Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V Praze najdete proslulé kavárny s historií sahající až do první republiky, které jsou spjaty s věhlasnými osobnostmi českých dějin a umění. Mnohé jsou zároveň velmi zajímavé svou architekturou a kromě výtečné kávy, dortů nebo tradičních pokrmů nabízejí bonus v podobě neopakovatelného genia loci. Stačí si vybrat podle své chuti.
Kavárna Slavia
Jednu z nejslavnějších a nejstarších pražských kaváren najdete na Národní třídě, přímo naproti Národnímu divadlu, a svůj šálek kávy, čaje nebo čokolády si vychutnáte s nádherným výhledem na Vltavu i Hradčany na jejím opačném břehu. Slavia, s interiérem ve stylu art deco, byla poprvé otevřena roku 1884 a scházeli se zde, diskutovali a tvořili věhlasní spisovatelé, hudební skladatelé, básníci a další umělci, jako třeba Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval, Bedřich Smetana nebo Antonín Dvořák, s oblibou ji navštěvoval i bývalý prezident Václav Havel.
Kde ji najdete: Národní 1, Praha 1
Café Savoy
Kavárnu vídeňského stylu v secesním domě s úchvatnou prvorepublikovou atmosférou (otevřena byla v roce 1893), která bývala oblíbeným místem pražské smetánky, politiků a umělců, najdete na pražském Újezdě, poblíž Kampy. Obdivovat zde můžete krásný secesní interiér (který je obložen mramorem a dřevem) s původními malbami či monumentální lustry na sedm metrů vysokých novorenesančních stropech. Pochutnáte si na vyhlášených dezertech a zákuscích, dopřát si můžete také bohatou francouzskou či anglickou snídani i lehký oběd.
Kde ji najdete: Vítězná 5, Praha 5
Café Louvre
Secesní kavárna, založená v roce 1902, se nachází na Národní třídě a odjakživa byla místem setkávání významných intelektuálů, filozofů a umělců. Kromě jiných sem pravidelně chodíval Karel Čapek který zde s bratrem Josefem založil český Pen Klub, nebo Franz Kafka, několikrát sem údajně zavítal i Albert Einstein. Hned u vstupu upoutá elegantní interiér, který vás nostalgicky vtáhne do starých časů, a celkový dojem ještě vylepší skvělá káva, tradiční pokrmy české kuchyně nebo vynikající domácí zákusky. Zajímavým zážitkem je čaj o páté, který se zde pravidelně podává.
Kde ji najdete: Národní 22, Praha 1
Fantova kavárna
Kavárna v historické budově pražského Hlavního nádraží sídlí v nedávno zrekonstruovaných prostorách. Kavárna, stejně jako celá budova, vznikla mezi lety 1901 až 1909 a nadchne noblesou secesní architektury i monumentální vysokou střešní kopulí vyzdobenou secesními malíři a sochaři. Kromě výběrové kávy, domácích limonád, vína i koktejlů si tady můžete pochutnat na poctivé snídani, třeba vejcích Benedikt, polévkách nebo salátech, nejen děti určitě potěší také třeba dukátové buchtičky s vanilkovým krémem i čerstvé palačinky.
Kde ji najdete: Wilsonova 300, Praha 1
Café Imperial
Noblesní prvorepublikovou kavárnu ve stylu art deco s kubistickými prvky, která funguje již od roku 1914 (na místě, kde dříve stával zájezdní hostinec), najdete v ulici Na Poříčí. Častým hostem zde podle některých zdrojů kdysi býval hudební skladatel Leoš Janáček. Útulnému interiéru dominují originální keramické mozaiky s nádechem Orientu, v kuchyni zde vládne šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Můžete si tady dát vydatnou snídani, oběd i večeři, ochutnat třeba pečenou křepelku nebo zdejší specialitu šéfkuchaře – telecí líčka na víně. V nabídce je samozřejmě široký výběr káv, vín i dezertů z vlastní cukrárny.
Kde ji najdete: Na Poříčí 15, Praha 1
Kavárna Obecní dům
Podnik v impozantním Obecním domě, jedné z nejvýznamnějších památek české secese, byste při toulkách Prahou neměli minout. Zdejší kavárna si i v dnešní době zachovává ducha své největší slávy z 20. let minulého století, kdy bývala centrem společenského a kulturního života pražských intelektuálů. Otevřena byla v roce 1912 a její bohatě zdobené interiéry s původními obklady, mahagonovými boxy a křišťálovými lustry nadchnou nejen milovníky umění a historie, která tu dýchá ze všech koutů. Kromě kávy si můžete vychutnat dezerty a dorty vlastní výroby i pokrmy vhodné k lehkému obědu.
Kde ji najdete: náměstí Republiky 5, Praha 1