Článek
Pokud se rádi bojíte, nemusíte hledat zábavu jen u televize. Naplánujte si s rodinou výlet do míst s magickou atmosférou i hrůzostrašnou historií.
Za přízraky i čerty do Kravař
Strašidelné zšeřelé sklepení, ve kterém číhá obří pavouk, kostlivec nebo zlá čarodějnice? Podobné expozice nabízí pro nejmenší návštěvníky již řada tuzemských hradů a zámků a ne všechny se s příchodem listopadu uložily k zimnímu spánku. Ve strašidelný dům se 4. a 5. listopadu promění například zámek Kravaře. Můžete se tu vydat na večerní prohlídku po stopách přízraku hraběnky Fontaine i do pekelného sklepení.
Na pravěké Kounovské řady
Táhne-li vás to do přírody, můžete zamířit na legendami opředené Kounovské řady. U Kounova na Lounsku stojí v lese několik rovnoběžných řad, v nichž je umístěno na dva tisíce kamenů. Kdy a kdo je sem dal a jaký účel měly, je jen věcí dohadů. Možná tu jsou již od pravěku a vzhledem k tomu, že některé svým umístěním odkazují na nebeská tělesa, mohlo jít o jakýsi kalendář. Příznivci ezoteriky tvrdí, že tu lze pocítit pozitivní a ochrannou energii.
Nedokončený kostel v Panenském Týnci
Kostel Panny Marie v Panenském Týnci může působit jako gotická ruina, ve skutečnosti ale stavba z dob Žerotínů nebyla nikdy dokončena. Přesto je oblíbeným výletním cílem. Návštěvníci zde ve stínu gotických pilířů hledají nejen klid, ale i zdroj pozitivní energie. Místu se připisují dokonce i léčebné účinky, zejména při nemocech duševních a mozkových. Zkuste se tu zklidnit a vnímat, jak na vás místo působí, mnozí lidé pociťují zřetelné mravenčení v končetinách.
Za černým přízrakem Branišovského lesa
Narazit ale můžete i na místa se silnou negativní energií. Například na okraji Českých Budějovic se rozprostírá les Bor, zvaný též Branišovský les. I když jde o příjemnou oázu zeleně, mnoho místních se mu zdaleka vyhýbá. Stalo se zde až příliš podivných událostí a k místu se váže hned několik mrazivých legend. Jedna tvrdí, že v lese můžete spatřit vznášející se přízrak muže v černém plášti a klobouku. Ti, co ho spatřili, přísahají, že se kolem nich znatelně ochladil vzduch a mnozí zaslechli i jeho hlas. Pokud nespatříte místního ducha lesa na vlastní oči, možná za sebou uslyšíte jeho zřetelné kroky.
Na Prácheň za bílou paní
Nejznámější českou bílou paní je duch Perchty z Rožmberka, která se má zjevovat na jihočeských hradech a zámcích. Není ale jedinou, své strašidlo v bílém má nejeden tuzemský zámek, hrad či zřícenina. Na zříceninu hradu Prácheň u Horažďovic by se ale měli vydat jen ti, kdo mají pro strach uděláno. Legenda praví, že komu se tu bílá paní zjeví, do roka zemře.
Za staletými hroby na třebíčský hřbitov
Hřbitovy by v tajuplném a strašidelném výčtu rozhodně neměly chybět. V těchto dnech se můžete pokochat dušičkovou výzdobou plnou plápolajících světýlek. Chcete-li se trochu bát, místo mezi ukázněné řady hrobů s naleštěným mramorem zamiřte do míst, kde se do náhrobků zakousl zub času a skryl je planý břečťan. Takovou atmosféru zažijete například na židovském hřbitově v Třebíči. Je jedním z největších u nás, nejstarší hroby jsou již z první poloviny 17. století.
Můžete se vydat hledat například hrob jistého Rafaela, který se podle legendy v době morové epidemie rozhodl nabídnout Bohu jako lidská oběť. Sám si vykopal hrob a nechal se v něm zavalit kameny. Svým činem tak zachránil město před smrtící chorobou.