Článek
Postup
01.
Kachní stehna očistěte od případných zbytků peří, omyjte je a osušte. Oloupejte šalotku a nakrájejte ji nadrobno. Očistěte také mrkev a z celeru pomocí škrabky odstraňte vrchní vláknitou vrstvu. Mrkev i celer nakrájejte na drobné kostičky.
02.
Troubu rozehřejte na 180 stupňů. Ve velkém hrnci, který můžete dát do trouby, rozpalte olej. Když je rozehřátý, vložte na něj kachní stehna kůží dolů a nechte opékat asi pět minut. Nesnažte se je násilím odlepovat ode dna, až budou opečená, „pustí“ se sama. Pak je obraťte a opečte i z druhé strany. Vyjměte a dejte na chvíli stranou. Pokud pustila velké množství tuku, část odeberte a hrnec vraťte na sporák.
03.
Do uvolněného hrnce vsypte šalotku, mrkev a celer, osolte, přidejte špetku čerstvě mletého černého pepře a za stálého míchání restujte tři až čtyři minuty. Přidejte oloupaný a prolisovaný česnek a ještě krátce restujte.
04.
K zelenině vlijte víno a nechte ho téměř úplně zredukovat. Přidejte plechovku rajčat a asi 100 ml vývaru, směs zamíchejte, okořeňte bobkovým listem a skořicí. Do hrnce vraťte kachní stehna, přikryjte pokličkou nebo alobalem, vložte do trouby a nechte péct. Zhruba po hodině zkontrolujte, případně přilijte zbylý vývar a už odkryté dopečte úplně doměkka.
05.
Hotové ragú nechte zchladnout, odstraňte bobkový list a skořici. Ze stehen odstraňte kůži, maso oberte a natrhejte na vlákna. Vraťte do omáčky.
06.
Uvařte těstoviny podle návodu na obalu, promíchejte s hotovou omáčkou a ihned podávejte posypané trochou strouhaného sýru.
Moje tipy: Na vaření používám jemnější cejlonskou skořici, která se ale často rozpadá, proto ji dávám do hrnce v sítku na koření. Na podobné ragú můžete použít i zbytky pečené kachny od neděle. Zeleninu opečte na lžíci kachního sádla, přidejte poloviční množství vývaru, duste asi 20 minut a maso přidejte až na konec.
Láká vás tato úprava kachního masa? Nebo nedáte dopustit na pečínku se zelím?