Článek
Málokdo ví, že Štiavnické vrchy jsou pozůstatkem obrovské sopky, která se tyčila ve středu dnešního Slovenska do výšky téměř pěti kilometrů a před 15 miliony let byla pravděpodobně největší na Zemi. Nemusíte tedy cestovat do amerického Yellowstonu – pozůstatky gigantického supervulkánu najdete právě na středním Slovensku.
Na co se můžete těšit a co nevynechat
Nebudete se stačit divit, co všechno na vás v Banské Štiavnici čeká. Můžete se vydat na výlety po stovkách turistických i cyklistických tras a v zimě se tu dá také příjemně běžkovat. A co nadchne skutečně každého? Celkem 24 překrásných jezer (takzvaných tajchů) – to nikde jinde nenajdete! Tyto nádrže byly součástí největšího vodního stroje na světě a díky nim se zde mohlo v minulosti těžit zlato, stříbro a další kovy. Dnes slouží především k letním vodním radovánkám, v zimě zase na bruslení nebo otužování.
V kopcích a údolích Štiavnických vrchů si můžete projet dvě desítky malebných vesniček, navštívit pět pralesů nebo ochutnat lahodná vulkanická vína. Centrem pozoruhodné oblasti je starobylé město Banská Štiavnica, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Co víc si přát?
Banská Štiavnica: Historie na dosah ruky
Kdysi velmi bohaté místo známé těžbou zlata a stříbra skýtá množství zážitků, kvůli kterým se sem budete rádi vracet. Kdo by se nechtěl procházet městem plným krásné architektury a uliček, jež si v ničem nezadají s malebností pražské Malé Strany nebo Českým Krumlovem?
Dát si kávu na majestátním náměstí Svaté Trojice, které je tvořeno krásnými měšťanskými domy, a kochat se přitom vyhlídkou na mohutný morový sloup. Prohlédnout si Nový zámek a jeho muzejní sbírky. Anebo vyrazit na Starý zámek – původní kostel přebudovaný na pevnost, který patří k nejstarším památkám ve Štiavnici a je prý učebnicí architektonických slohů.
Nejen na náměstí, ale i v jeho okolí najdete příjemné podniky, kde si můžete sednout a jen tak si užívat město a jeho atmosféru. Třeba kavárna Divná pani je malá galerie s obrazy, starožitnostmi i skvělým servisem a potěší vás tu nejen vynikající káva, ale i ovocné freshe.
Kdo nevyšel poutní cestou po Kalvárii, nebyl ve Štiavnici!
Barokní Kalvárie je jedním z nejpůsobivějších míst nejen ve Štiavnici, ale na Slovensku vůbec. Poutní cesta vybudovaná díky páteru Františku Pergerovi v polovině 18. století na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch) zpřítomňuje Ježíšovo umučení prostřednictvím výtvarného umění. Zdejší křížovou cestu tvoří kapličky, dva kostely, Svaté schody a také sousoší Sedmibolestné Panny Marie pod křížem.
Stavba, do které se zapojili bohatí měšťané, byla vyhledávaným poutním místem až do roku 1951, pak ovšem komunistický režim poutě zakázal a celý komplex chátral. Ovšem největší zkázu místu způsobil až vandalismus a rozkrádání v 90. letech minulého století. Obnovení a znovuoživení se Kalvárie dočkala v roce 2007, kdy byla zařazena mezi 100 nejohroženějších památek světa.
Co ještě musíte ve Štiavnici a okolí vidět
Stále nemáte favority na výlet? Pro inspiraci nabízíme pár dalších zajímavých tipů a věříme, že nebudete litovat.
- Rodný dům Deža Hoffmana: Muzeum světoznámého fotografa Deža Hoffmana najdete na vrchu náměstí Svaté Trojice. Růžový domek s malou expozicí připomíná nejzásadnější okamžiky života proslulého štiavnického rodáka – divácky nejatraktivnější je asi éra, kdy se stal dvorním fotografem skupiny Beatles. Muzeum z ruiny starého řemeslnického domu vybudovali dva bratři, kteří shromažďovali Hoffmanovy osobní předměty i fotografie. Výstavu doplňuje sbírka starých fotoaparátů.
- Zážitková expozice Cesta v čase: V budově historického Limpacherova paláce v centru Štiavnice se pomocí virtuální reality přenesete do 18. století a poté si zde můžete příjemně posedět ve známém Ruinbaru. Výborně tu vaří, nabízejí skvělé dezerty i míchané drinky a víkendové večery s živou hudbou jsou tady na jedničku.
