Článek
Málokterá žena vám řekne, že se nemůže dočkat menopauzy. Už jen to slovo samo o sobě zní v dámských uších jako nejprotivnější siréna. Překvapivě i toto období života má své světlé stránky. Pro řadu žen je signálem, že se konečně mají začít věnovat samy sobě. Teď je ale načase zjistit, zda už je to váš případ.
PŘECHODU SE VĚNUJEME I V DALŠÍCH ČLÁNCÍCH:
Možná jste už v přechodu
Snad vás nevyděsíme ještě víc, když vám řekneme, že menopauza není totéž, co přechod, a že přechod nastává ještě o několik let dříve. Jako menopauza se označuje období po poslední menstruaci neboli přímo zástava menstruačního cyklu. Přechod je shrnující název pro změny, které jsou víceméně signálem blížící se menopauzy. V krajních případech tato fáze může začít již po třicátinách, obvykle ale nastává až po čtyřicítce.
Prvním příznakem blížící se menopauzy bývá často nepravidelný cyklus. „Kromě toho se mohou objevit i příznaky klimakterického syndromu. Sem spadají návaly horka, pocení, nespavost, psychické potíže jako úzkost, vznětlivost, poruchy paměti, dále ztráta libida, bolesti hlavy či bušení srdce,“ popisuje MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze 7.
Jako vedlejší, pro ženy však neméně nepříjemné, se označují projevy estetického charakteru. Nedostatek estrogenů má vliv na zpomalení metabolismu, kvůli čemuž v období přechodu často dochází k přibývání na váze, zvýšenému ukládání tuku v oblasti břicha, pleť stárne a zhoršuje se její kvalita.
Začít teď se sportem? Jen do toho!
Výbornou prevencí symptomů menopauzy je racionální vyvážené stravování a zdravý pohyb. Není samozřejmě nad to, když se sportu věnujete celý život. Začít ale můžete v jakémkoli věku.
„Pohyb, stejně jako zdravé stravování, by se měly stát vaší další prioritou. V období menopauzy totiž dochází přirozeně k úbytku svalové tkáně a zvyšuje se podíl tkáně tukové, která se hromadí zejména v oblasti břicha, a tedy i mezi orgány. Zvýšením fyzické aktivity tomuto trendu předejdete,“ vysvětluje specialistka na zdravotní prevenci MUDr. Hana Mojžíšová s tím, že pohybem bojujete nejen s tloustnutím, ale také s nepříjemnými zdravotními důsledky spojené s výskytem břišního tuku.
„Díky pohybu ale posílíte kostru, zpevníte tělo, zlepšíte kondici a v neposlední řadě vyladíte psychiku. Pohyb je nejlepší antidepresivum, takže denně třicet minut svižné chůze a pár zpevňovacích cviků přispěje k vyladění hormonální nerovnováhy,“ dodává Hana Mojžíšová.
Na kůži platí důkladná péče
Stejně, ne-li více než na postavě, se přechod podepisuje na vaší tváři. Nedostatek estrogenu jde ruku v ruce s úbytkem kolagenu a změnou jeho struktury. Kůže je tenčí a bledá, neboť se tvoří méně pigmentu. Dochází i k úbytku a změně struktury elastických vláken. Proto je pokožka málo pružná, povadlá. V důsledku hormonálních změn může dojít i ke vzniku pozdní formy akné. „Nejcitlivějšími a nejzatíženějšími oblastmi jsou krk, kontury obličeje a dekolt kvůli vlivu gravitace, nižší svalové opoře a časté expozici okolním faktorům,“ podotýká MUDr. Monika Arenbergerová spolupracující s Vichy Neovadiol.
Projevy menopauzy na kůži se dají mírnit různými způsoby. Úplně nejjednodušší je vsadit na vhodnou kosmetickou péči. Na trhu jsou přípravky obsahující komplexy látek, které napodobují účinky hormonů a vyživují pokožku. Obecně se pak při menopauze doporučuje preventivně užívat retinoidy, hormonální substituci nebo fytoestrogeny, které zlepšují celkový stav pokožky.
Vsaďte (nejen) na kvalitní kosmetiku
Myslíte, že jste v přechodu?