Hlavní obsah

Nejkrásnější výšlapy v Krkonoších. Kudy na Sněžku, Černou horu, Přední Planinu nebo Žalý

Foto: Petr Zbranek, Shutterstock.com

Foto: Petr Zbranek, Shutterstock.com

Naše nejvyšší pohoří láká k návštěvě v každé roční době, právě na jaře má ovšem neopakovatelné kouzlo. Bez hlučných davů si můžete užívat příjemné procházky údolími i náročnější výšlapy, při kterých si dáte do těla. Máme pro vás inspiraci pro pěší výstupy na nejpopulárnější krkonošské vrcholy.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pokud se rádi touláte po horách pěšky, nastává právě nyní vaše chvíle. Lyžaře pomalu, ale jistě v horách vystřídají turisté, takže se co nejdříve můžete vydat objevovat krásy probouzející se přírody, rozkvétajících horských pastvin a luk a zdolávat krkonošské vrcholy s nezapomenutelnými panoramatickými výhledy. Krkonoše nabízejí nespočet značených turistických tras různé obtížnosti, na své si tu přijdou úplně všichni.

1.Výšlap na Sněžku

Na vrchol naší nejvyšší hory Sněžky (1603 m n. m.) by se měl alespoň jednou v životě podívat každý Čech. Můžete se sem vyvézt moderní kabinkovou lanovkou, pokud se ale odhodláte vyšlápnout si na vrchol po svých, vede sem hned několik pěších tras.

Foto: Patryk Kosmider, Shutterstock.com

Na Sněžku můžete vyšlápnout z Pece přes Růžohorky, z Obřího dolu nebo Horní Malé ÚpyFoto: Patryk Kosmider, Shutterstock.com

Z Pomezních Bud v Horní Malé Úpě

Cesta z Horní Malé Úpy (od parkoviště u Pomezních Bud) má nejmenší převýšení, což ovšem neznamená, že si nedáte do těla. Vydejte se po hřebenové červené turistické značce (Cesta česko-polského přátelství), po které dojdete k turistické chatě Jelenka, kde se můžete občerstvit. Dále vás čeká stoupání přes Svorovou horu a Obří hřeben až na Sněžku. Zpět do Horní Malé Úpy se můžete vrátit po žluté značce směrem na Růžovou horu a od rozcestníku Nad Růžovohorským sedlem pak dále po zelené.

Délka trasy na vrchol: 8 kilometrů (celkem i s cestou zpět: 16 km)

Z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu

Z centra horského městečka Pec pod Sněžkou odstartujte po zelené značce, která vás povede Úpským údolím k rozcestníku Pod Větrníkem, odkud stoupejte lesem dále po zelené až k oblíbené chatě Růžohorky s restaurací, kde můžete ochutnat krkonošské speciality. Odsud pokračujte po žlutě značené trase (Kubátova cesta) na Růžovou horu (mezistanice lanové dráhy na Sněžku), k rozcestí Nad Růžovohorským sedlem a dále až na vrchol Sněžky. Pro cestu zpět do Pece můžete zvolit stejnou trasu nebo se vrátit přes Luční Boudu a Výrovku.

Délka trasy na vrchol: 6,5 km (celkem i s cestou zpět přes Luční Boudu a Výrovku: 18,5 km)

Z Pece pod Sněžkou přes Obří důl

Výstup na náš nejvyšší vrchol přes Obří důl je nekrásnější, zároveň ale nejnáročnější variantou. Čekají vás úchvatné horské scenerie a dechberoucí výhledy, které si ovšem musíte zasloužit pořádnou dávkou fyzické námahy. Z centra Pece pod Sněžkou vyrazte po modré turistické značce, kolem dolní stanice lanové dráhy dojdete podél řeky Úpy do Obřího dolu. Toto údolí vás uchvátí svou malebností i drsnou krásou okolních hor. Kdo potřebuje už zde nabrat síly, může se občerstvit v Boudě v Obřím dole nebo o kousek dále v Boudě Pod Sněžkou.