- Báňské muzeum v přírodě: Nejstarší a nejrozsáhlejší hornická expozice na Slovensku ukazuje vývoj těžby rudy od středověku do konce 20. století. Prohlídka podzemní šachty je veliký zážitek – a to nejen pro děti. Návštěvníci tady téměř v „praxi“ zažijí, jak se kdysi těžilo, a mohou si přitom prohlédnout mimo jiné gápel (motor důlního výtahu) na koňský pohon. Jedná se o jediný stroj tohoto typu, který se na Slovensku zachoval.
- Dědičná šachta Glazenberg: Prozkoumejte štolu, která se nachází přímo v centru města. Ručně ji sekaly celé generace horníků a od svého založení přivítala množství slavných návštěvníků. Patří mezi ně například František Štěpán Lotrinský (manžel císařovny Marie Terezie), na jehož počest zde vybudovali tzv. císařské schody.
- Pro milovníky hornictví: Pokud vás historie těžby zlata a stříbra „chytne“, určitě vás zaujme také Baňa Starovšechsvätých ve vesničce Hodruša-Hámre jen kousek od Štiavnice, která nabízí geologickou i historickou expozici. Ve stejné vesnici je hornická klopačka – věž, která původně sloužila k varování obyvatelstva před vojenským nebezpečím či při požáru a posléze ke svolávání horníků do práce pomocí zvukových signálů. Její součástí jsou hodiny z roku 1611, jež dodnes fungují. Nejen šachta, ale i klopačka jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.
Nejlepší ubytování v Banské Štiavnici
Když si zadáte do vyhledavače ubytování v okolí Banské Štiavnice, najdete velké množství nabídek – od jednoduchých zařízení po opravdu luxusní hotely. Ani této oblasti se nevyhnul trend glampingu, chcete-li tedy bydlet uprostřed přírody a zároveň si užít pohodlí hotelových postelí v klimatizované chatce s prostornou terasou, můžete vyzkoušet ForRest Glamping.
Poblíž jednoho z největších tajchů najdete luxusní rodinný hotel Salamandra. Moderní rozlehlé ubytovací zařízení nabízí mnoho doplňkových služeb (třeba půjčovnu motorek a paddleboardů) a také výtečnou gastronomii i wellness. V létě se můžete koupat nejen v hotelovém bazénu, ale i v okolních jezerech. V zimě se na nich bruslí a nabízí se také lyžování na nedaleké sjezdovce.
Nejkrásnější výhled na město z restaurace najdete v Penziónu na kopci ve Štiavnici. A k tomu také příjemné ubytování i špičkovou tradiční slovenskou kuchyni za příjemné ceny. Obědové menu ve všední dny – polévku a hlavní jídlo – pořídíte i za osm eur.
Nejluxusnějším místem pro pobyt v Banské Štiavnici a okolí je nepochybně pětihvězdičkový Boutique Hotel Erb. Je synonymem přepychu a pohodlí, navíc je propojený s pivovarem. Štiavnica byla v minulosti nejen krajem hornictví, ale také pivovarnictví. Fungovalo tady devět pivovarů a právě to inspirovalo majitele, kteří zde nejprve vybudovali pivovar a restauraci a poté i luxusní hotel.
Penzion Banský dom, zrestaurovaný měšťanský dům z konce 18. století, má vybudovaný moderní wellness, pyšní se výbornou tradiční slovenskou kuchyní a nabízí příjemnou historickou atmosféru – před ním stojí socha sv. Jana Nepomuckého a velké kamenné sousoší ukřižovaného Krista z 18. století.
Chcete se z okna kochat pohledem na největší jezero v oblasti Štiavnických vrchů? Pak vám bude vyhovovat Penzión Topky. Uklidňující hladina tajchu Počúvadlo ožívá v létě, krásná je ovšem v každém ročním období. V těchto dnech si můžete z areálu vyrazit na nejvyšší štiavnický vrch Sitno, odpočinout si v sauně a ochlazovat se v jezeře nebo prostě v klidu popíjet čaj v příjemné restauraci s krbem.
Jezero Počúvadlo: Nenechte si ujít
Restaurace u staré Blaškové
Z původního bufetu je dnes vyhledávaná restaurace, kde vládne paní Blašková. Podle starých receptů slovenských babiček vyváří různé perkelty, oblíbené pirohy nebo párance (nudle), polévky, guláše… Majitelka pořádá na požádání kurzy vaření pro malé skupiny. Můžete se u ní naučit připravovat výborné halušky, lokše, zmíněné pirohy a další pochoutky z jednoduchého bramborového těsta. Jestli tady před vámi přistanou pirohy s povidly a mákem, věřte, že ochutnávání nebude brát konce!