Článek
Pálavské, nebo také Pavlovské vrchy, se nacházejí v nejteplejší části České republiky. Tento kout jižní Moravy nezklame v žádné roční době, je s ním spojena celá řada prastarých legend a zdejší historie sahá až do dob lovců mamutů. Jde o vyhlášenou vinařskou lokalitu, což rychle zjistíte při procházkách nebo vyjížďkách na kole rozlehlými vinicemi, které tvoří neodmyslitelný kolorit tohoto regionu. V roce 1976 byla Pálava vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí, o deset let později biosférickou rezervací pod patronací UNESCO.
Sirotčí hrádek
Sirotčí hrádek nad obcí Klentnice dostal svůj název podle rodu Wehingenů, jejichž jedna větev Sirotků přesídlila ve 13. století z Rakouska právě na Moravu. Zřícenina hradu, vybudovaného na dvou skalních útesech, má tajemnou atmosféru, pojí se s ní celá řada děsuplných historek a navštívit ji můžete celoročně, je volně přístupná.
K hradu dojdete pohodlně po stezce z nedaleké Klentnice, případně sem můžete doputovat po značené cestě z Děviček. Pozor, po setmění, po nocích tudy prý občas projíždí tajemný rytíř na koni.
Mikulov
Malebné vinařské město Mikulov je skvělým výchozím bodem pro podnikání výletů do širokého okolí. Dominantou je zde nádherný barokní zámek, ve kterém najdete, mimo jiné, zajímavou expozici o vinařství a archeologii regionu, včetně unikátního vinného sudu ze 17. století.
A když jste v Mikulově, je téměř povinností vylézt na nedaleký Svatý Kopeček, původním názvem Tanzberg, nejstarší poutní místo v českých zemích. Na vrcholu se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta a výhledy odsud jsou přímo impozantní.
Lednicko-valtický areál
Rozlehlá oblast s největší parkově upravenou krajinou na světě, která je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, se rozkládá mezi městy Valtice a Lednice. Můžete se zde procházet pěšky, projet se na kole, nebo dokonce v kočáře taženém koňmi a prozkoumávat nádhernou krajinu.
Ve zdejších lesích se ukrývá hned několik romantických zámků a loveckých zámečků, které kdysi sloužily jako honosná odpočinková sídla rodu Lichtenštejnů. Mezi ty nejznámější patří Dianin chrám (Rendez-vous), Janův hrad (Janohrad), malý klasicistní Lovecký zámeček nebo Belveder.
Dívčí hrady
Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady nebo také Děvičky, dominanta Pálavských vrchů, se majestátně tyčí nad vinařskou vesničkou Pavlov, odkud sem dojdete zhruba za tři čtvrtě hodiny (a počítejte s tím, že se opravdu zapotíte). Od hradu se před vámi otevře kouzelný výhled na okolní krajinu, včetně Novomlýnských nádrží či Dolních Věstonic.
Rybník Nesyt
Nesyt u obce Sedlec, největší rybník na jižní Moravě, je obklopen lužními lesy, poli a mokřady, což vše dohromady vytváří nádhernou přírodní scenerii, na podzim to tu doslova hraje všemi barvami. Kolem Nesytu vede několik cyklistických tras i stezek pro pěší, včetně naučné stezky zaměřené na přírodu, krajinu a ekosystém tohoto unikátního mokřadu. Málokdo ví, že Nesyt je významným ornitologickým stanovištěm, žijí zde totiž vzácné druhy ptáků, včetně kormoránů, volavek nebo vzácných druhů kachen. Podél břehu jsou rozmístěné pozorovatelny, odkud je můžete v klidu sledovat.
Vrbice
Malebná vinařská vesnička Vrbice má jedinečnou atmosféru a místní genius loci vás chytne za srdce. Je proslulá unikátní soustavou vinných sklepů vytesaných do pískovcové stráně. Tato jedinečná lokalita zvaná Stráž tvoří neobvyklé, do sedmi pater seřazené sklepy, které připomínají pohádkové hobití domečky.
Za prohlídku stojí také kostelík sv. Jiljí v pseudorománském slohu z let 1913 až 1920 a nedaleký dřevěný větrný mlýn, ten je replikou původních vrbických mlýnů, které tu kdysi stávaly.
Co ještě vidět a zažít na Pálavě
- Kolonáda Reistna u Valtic: Monumentální klasicistní kolonáda s vyhlídkou, zdobená postavami z antické mytologie, je památníkem, který nechal postavit Josef I. z Lichtenštejna jako vzpomínku na své zesnulé předky.
- Pavlov: Malá vinařská obec na břehu Novomlýnských nádrží, na úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy Děvína, nabízí bohaté možnosti degustace vín místních vinařů, zajímavostí je Obecní vinotéka i speciální vinařská stezka.
- Aqualand Moravia Pasohlávky: Oblíbený aquapark s vodním světem, dětskými i termálními bazény, tobogány, skluzavkami i saunami je skvělou volbou při deštivém počasí.
- Dolní Věstonice: Vesnička na břehu Novomlýnských nádrží, kde si v muzeu můžete prohlédnout kopii slavné sošky Věstonické venuše (originál z doby paleolitu je uložen v Moravském zemském muzeu v Brně), která symbolizuje zdejší pravěké dědictví. V listopadu je otevřeno o víkendech.
- Archeopark Pavlov: Interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů byla vybudovaná v místě, kde se rozkládalo sídliště z období mladého paleolitu, v listopadu otevřeno vždy od pátku do neděle.