U Kaple v Obřím dole opustíte zpevněnou cestu a ponoříte se do lesa, kterým stoupáte po modré značce k dolu Kovárna, odkud se cesta klikatí dále vzhůru. Postupně se vám otevřou výhledy na Studniční horu, celý Obří důl a nakonec i na Sněžku. Vystoupáte do Obřího sedla a odsud vás čeká strmé finální stoupání (kamenitý terén) po červené značce na vrchol.

Délka trasy na vrchol: 8,5 km (celkem i s cestou zpět přes Růžovou horu: 15 km)

2. Výšlap na Černou horu

Černá hora (1299 m n.m.) se nachází ve východní části Krkonoš, v těsném sousedství městečka Janské Lázně a stejně jako je to v případě Sněžky, i na její vrchol se můžete nechat vyvézt kabinovou lanovkou. Což by ovšem byla škoda, pokud vám slouží nohy a chcete se pokochat nádhernou horskou krajinou. Na vrcholu Černé hory se tyčí 78 metrů vysoká věž televizního vysílače, chata s restaurací, rozhledna i dětský park.

Foto: Miloslav Šmeral, Mapy.cz

Na vrcholu Černé hory u Janských Lázní se tyčí 78 metrů vysoká věž televizního vysílače, chata s restaurací, rozhledna i dětský zábavní parkFoto: Miloslav Šmeral, Mapy.cz

Z Janských Lázní přes Hoffmanovu boudu

Z lázeňského městečka vede na vrchol hned několik tras různé délky a náročnosti. Ta nejkratší je přes Hoffmanovu boudu. Z náměstí se vydejte po zelené značce, kolem dolní stanice lanové dráhy směrem z města, nejdříve podél silnice, později lesem dojdete k Hoffmanově boudě. Odtud pokračujte po žluté, která směřuje opět do lesa a stoupejte k rozcestí Nad Hoffmanovou boudou a dále k rozcestí U Zrcadlových bud, od kterého pokračujte po žluté značce.

Čeká vás výstup po kamenných schodech a nádherné výhledy do okolní krajiny, závěrečný úsek je již rovinatý, půjdete přes louku kolem chátrající Sokolské boudy na vrchol. Zpět do Janských Lázní se můžete pustit po žluté značce k Černé boudě a odsud pak po červené kolem Malých Pardubických bud dolů do města.

Délka trasy na vrchol: 6,5 km (celkem i s cestou zpět přes Malé Pardubické boudy: 12,5 km)

Z Pece pod Sněžkou

Z centra Pece vykročíte po zeleně značené trase, od stanice horské služby pak pokračujte po žluté k rozcestí Zelený potok a dále do sedla Javor, odkud pak budete stoupat po modré nejdříve lesem a pak přes louky, kolem malebných horských chat. Přes Malou paseku a kolem hotelu Žižkova bouda doputujete k rozcestí Husova bouda nedaleko stejnojmenné chaty, kde se napojíte na žlutou značku a té se budete držet až ke Kolínské boudě.

Zde se napojíte na červenou a sejdete k rozcestí Pod Kolínskou boudou, odkud pokračujte dále po červené hřebenové trase až k hotelu Černá Bouda. Od té je to na vrchol Černé hory necelý kilometr mírného stoupání po žluté značce. Cestu zpět do Pece můžete zvolit od Kolínské boudy přes Vébrovy a Javorské boudy.

Délka trasy na vrchol: 6,5 km (celkem i s cestou zpět přes Vébrovy boudy: 13,5 km)

Z Dolního Maršova

Výchozím bodem je most přes řeku Úpu v osadě Dolní Maršov (autobusová zastávka Svoboda nad Úpou – Maršov I), odkud se vydáte po zelené značce ke kostelu sv. Josefa a pokračujete lesem k rozcestí Modrokamenná bouda. Zde se napojíte na žlutou značku, po níž dojdete k Modrým kamenům (je zde vyhlídka).

