Článek
Marocké království leží na severovýchodě Afriky a skrývá nádherné pláže, hory, filmová studia i dechberoucí poušť. Největší město Maroka je Casablanca, hlavní město je Rabat, ale uniknout by vám neměl Marrákeš, který je po Fezu čtvrtým největším městem. Tam vedly naše stopy jako první.
A hned na úvod přišel jeden z top zážitků - let horkovzdušným balonem za východu slunce. Z výšky to je opravdu nádherný pohled, i když se trochu bojíte. Všude okolo letěly další balony (mimochodem z brněnské firmy Kubíček Balloons) a vystoupali jsme až do výšky 1 100 metrů.
Krásy Marrákeše a YSL
V Marrákeši rozhodně nemůžete minout botanickou zahradu Le Jardin Majorelle, která vévodí zářivě modrá vila a spousta kaktusů. Její tvůrce, umělec Jacques Majorelle, ji otevřel veřejnosti v roce 1947, ale po jeho smrti v šedesátých letech začala chátrat. Znovu k životu ji přivedl v osmdesátých letech návrhář Yves Saint Laurent se svým partnerem Pierrem Bergé. V Maroku našel světoznámý návrhář druhý domov.
- Módní nadšenci - zajděte si i vedle do muzea Yves Saint Laurent, kde si můžete prohlédnout dechberoucí vintage róby.
A samozřejmě vás nemine ani tradiční souk, kde kromě streetfoodu, oblečení, koření, kožených kabelek a bot potkáte i „kejklíře“ s hady a opičkami (konkrétně na náměstí Jemaa el-Fnaa). Pozor, nefoťte si je, budou po vás hned žádat peníze. Zůstaňte však na náměstí až do setmění, stojí to za to: „Miluji sledovat západ slunce na jedné ze střešních restaurací na náměstí Jemaa el-Fnaa. Vždy si objednám tradiční marocký čaj, vyberu si stoleček hned na okraji střechy a sleduji čilý ruch místních obyvatel, který nabírá na síle právě se západem slunce,“ říká expertka na cestování Lenka Pátek, obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style.
Den doporučuji zakončit v restauraci Safran by Koya, kde uvidíte, jak Maročané dokážou užívat večera. Během stolování vás uchvátí živá atmosféra a taneční vystoupení, které nakonec roztančí celou restauraci.
Vzhůru do Atlasu za filmy
Nezůstávejte jen u pobřeží, ale vydejte se také do pohoří Atlas, ve kterém se dokonce i lyžuje. Po cestě se zastavte u kasby Ait Ben Haddou (kasba = staré opevnění proti nájezdníkům.) Typické marocké hliněné domy jsou vystavěné na skalním výběžku a je to opravdu nádherný pohled - a můžete ho znát i z filmu Mumie (1999). Po vystoupání pár schodů si zase můžete prohlédnout, kde se natáčel Gladiátor. Pokud patříte k filmovým nadšencům, musíte i do filmových studií Atlas nedaleko města Ouarzazate. Objevíte tam další lokace z Mumie, Prince z Persie (2010), Babela (2006) nebo egyptské kulisy z Asterixe a Obelixe: Mise Kleopatra (2002). A odtud je to do pouště už kousek.
Sahara vás uchvátí
Vzpomínáte na film Sex ve městě 2 (2010)? Carrie, Samantha, Charlotte a Miranda vyrazily do Abu Dhabi, ale poušť, ve které se dámy projely na velbloudu, se nachází v Maroku! Podle jejich vzoru si zabookujte ve vesnici Merzouga jízdu na velbloudech a pozorování západu slunce z písečných dun Sahary. Úžasným zážitkem byla také projížďka zlatavými dunami na čtyřkolkách a noční pozorování hvězd.
V poušti se můžete ubytovat ve stylových stanech (které jsou ve skutečnosti takové domečky i s koupelnou). Sbalte si sebou dlouhý šátek na zavázání turbanu.
Na závěr výletu se možná budete chtít vyrelaxovat. Jedním z letovisek je Agadir, ze kterého pak i letíte domů. Dlouhá 10 km pláž k odpočinku vyloženě vybízí. Akorát počítejte s trochu chladnějším klima oproti vnitrozemí a třeba poušti, je tu cítit Atlantik. Ale nebojte, i když ukazují předpovědi náhodou teplotu okolo 25 stupňů a je větrno, sluníčko má pořádnou sílu a bude se vám chtít i do osvěžujícího oceánu.
Marocké bohatství? Argan
Nikde jinde na světě neroste. Řeč je o stromu argania spinosa, ze kterého se získává zlatavý arganový olej. „Jedná se o vývozní komoditu a Maročané jsou na něj právem hrdí,“ vypráví nám při cestách horskými serpentinami Marcela Rusňáková, průvodkyně cestovní kanceláře Blue Style. „Zpracování se pořád provádí ručně a místní olej považují za univerzální lék. Patří do gastronomie i péče o tělo.“
Místní jej používají v kuchyni, namáčí si do něj chleba a dávají si lžičku oleje na lačno jako detox. Kosmetickým olejem si mažou tělo a používají ho i na obličej a vlasy (Maročané mají nejmenší výskyt rakoviny kůže, je to náhoda, nebo zásluha arganu?). A to není všechno: „Olejové sérum z opuncie je považované za přírodní botox,“ dodává kosmetické zajímavosti průvodkyně. Všechnu lokální kosmetiku doporučujeme zakoupit v kamenných prodejnách, na trzích nenajdete tak kvalitní produkty.
Co ochutnat?
- V Maroku nikdy nechybí jejich tradiční čaj, který je kombinací zeleného čaje a máty. Většinou ho nabízí ve variantě se spoustou cukru, ale můžete jej žádat i bez něj
- Ochutnejte také tradiční marocké palačinky s názvem „msemen“, které se polévají medem a amlou (pomazánkou z mandlí a arganového oleje)
- Rozhodně nevynechejte ani ochutnávku tradičního pokrmu tajine - jde o dušené maso společně se zeleninou a bramborami
Maroko: Rady na cestu
- V Maroku se platí dirhamy (2,29 Kč), ale vezmou vám i eura či dolary. Buďte pak ale připraveni, že vám vrátí v jejich měně. Doporučujeme si tedy vybrat z místních bankomatů dirhamy. (Na spoustě místech akceptují i platby kartou.)
- Z Maroka by vás telefonování a surfování po internetu vyšlo draho. Pořiďte si proto místní SIM kartu s předplacenými daty. TIP: To můžete provést už cestou tam v aplikaci Revolut (SIM karty můžete kupovat v záložce Lifestyle - eSIM).
- Při nakupování buďte připraveni smlouvat. Jako první navrhněte 30 % z ceny, kterou vám řekne prodejce, pak ji můžete pomalu navyšovat tam, kam chcete. A když se rozhodnete odejít, většinou vám prodejce nakonec nabídne tu nižší cenu.
- Z Česka se lítá v současnosti pouze do Agadiru a let trvá cca 4 hodiny. Do Marrákeše je to pak ještě tři hodiny autobusem. (Dříve existovala linka i do Marrákeše, ale za covidu byla zrušena.)
- Maroko je muslimskou zemí, tudíž alkohol nenajdete na každém kroku. Také dbejte na to, aby vaše oblečení nebylo až příliš vyzývavé.
Další cestovatelské deníky: Tunisko nenabízí jen nádherné pláže a moře!