Hlavní obsah

Po stopách vyhlášených hambinců, za romantikou i historií. Vydejte se na nevšední procházky Prahou

Foto: Fotofantastika_GettyImages.com

Foto: Fotofantastika_GettyImages.com

Praha je jednou z nejkrásnějších evropských metropolí, ale ruku na srdce: kdy jste si ji naposledy vychutnali jako turisté a se vším všudy? Máme pro vás tipy, kudy vést vaše kroky a na co se zaměřit na Petříně či Pražském hradě. Nebo například kam jít, když se chcete vydat po stopách nejstaršího povolání.

Článek

Dlouhé procházky a spousta kilometrů v nohách? Na to se v rámci letních dovolených těší mnozí. A rozhodně se nemusí jednat jen o zdolávání horských hřebenů a pobyt v přírodě. Pokud jste městské typy a na pořádné prozkoumání Prahy stověžaté nemáte během roku čas (ať jste místní, nebo ne), přinášíme inspiraci na procházky od těch nejpovolanějších, tedy průvodkyň, které Prahou provází české i zahraniční turisty: Tereza Molková z Projdi Prahu jinak a Kateřina Sedláková z @we_love_prague.

Praha: nejznámější výlety

Jsou procházky pro různé cílové skupiny a pak ty, které zaujmou všechny. Co podle Kateřiny Sedlákové funguje vždy? Strahovský klášter, Loreta a Nový svět.

„Procházku je ideální jít z kopce dolů, tedy z Pohořelce. Po předchozí domluvě s premonstráty je možná prohlídka knihovny Strahovského kláštera. Z terasy pod klášterem si vychutnejte jeden z nejkrásnějších výhledů na Prahu a poté se vydejte k Loretě, ideálně v celou hodinu, abyste slyšeli loretánskou zvonohru. Při návštěvě kromě Svaté chýše na nádvoří nahlédněte i do kostela Narození Páně a klenotnice, kde se nachází proslulá zlatá monstrance Pražské slunce zdobená 6222 diamanty. Okolo kapucínského kláštera pak pokračujte do Černínské ulice, která plynule navazuje na Nový svět, malebnou část Hradčan s křivými uličkami a malými domky. Téměř v každém z nich žil kdysi známý umělec, režisér nebo hudebník.“

Foto: LALS STOCK, Shutterstock.com

Výhledy na Prahu jsou něco, co neomrzí.Foto: LALS STOCK, Shutterstock.com

Praha: po stopách erotiky

Kudy to vzít, když se chcete ruku v ruce procházet a užívat si krásné výhledy? Romantický je zcela určitě malostranský ostrov Kampa, odkud vidíte na Smetanovo nábřeží, Karlův most, Národní divadlo i Čertovku. Magickou atmosféru má Vyšehrad, v 11. století sídlo českých králů a dnes místo s výhledem na pražská panoramata. A pozor, v kostele sv. Petra a Pavla jsou uloženy ostatky sv. Valentýna.

Romantiky bylo dost, teď trochu erotiky. Tereza Molková má ve své nabídce i Prahu erotickou. „Je fascinující, jak se historie opakuje. I ve středověku fungovala eskortní služba a dámám se říkalo věnečnice, svou živnost totiž maskovaly za prodávání věnců nebo drobného cukroví. Legendární pražské hambince byly v podstatě všude. Ten největší středověký byl v Bartolomějské ulici, v sídle dnešní PČR, a ten nejluxusnější v 18. století býval tam, kde je dnes magistrát. Nejluxusnější hambinec z 18. století byl celý vypolstrovaný černým sametem, protože na něm nejlépe vynikne bílé ženské tělo. Opakem pak byly bordely, kde člověk dostal polévku do vydlabaného kusu stromu, nalévala se z várnice pomocí hadice a jedla lžící přidělanou na řetězu. Souložilo se v dřevěných sudech vyřazených z pivovaru a číšník po skončení zúčastněným vytahoval třísky ze zad a zadků.“

Foto: Yasonya - GettyImages.com

Magická atmosféra Vyšehradu vás okouzlí.Foto: Yasonya - GettyImages.com

Praha: pro milovníky historie

Máte leccos načteno, na Karlově mostě jste byli stokrát a po Pražském hradě byste mohli provázet? Pak se vydejte po stopách konkrétní historické události, např. operace Anthropoid. Tu do svého repertoáru zařadila Tereza Molková.

