Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tropické teploty letos ještě nedopanovaly a příští týden půjdeme do pořádných výšin! Zchladit se můžete nejen v lomech s extra chladnou vodou, ale i na souši. Doporučujeme jak prohlídky jeskyní, tak výlet za člověkem vytvořenými systémy pod povrchem země. Zavítejte do měst, která se pyšní skutečně fascinujícím podzemím.
Znojemské podzemí
Největší podzemní systém v Česku se rozprostírá na čtyřech patrech a jeho chodby se táhnou 27 kilometrů. Znojemské podzemí, které se začalo budovat na přelomu 14. a 15. století, udivuje laickou i odbornou veřejnost mimo jiné důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody nebo studnami. Podzemní bludiště se nachází pod celým areálem středověkého Znojma. Vstoupíte ze Slepičího trhu, načež si můžete vybrat mimo klasickou prohlídkovou trasu i adrenalinovou verzi. V tomto případě se budete muset protáhnout úzkými chodbami, v předklonu nízkými, dokonce se budete i brodit vodou, polezete po mokrém žebříku, a to vše ve tmě – pouze s čelovkami. Více informací na webových stránkách podzemí.
Brněnské podzemí
Velkorysý a pestrý je také komplex pod povrchem města Brna. Prostory začalo město zpřístupňovat roku 2010 a dnes už se dávno nejedná jen o stále nejznámější Labyrint pod Zelným trhem nebo kostnici pod kostelem svatého Jakuba. V současnosti vůbec nejpopulárnější jsou Vodojemy Žlutý kopec, respektive tajemné podzemní katedrály z let 1874, 1894 a 1917. Samo město zařadilo unikátní prostory pod trávou na Žlutém kopci mezi brněnská „must see“. Za prohlídku určitě stojí i sklepní komplex pod Novou radnicí, dříve nazývaný Mincmistrovský sklep i podzemí hradu Špilberk. Více na webových stránkách Brněnského podzemí.
Grafitový důl Český Krumlov
Prohlídka z trochu jiného soudku vás čeká v Českém Krumlově, kde je veřejnosti otevřené původní ložisko grafitu. Hned na začátku vás průvodce vybaví autentickým pláštěm, holínkami, dokonce i důlní lampou, načež přímo do dolu vlítnete důlním vlakem. Tím stejným, jímž až do roku 2003 horníci jezdili den co den na šichtu. Během prohlídky pocítíte těžké hornické podmínky na vlastní kůži, prohlédnete si stroje, se kterými pracovali, a zároveň se dozvíte spoustu zajímavostí o těžbě a zpracování grafitu. Více na webových stránkách dolu.
Klatovské katakomby
V Klatovech najdete unikát evropského formátu, počítejte ale s tím, že návštěva není pro slabé žaludky. Během prohlídky totiž zhlédnete třicítku mumifikovaných těl v dubových rakvích. Pod jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, který leží v centru města, se nacházejí klatovské katakomby ze 17. století. Zdejší krypty se staly pohřebištěm více než dvou stovek příslušníků jezuitského řádu, vojska, šlechty i měšťanů. I když se kvůli nehodě při rekonstrukci ve 30. letech velká část mumií zničila, stále toho je zde mnoho k vidění. Expozice totiž mimo jiné připomíná historii města Klatovy i jezuitského řádu. Více na webových stránkách katakomb.
Jihlavské podzemí
Začali jsme prvním a končíme druhým největším podzemím na území Česka. Složitý systém podzemních chodeb dosahuje délky 25 km a rozpíná se na 50 tisících metrech čtverečních. Je prakticky pod celým městem včetně městských památek. Když dorazíte na prohlídku, máte na výběr vícero okruhů. Mezi největší atrakce patří určitě tajuplná zeď, která po nasvícení zelenkavě světélkuje. Bavit vás ale budou tajné chodby včetně únikových, kolektory (místně nazývané jihlavské metro) nebo kryt civilní obrany. Více na webových stránkách města Jihlava.