Článek
S nadsázkou by se dalo říct, že stavění rozhleden je český národní sport. Po naší malé zemi jich máme rozesetých na pět set a není to náhoda. Tato vášeň má podle všeho kořeny v 19. století, kdy Češi soutěžili s německy hovořícími sousedy v tom, kdo postaví rozhleden více. Zůstalo nám to dodnes, proto každý rok pár kousků přibude. Kam se vyplatí vyrazit?
Kobylí vrch na Břeclavsku
Rozhlednu Kobylí vrch najdete nad vinicemi nedaleko známé vinařské obce Kobylí v Jihomoravském kraji. Vzhledem k tomu, že řeč je o jižní Moravě, místní rozhledna nedrží prim, co se nadmořské výšky týká. Homole, jak místní říkají Kobylímu vrchu, sice představuje nejvyšší bod široko daleko, přesto s nadmořskou výškou něco přes 330 metrů například na severu Čech konkurovat nemůže. Přesto je stavba z roku 2018 jednou z nejvyhledávanějších nových rozhledem. Zaujme ocelovou konstrukcí ve tvaru kruhové lampy. Z ptačího pohledu jde o nedokončený kruh, který symbolizuje životní cyklus přírody.
Doubravka XIV. v Praze
Přírodní park Klánovice-Čihadla je s rozlohou skoro tisíc hektarů bezkonkurenčně největším parkem v našem hlavním městě. Park je super na kolo i procházku, krásných míst tu najdete spousty a atrakcí požehnaně. Mezi ty poměrně nové patří rozhledna Doubravka XIV. z roku 2018. Stojí na kopci Horka, na dohled od Černého Mostu. Mimo jiné právě panelovou džungli si můžete z rozhledny velmi dobře prohlédnout. Jde o trochu jiný zážitek než z klasických zelených scenérií, ale vězte, i taková vyhlídka má něco do sebe. Doubravka je navíc i konstrukčně velmi zajímavá, má tvar trojbokého jehlanu, který tvoří ohýbané akátové dřevo.
Dalimilova rozhledna na Olomoucku
Ze všech výškových staveb, které máme v tomto článku, se po vizuální stránce asi nejvíce vymyká Dalimilova rozhledna. Byť se otevřela teprve v roce 2021, jde o věrnou repliku historické rozhledny Kaiser-Wilhelm-Turm, která v letech 1899—1973 stávala na moravském Kralickém Sněžníku. Abyste si prohlédli připomínku někdejšího symbolu Olomoucka, musíte zavítat na jižní okraj Rychlebských hor. Konkrétně na vrch Větrov, jehož nadmořská výška přesahuje 900 metrů. Z kamenné vyhlídkové věže uvidíte masiv Kralického Sněžníku, Rychlebské hory, Hrubý Jeseník i přiléhající Staré město pod Sněžníkem.
Háječek u Zábřehu na Moravě
Rozhledny jsou v tuzemsku natolik populární, že dokonce existuje respektovaná soutěž Rozhledna roku. A co víc, také Klub přátel rozhleden, který právě tuto soutěž vede. Vítězem loňského roku, a tím pádem i jednou z našich nejnovějších vyhlídek, je rozhledna Háječek. Vrch Háječek, kde se stejnojmenná stavba nachází, se tyčí mezi obcemi Svébohov a Zborov, kousek od Zábřehu na Moravě. Když vystoupáte po třicetimetrové konstrukci ve tvaru hyperbolického paraboloidu postavené v nadmořské výšce přes 600 metrů, jako na dlani uvidíte nejen Zábřeh, ale také Šumperk nebo část Jeseníků a Orlických hor.
Korunka v Černolicích u Prahy
Máme tady ještě jednoho povedeného benjamínka. V roce 2022 se návštěvníkům otevřela také rozhledna Korunka, která má tvar rotačního hyperboloidu s nakloněnou osou. Právě díky tomuto konstrukčnímu řešení opticky působí, jako by padala. Vrchní díl stavby pak připomíná korunu, z čeho plyne také její název. Rozhledna Korunka se nachází v Černolicích u Prahy, a když vystoupáte jejích 118 schodů, pokocháte se výhledem třeba i na horu, na níž stanul praotec Čech. Kromě hory Říp jsou hezky vidět Brdy, Černošice, určitě si všimnete i vysílače Cukrák a v dáli můžete obdivovat také stověžatou Prahu.