Článek
Výtok je jedním z častých důvodů, proč ženy chodí ke gynekologovi. V některých případech je jen následkem normální činnosti pochvy v souvislosti s jejím čištěním. Při něm dochází k malému výtoku, a pokud nemáte žádné jiné příznaky a nic neprobíhá jinak než obvykle, není třeba zásah lékaře.
Podobné je to při hormonální změnách, a to i v rámci jednoho cyklu. Například před menstruací je častější, že výtok zhoustne.
Příčiny vaginálního výtoku
Problémy nastávají, pokud je poševní výtok jiný než obvykle, zapáchá, má jinou barvu a doprovází ho také svědění či bolesti. Pak jde pravděpodobně o infekci, která vyžaduje léčbu. Jak potíže odlišit a kdy se vydat neprodleně k lékaři?
Nejčastější příčinou vaginitidy, jak lékaři potížím říkají, jsou bakterie nebo plísně ze skupiny kvasinek. Zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že v prvním případě je výtok nažloutlý a provází jej nepříjemný zápach, v případě kvasinek je výtok bílý a jsou v něm hrudky. Velmi často ho doprovází svědění a také bolesti.
Proč jimi trpíte? Souvislost mívají s pohlavním stykem, ale také s nerovnováhou způsobenou třeba únavou, změnami v životosprávě, nevhodným oblečením nebo třeba koupáním v bazénu. Způsobují je také bakterie a část jde na vrub nákaze sexuálně přenosnými nemocemi, jako jsou kapavka, chlamydie a další.
Jak problém řešit
Jestliže máte výtok hnědé barvy, nejde většinou o potíže související s menstruačním cyklem. Některé ženy ho mají před nebo po menstruaci, některé i v průběhu. Objevuje se i na začátku těhotenství a nemusí přitom značit žádné potíže a ani neohrožuje plod.
Někdy je následkem lehkého zranění při pohlavním styku a ani v tomto případě by vás to nemělo znervóznit. Potíže bez problémů odejdou.
Lékař již podle běžného vyšetření většinou zjistí, o jaký problém jde, případně odebere vzorky na laboratorní vyšetření. Léčba spočívá v podání antibiotik nebo antimykotik.
Všechny potíže, které nesouvisí jen s porušenou rovnováhou těla, je možné léčit volně prodejnými přípravky, které upravují vaginálního prostředí. I tak ale platí, že pokud si nejste jisté nebo se problém u vás objevil poprvé, jděte k lékaři.
Kdy volat záchranku?
Lékaře potřebuje vždy, pokud je výtok silný, s příměsí krve, a navíc ho třeba ještě doprovází prudké bolesti či teplota.
Bolesti spojené s výtokem mohou značit konec těhotenství, v takovém případě pravděpodobně budete mít silné bolesti v podbřišku. Běžte k lékaři co nejdříve, je třeba vyloučit mimoděložní těhotenství.
Silné potíže vyvolává také přítomnost cizího tělesa, jako je kondom nebo tampon v pochvě. Infekce se pak rychle šíří a je třeba ji začít okamžitě léčit.
Nebezpečné jsou také hluboké gynekologické záněty vejcovodů či vaječníků. K nim se vedle velké a prudké bolesti břicha přidává také vysoká teplota. Výtok může být, ale nebývá pravidlem. V takovém případě je nutná okamžitá lékařská pomoc.
Výtok z pochvy
- Popis: Vaginálním výtokem se označuje abnormální výtok z pochvy, který je jiný než obvykle.
- Příznaky: Může být nažloutlý čí hrudkovitý, zapáchající, provázený svěděním, pálením genitálií nebo bolestmi v podbřišku.
- Inkubační doba: Různá.
- Léčba: Léčba spočívá v podání antibiotik nebo antimykotik.
- Prevence: Vhodná životospráva (omezení cukrů), správná intimní hygiena, vhodné spodní prádlo, chránit se při pohlavním styku, při užívání antibiotik doplnit probiotika.