Vystoupáte k rozcestí Nad Modrými kameny, odkud budete pokračovat po zelené do kopce k Velkým Pardubickým boudám a dále po naučné stezce Černohorské rašeliniště na rozcestí Nad Pardubickými boudami (tento úsek je do 31. 5. uzavřen z důvodu ochrany ohroženého tetřívka obecného, v této době můžete zvolit alternativní trasu z Janských Lázní po červené kolem Malých Pardubických bud), kde se napojíte na modrou trasu. Ta vás dovede k Černé boudě, od které se pak na vrchol Černé hory dostanete po žluté značce (finální úsek je barevně neznačenou pěšinou).

3.Výšlap na Žalý

Horu Žalý tvoří dva vrcholy, z nichž ten vyšší se nazývá Zadní Žalý (1036 m n. m.) a nižší je Přední Žalý (1019 m n. m.), na kterém najdete zrekonstruovanou rozhlednu, jedinou kamennou rozhlednu v celých Krkonoších. Na Přední Žalý vede sedačková lanovka z Herlíkovic, která je v provozu celoročně.

Foto: PeteVch, Shutterstock.com

Na vrcholu Přední Žalý se nachází jediná kamenná rozhledna v KrkonošíchFoto: PeteVch, Shutterstock.com

Z Horních Míseček

Z osady Horní Mísečky se vydejte po červeně značené turistické trase (tzv. Bucharova cesta) k běžeckému lyžařskému areálu a dále k rozcestí Pod Harrachovou skálou. Odtud pak pokračujte stále po červené kolem rozcestníku Harrachova skála - odbočka na rozcestí Pod Černou skálou a dále k Černé skále. Od té budete stoupat na Šeřín a stále po červené trase až ke křižovatce turistických cest Rovinka, na Janský vrch, k rozcestí Pod Zadním Žalým a dále kolem vrcholu Zadní Žalý až k odbočce Žalý-rozhledna. Odsud vás na vrchol Přední Žalý dovede žlutá značka. Cesta zpět na Mísečky je nejkratší po stejné trase, případně můžete využít lanovku do Herlíkovic.

Délka trasy na vrchol: 10,5 km (celkem i s cestou zpět: 21 km )

Z Benecka

Od obecního úřadu v obci Benecko se vydejte po červeně značené turistické trase (Bucharova cesta) směrem k rozcestí u Horského hotelu Kubát, odkud budete pokračovat na rozcestí Benecko – Zlatá Vyhlídka a dále stále po červené značce (naučná stezka Sojčí) na rozcestí Úbočí Žalého. Kolem studánky V Koleně vystoupáte přímo pod vrchol Předního Žalého. Od rozcestí Žalý-rozhledna vás na samotný vrchol dovede žlutá značka. Vrátit se lze stejnou cestou nebo po červené značce přes Zadní Žalý.

Délka trasy na vrchol: 3,5 km (celkem i s cestou zpět přes Zadní Žalý: 7 km )

4. Výšlap na Přední Planinu ze Špindlerova Mlýna

Z náměstí ve Špindlerově Mlýně vyrazte po modré turistické značce směr osada Svatý Petr podél Dolského potoka, který budete mít po levé straně. U křižovatky běžeckých tras opustíte údolí potoka, odbočíte vpravo a začnete stoupat lesem k rozcestí Pod Hromovkou, odkud pokračujete po zelené k rozcestí Pláň (NS Mechová pěšinka). Zde odbočíte doleva a po modré značce dojdete do sedla Pláň, odkud po stejné cestě pokračujete do kopce až do cíle, na Přední Planinu (1198 m n. m.). V sedle Pláň, přímo u horní stanice lanové dráhy Svatý Petr, je možnost občerstvení v Restauraci na Pláni. Zpět do města se můžete vrátit lanovkou, případně pěšky stejnou trasou nebo pěšinou po sjezdovce (od jara do podzimu, kdy je skiareál mimo lyžařský provoz).

Délka trasy na vrchol: 5 km (celkem i s cestou zpět po stejné trase: 10 km)

Foto: ullstein bild Dtl., Gettyimages.com

Z Přední Planiny budete mít nádherný výhled na Špindlerův Mlýn a okolní krkonošské hřebenyFoto: ullstein bild Dtl., Gettyimages.com

Načítám