Článek
Česko je plné překrásných zámků a hradů, na zajímavý objekt narazíte při toulkách naší vlastí, s trochou nadsázky, téměř na každém kroku. Pokud se nemůžete rozhodnout, které z nich zařadit do svých plánů pro letošní léto, třeba vám to alespoň trochu ulehčíme. Co takhle vydat se na některé, které důvěrně znáte ze slavných českých pohádek? Věřte, že je z čeho vybírat. Nechte se vtáhnout do kouzelných příběhů princů a princezen, čarodějů, černokněžníků, zlých sudiček, čertů i draků, jež se na nich odehrály…
1. Zámek Vranov nad Dyjí
Co se zde natáčelo: Nesmrtelná teta
Rozlehlý zámek najdete v západní části Národního parku Podyjí a je národní kulturní památkou. Nabízí prohlídku autentických barokních interiérů, přibližuje také kulturu vranovského zámeckého bydlení z konce 18. a z celého 19. století. Za prohlídku stojí i okrasná zámecká zahrada.
2. Hrádek u Nechanic
Co se zde natáčelo: Princ a Večernice
Romanticky vyhlížející novogotický zámek byl postavený jako reprezentační letní a lovecké sídlo hraběcího rodu Harrachů. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů, včetně zámeckých sklepů nebo hostinských pokojů. Kromě zdejšího zámku se pohádka Princ a Večernice natáčela též na zámku Ploskovice a na hradě Krakovec (jistě si pamatujete na souboj prince a černokněžníka Mrakomora).
3. Zámek Český Krumlov
Co se zde natáčelo: Pyšná princezna, Z pekla štěstí
Státní hrad a zámek Český Krumlov patří svou rozlohou i architekturou mezi nejvýznamnější památky ve střední Evropě. Zahrnuje celkem 46 budov a palácových stavení soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří a více než 12 hektarů zámeckých zahrad. Od roku 1992 je zapsán na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO. Vybrat si můžete ze 7 prohlídkových okruhů.
4. Zámek Sychrov
Co se zde natáčelo: Nesmrtelná teta, Kočičí princ, Nejkrásnější hádanka
Kouzelný novogotický zámek Sychrov v Libereckém kraji bývá často nazýván kouskem Francie na české půdě. Absolvovat můžete hned několik okruhů, pro děti jsou tu připraveny speciální pohádkové prohlídky. Zámek obklopuje nádherný anglický park s unikátní oranžerií.
5. Hrad Pernštejn
Co se zde natáčelo: Jak se budí princezny, Pták Ohnivák, Čert ví proč, Sen o zlaté panně
Zachovalý středověký hrad býval domovem pánů z Pernštejna. Hrad byl několikrát přestavován, současná pozdně gotická a raně renesanční podoba je ojedinělým dokladem přeměny středověké pevnosti na renesanční sídlo s prvky romantismu. Majestátně se tyčí nad obcí na skalním ostrohu a prohlédnout si jej můžete v rámci šesti okruhů. Ani děti nepřijdou zkrátka, o prázdninách si mohou užít speciální interaktivní prohlídku Ztratila se bílá paní.
6. Hrad Bouzov
Co se zde natáčelo: O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Dvanáct měsíčků, Princezna zakletá v čase
Tento vzácný skvost střední Moravy je u filmařů velmi oblíbený a není divu. Dnešní romantickou podobu získal Bouzov po přestavbě na přelomu 19. a 20. století a celou ji ze svého financoval arcivévoda Evžen Habsburský. Kromě klasických prohlídek tu pořádají též prohlídky kostýmované a noční, oblíbená je i dětská trasa s Ohnivcem a vystoupat můžete až na hlásnou věž.
7. Hrad Český Šternberk
Co se zde natáčelo: Anděl Páně, Arabela
Gotický hrad Český Šternberk přestavěný na zámek, obklopený lesy a loukami, se již déle než 760 let majestátně tyčí na skále nad řekou Sázavou nedaleko Kácova. Nabízí se zde několik prohlídkových okruhů, včetně dětské prohlídkové trasy, nahlédnout je možné též do hladomorny a podzemních prostor, kde se dříve skladovalo střelivo a zbraně.
