Článek
Na tom, jaký stroj k přípravě kávy vyberete, bude záviset vaše spokojenost. Na trhu najdete automatické i manuální kávovary. Manuální a poloautomatické si vyberte, pokud patříte mezi znalce kávy, kteří si umí kávu namlít a správně napěchovat. Je s nimi totiž nepoměrně více práce než s automatickými přístroji. Většinou nemají zabudovaný mlýnek a čistit je také budete muset vy sami. Pokud se o nic takového nechcete starat, poohlédněte se po plně automatickém kávovaru – jeho výhodou je snadná manipulace i jednoduchá příprava nápojů.
Správná příprava je základem
Připravit správné espresso ze správného množství kávy kvalitní automatické kávovary umí. Důležitým aspektem přípravy dobré kávy je tlak, pod kterým je spařována, a to, aby jej kávovar během toho procesu udržel po celou dobu.
Kvalitní automatický kávovar by měl také mít možnost nastavit jemnost namletí kávy, protože ta ovlivňuje její výslednou chuť. Pokud si melete kávu sami, můžete být výslednou chutí zklamaní.
Pokud je káva namleta hodně najemno, může při přepařování dojít k jejímu spálení a to po sobě zanechá nepříjemnou pachuť. Jestliže je káva naopak namletá nahrubo, voda přes ní rychle proteče a ztratí silné aroma. Nejjednodušším řešením je nákup kávovaru s integrovaným mlýnkem, u kterého je možné nastavovat hrubost mletí. Mlýnek si navíc namele právě tolik kávy, kolik je třeba.
Jak umlít kávu na espresso?
Na espresso byste měli mít kávu umletou velmi jemně, její vzhled by měl připomínat hrubou mouku. Pokud bude příliš hrubá, bude espresso slabé a nebude mít silnou chuť. V případě, že to s jemností přeženete, bude mít naopak hořkou chuť a na šálku bude jen velmi málo cremy (kávové pěny), často s černými okraji.
RADY PRO KÁVOMILCE
Čistota je půl chuti
Výhodou automatických kávovarů je nejen snadná příprava, ale i údržba. Důležité je, aby se kávovar o sebe uměl i postarat, neboť na jeho čistotě chuť kávy velmi závisí. „Abyste si vždy připravili perfektní kávu, je potřeba kávovar pravidelně čistit. Největším nepřítelem je vodní kámen, který je přirozenou součástí vody a v kávovarech se usazuje. Pravidelné čištění kávovaru je proto nezbytné," upozorňuje Pavlína Fojtíková, marketingová manažerka značky Saeco.
Moderní a profesionální kávovary zobrazují některé pravidelné pokyny k údržbě přímo na displeji, výhodou je i samočisticí a odvápňovací funkce. „U mnoha přístrojů je čisticí proces nutné provádět často a někdy se stává, že ho přístroj vyžaduje zrovna v momentě, kdy si chcete připravit svůj nápoj. S moderními filtry AquaClean, které usazování vodního kamene zabraňují, se vám to nestane. Pokud jsou filtry pravidelně vyměňované, stačí provádět proces odstranění vodního kamene jen přibližně jednou za dva roky nebo po přípravě 5000 šálků kávy,” vysvětluje Pavlína Fojtíková.
Když jste mlékoví labužníci
Máte rádi cappuccino nebo latté? Tak si můžete pořídit kávovar s parní tryskou, a našlehat si mléko do bohaté pěny sami, anebo si kupte automatický kombinovaný kávovar, který má zásobník na mléko a o tvorbu kávy s mlékem se tak postará zcela sám. I tady je ale důležitá jednoduchá obsluha a snadné čištění mléčného okruhu. Některé přístroje mají inovativní technologii, díky níž se vyčistí po každém šálku kávy celý okruh mléka pomocí hygienické páry.
Další vychytávky umí potěšit
Pokud vám výše uvedené zjednodušení nestačí, můžete se poohlédnout i po dalších funkcích. Některé kávovary se umí samy podle nastavení s předstihem zapnout, třeba než ráno vstanete z vyhřáté postele. Většina automatických kávovarů má také plochu pro předehřívání šálků. Předehřátí šálku vám zaručí, že káva nebude rychle chladnout a nebude ztrácet aroma.
A co je kromě správných funkcí, které vám usnadní přípravu vašeho oblíbeného životabudiče, ještě důležité? Samozřejmě design! Kávovar by měl totiž nejen umět vyrobit kávu, která vám bude chutnat, ale měl by i dobře vypadat. Tady už záleží jen na vašem vkusu. Ať už jste příznivci retro vzhledu, elegance a jednoduchých linií či moderního futuristického designu, zaručeně si vyberete.
Tak teď už víte, na co si při výběru kávovaru máte dát pozor. Můžete si vybrat přístroj, který nejen, že vám udělá kávu, jakou si přejete, ale ještě nebudete mít starosti s jeho údržbou a navíc se na něj budete i rádi dívat. Samozřejmě, něco co to bude stát. „U kvalitních kávovarů na doma se bavíme o ceně deset až dvacet tisíc korun. Levnější přístroje vyžadují znalosti a výsledný efekt je tak trochu sázka do loterie," upozorňuje barista Richard Stehlík.
Ale dobrá káva bez starostí za pár tisíc stojí, nemyslíte?