„Přišlo mi zásadní nahlédnout do zákulisí příprav atentátu, který nás vrátil na mapu Evropy a na jehož přípravách se podíleli obyčejní lidé. Bez stovky civilistů v zádech by se tu Gabčíkovi s Kubišem operovalo obtížně. Díky atentátu byla zneplatněna Mnichovská dohoda a dostali jsme zpět Sudety. Ten čin otřásl nacistickým sebevědomím, protože zabít Heydricha na jeho výsostném území byla v dobrém smyslu slova opravdu drzost.“

Jedním z míst, kde si můžete atentát připomenout, je kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, který parašutistům poskytl útočiště. A pokud se chcete dozvědět víc, navštivte zrekonstruované Armádní muzeum na Vítkově.

Foto: Tanya Kramer, Shutterstock.com

Operace Anthropoid fascinuje historiky dodnes.Foto: Tanya Kramer, Shutterstock.com

Praha: kam s dětmi

O tom, že města rozhodně mají co nabídnout i dětem, není pochyb. Tereza Molková doporučuje vyrazit na Petřín. Co by měly děti vědět o Petřínské rozhledně? „Stavěla se jako lego nebo stavebnice Merkur. Nejdříve se vyrobily jednotlivé díly a ty se až na Petříně dávaly dohromady pomocí metody teplých nýtů. Kluky z Klubu českých turistů tak nadchla Eiffelovka, že ji v Praze chtěli také. Jak ale dostat lidi nahoru na kopec? Postavili lanovku poháněnou vodou. Na vrchní stanici do nádrže pod vagonem načerpali 5500 litrů vody, díky zátěži vůz sjel dolů a vytáhl druhý vůz zdola. Dole se pak voda bez dalšího využití vypustila do kanálu.“

Proč se stal Petřín novodobým symbolem lásky? „Pod Petřínem, ve stráni pod Strahovským klášterem, stojí obelisk, který vyznačuje, kudy Prahou prochází srdeční čakra. Je to tedy místo s nejněžnější energií v celém městě.“

Kateřina Sedláková mívá u dětí úspěch vždy s Mikulášskou zvonicí, kdy se prolézá přímo mezi zvony a nahoře v bývalé pozorovatelně StB je zbudovaný pisoár svedený do okapu: „Aby tehdy nemuseli agenti chodit pokaždé dolů na záchod a nebyli prozrazeni.“

Foto: DaLiu, Shutterstock.com

A všichni na Petřín!Foto: DaLiu, Shutterstock.com

Praha: když vám nohy tolik neslouží

Mít v nohách na konci dne desítky kilometrů není pro každého. Co doporučuje Kateřina Sedláková pro ne zrovna zdatné chodce?

Pražský hrad. Jedná se o rovný terén, vhodný i pro osoby s omezením pohybu, kočárky, vozíčkáře. Doporučuji začít Královskou zahradou a projít se kolem Belvederu, Oranžerie a Míčovny. U Prezidentského domku, ve kterém bydleli prezidenti až do poloviny 90. let, je krásný výhled na katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Přes Prašný most, odkud je vidět horní i dolní Jelení příkop, projděte na druhé nádvoří Hradu až na nádvoří třetí k monumentální katedrále. Po její návštěvě si prohlédněte Staré probošství, Plečnikův obelisk, sochu sv. Jiří, prezidentskou kancelář, Býčí schodiště a Zlatou bránu. Katedrálu můžete obejít z druhé strany a zastavit se ve známé restauraci Vikárka.“

Foto: V_E, Shutterstock.com

Pražský hrad? To jsou dějiny!Foto: V_E, Shutterstock.com

Načítám