Článek
Ptáte se, proč by mělo být pátrání po takovém kabátu složité? Vždyť spousta prodejců operuje s termíny jako vlněný, s příměsí vlny nebo z vlněné směsi. Když ale půjdete dál a podíváte se na vnitřní všitou cedulku, zjistíte, že vlna rozhodně není na prvním místě. A častokrát ani na druhém.
Výrobci se jí klidně pochlubí i v případě, že daný kousek obsahuje jen malé množství vlny. Nejčastěji se setkáte s 30–50 %, ale viděli jsme i „vlněný“ kabát s pouhými 13 %. Pokud po tomto materiálu primárně nejdete a zaměřujete se jen na estetickou stránku, nic se samozřejmě neděje. Nenechte se ale lákat na vlnu v případě, kdy se její vlákna opravdu jen prošla kolem.
Nespokojte se s málem
Po jakých procentech tedy koukat? Myslíte-li to s vlnou vážně, hledejte kabát, který jí obsahuje alespoň 60 %, ideálně 70 %. Pozor, aby to nebylo tak jednoduché – obsah vlny není indikátorem její kvality. Není zkrátka vlákno jako vlákno. Pokud nicméně nakupujete v konfekci, nemáte většinou šanci zjistit, jestli jde o čistou střižní vlnu nebo třeba tu recyklovanou. Při zkoušení tak dejte alespoň na omak a dobře zkontrolujte celkové zpracování kousku.
Vlněné kabáty mají samozřejmě vyšší pořizovací cenu než ty polyesterové. Při jejich nákupu proto nedělejte kompromisy, a pokud z nich nejste paf, nechte je v obchodě nebo v případě e-shopu vraťte prodejci (velké módní e-shopy zpravidla nabízí bezplatné vrácení s poštovným na jejich účet). Nahlížejte na ně také jako na dlouhodobou investici a nekupujte si svršky, o kterých nejste pevně přesvědčené, že vás budou bavit i za pár let.
Jak nakupovat boty přes internet: Co znamenají písmena E až H?
Top 20: Nejstylovější vlněné kabáty
Jste zvědavé na kabáty, které prošly naším přísným kritériem? Prohlédněte si dvě desítky svršků s vysokým podílem vlny. Najdete mezi nimi ultimátní klasiku i pár kousků v zajímavých barvách a vzorech.
Chcete další hřejivý tip? Pořiďte si trendy pletenou vestu!