8. Hrad Křivoklát
Co se zde natáčelo: Jak se budí princezny, Honza málem králem, Sůl nad zlato, Třetí princ
Jeden z nejvýznamnějších a nejstarších hradů českých knížat a králů, bývalý lovecký hrádek Křivoklát, najdete uprostřed lesů a romantické a divoké krajiny, což mu dodává na působivosti. Prohlédnete si hradní kapli, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovnu, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárnu, ti odvážnější také vězení a mučírny s mučicími nástroji či věž Huderka s černou kuchyní.
9. Zámek Červená Lhota
Co se zde natáčelo: Zlatovláska, O zatoulané princezně
Znáte jeden z nejpohádkovějších zámků v celém Česku? Ano, právě na tomto kouzelném místě hledal Jiřík v podání Petra Štěpánka ztracené perly a lovil zlatý prsten z jezera, aby získal princeznu Zlatovlásku. Při návštěvě zámku Červená Lhota si můžete zvolit z několika prohlídkových okruhů a co víc, půjčit si tady můžete dokonce lodičku a prohlédnout si areál z hladiny zámeckého rybníka.
10. Hrad Kašperk
Co se zde natáčelo: Anděl Páně
Nejvýše položený královský hrad v Čechách je jednou z notoricky známých dominant Šumavy. Vydejte se k hradu Kašperk pěšky po stezce z obce Kašperské Hory a nechte se okouzlit jeho monumentálností. Prohlídky jsou zaměřené na každodenní život na hradě, nechybí ani speciální prohlídky pro děti. Lákadlem je i velký model středověkého astrologického přístroje astrolábu.
11. Hrad Švihov
Co se zde natáčelo: Tři oříšky pro Popelku
Gotický vodní hrad Švihov nedaleko Klatov posloužil filmařům jako statek zlé Popelčiny macechy. Právě zde nazul princ Pavel Trávníček Libuši Šafránkové alias Popelce její ztracený střevíček. A slavnou televizní pohádkou to tu žije i dnes. Jeden z prohlídkových okruhů nese název Za tajemstvím Popelčina střevíčku. Jedna část této výstavní trasy je určena dětem, které mohou výstavou projít se sovou Rozárkou při plnění různých úkolů a hádanek. Dozvíte se také různé zajímavosti z natáčení. Kolem hradeb se lze projet na lodičce vodním příkopem.
12. Zámek Blatná
Co se zde natáčelo: Šíleně smutná princezna
Helena Vondráčková s Václavem Neckářem zpívají na lodičce uprostřed jezírka, princezna naoko smutná se prochází honosnými komnatami… Kde? Na nádherném zámku v jihočeské Blatné. Jde o jedno z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky a kromě interiérů zámku stojí za prohlídku i vodní příkop a anglický park s cizokrajnými dřevinami a stádem daňků skvrnitých. Park je otevřen celoročně.
13. Zámek Průhonice
Co se zde natáčelo: S čerty nejsou žerty, Princezna se zlatou hvězdou, Třetí princ
Novorenesanční zámecký klenot leží jen pár kilometrů od hlavního města a obklopuje jej světoznámý krajinářský park se sbírkou unikátních dřevin a rostlin, který je chráněn organizací UNESCO (otevřen celoročně). Samotný zámek Průhonice je pro veřejnost zpřístupněn jen částečně, v západním křídle můžete navštívit stálou expozici s názvem Průhonický zámek a park: dílo přírody a lidského ducha věnovanou zakladateli parku hraběti Taroucovi.
14. Hrad Zvíkov
Co se zde natáčelo: Lotrando a Zubejda, Sedmero krkavců
Původně královský hrad Zvíkov, romanticky umístěný na skalnatém výběžku nad soutokem Vltavy a Otavy rozhodně stojí za návštěvu. Založili jej pravděpodobně Přemyslovci, posledními majiteli byl šlechtický rod Schwarzenbergů. Prohlédnout si můžete Královský palác, jehož součástí je Hlízová věž, v přízemí se nachází expozice věnovaná místním archeologickým nálezům, navštívit lze i sklepení.
15. Zámek Telč
Co se zde natáčelo: Pyšná princezna, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí
Renesanční zámek v Telči byl nedávno zrekonstruován, od loňského roku je přístupný celoročně. Skvostný reprezentační areál vybudovali z původního gotického vodního hradu pánové z Hradce, nejúchvatnější částí celého interiéru je Zlatý sál. Volit můžete z celkem čtyř prohlídkových okruhů, určitě nevynechte procházku po zámeckých zahradách.