhou existenci hned několikrát změnil název - podle toho, kdo město zrovna ovládl: Říkalo se mu Kendros, Eumolpia, Philippopolis (za vlády Filipa II. Makedonského), Pulpudeva, Pulden, Filibe… Římský císař Claudius město přejmenoval na Trimontium neboli Trojvrší a teprve s příchodem Slovanů se mu začalo říkat Plovdiv.

Malé balkony na každém kroku

Po celém Plovdivu vás budou doprovázet typické křivolaké uličky s domy, které mají vyčnívající balkonky, arkýře a rozšířená patra. Místní obyvatelé si tak zvětšovali svá obydlí. Mnohdy jsou od sebe balkony protilehlých domů tak blízko, že by si z nich mohli lidé podávat ruce. Díky strategické poloze města – bylo na křižovatce hlavních cest – tu žili bohatí obchodníci a kupci, kteří vdechli městu kulturní ráz. Dodnes tu najdete řadu malých galerií. A kochat se můžete také překrásnými fasádami domů, jež jsou mnohdy kombinací baroka a lidových motivů.

Město je opředené legendami

Město vzniklo na několika pahorcích, podobně jako třeba starověký Řím. Pojí se k němu hned dvě legendy. Ta první vypráví o šesti kamenech, které hodil za Poseidonem otec krásné nymfy, protože ji bůh odnesl na širé moře. Poté, co moře vyschlo, vyrostl na těchto kamenech Plovdiv. Druhá legenda pojednává o vladaři, který měl tři syny. Jeden z nich se vypravil hledat štěstí do světa a stal se vládcem v daleké asijské zemi. Když ho umírající matka volala, nevyslyšel její přání a ona ho proklela. Když si ve stáří sestavil karavanu s velbloudy a vydal se na cestu do svého rodného domu, při překročení prahu zkameněl. Podle této legendy jsou plovdivské pahorky zkamenělým tělem neposlušného syna a jeho velbloudů.

Thrácké opevnění a amfiteátr

V parku na pahorku Nebet Tepe najdete starověké thrácké opevnění. Kousek odtud je k vidění římský amfiteátr, postavený ve 2. století n. l. za vlády císaře Trajana. V letních měsících se tu konají různá představení. Za zhlédnutí jistě stojí starověký stadion Philippopolis ukrytý pod hlavním náměstím města. Většina stadionu je skrytá, ale jeho západní část je volně přístupná. Vydejte se také k Chisar kapia (Brána pevnosti), kterou nechal postavit Filip II. Makedonský jako východní vchod do své pevnosti. Památkou na tureckou okupaci města je Džumaja džamija neboli Páteční mešita z 15. století. Její minaret zdobí kosočtverečný vzor. Na celé město pak dohlíží voják z nejvyššího pahorku města.

Česká stopa v Plovdivu

Za tvůrce moderního Plovdivu je považován český architekt Josef Václav Schnitter (16. října 1852, Nový Bydžov – 19. května 1914, Plovdiv), který zasvětil městu většinu svého života. Je autorem prvního regulačního plánu města, v Plovdivu a okolí podle jeho návrhů vyrostla řada měšťanských domů. Jednou z jeho prvních realizací je zvonice kostela Panny Marie. Postavil tu mimo jiné také rezidenci Dragona Mančeva, ve které dnes sídlí městský úřad. O tom, jak moc si zde českého architekta dosud váží, svědčí například to, že v Plovdivu najdete uličku pojmenovanou po Schnitterovi, posmrtně mu byl v roce 2006 udělen titul Čestný občan Plovdivu a v roce 2012 v centru slavnostně odhalili jeho pomník.

Město veletrhů

Současný Plovdiv je městem veletrhů. K těm nejvýznamnějším patří veletrh věnovaný spotřebnímu zboží, který se koná na začátku května. Druhým význačným veletrhem je pak průmyslový, jenž je v září. Atraktivita Plovdivu je umocněná i jeho zvolením za Evropské hlavní město kultury 2019.

Příjemné kavárničky i restaurace

Ve městě najdete množství příjemných kaváren i restaurací, kde můžete posedět. V centru na hlavní třídě se můžete naobědvat například v restauraci Teatr. Určitě ochutnejte některý z typických salátů s bílým sýrem sirene, u nás známým pod názvem balkánský sýr. Nebo si dejte patatnik připravovaný ze strouhaných brambor, vajec, cibule a bílého sýra sirene, dochucený mátou. Kávu pořídíte kolem 60 Kč, hlavní jídlo kolem 260 Kč. A nezapomeňte ochutnat bulharské víno. Sklenička vás vyjde zhruba na 80 Kč.

Související témata:
Plovdiv

Načítám