Článek
Růžová barva se vnímá jako ženská záležitost, přitom i chlapi nosí růžové košile, aniž by jim to ubíralo na přitažlivosti. A stejně přitažlivým se může stát i váš domov právě díky této barvě. Troufnete si na ni?
1. Správný odstín pro každého
Růžovou teoreticky uplatníte téměř kdekoli v bytě, záleží na velikosti použité plochy a volbě odstínu. Je jich celá řada, od světle jasmínové přes starorůžovou a lososovou, klasickou růžovou až po růžovofialovou, fuchsiovou a tmavě růžovou.
2. Kde se dá rychle vyměnit
„Růžová se více používá na doplňky a dekorace, které jsou snadno obměnitelné, třeba vázy, květináče, koupelnové předložky, tapety či samolepky, svítidla. Dobrý nápad představují bytové textilie,“ uvádí architektka Miroslava Karasová. Vždycky je možnost výběru. Třeba u tapet se velice často objevují pruhy, ale stále jsou hodně k vidění květinové motivy, kde je růžová barva použitá jen v detailu, či naopak na celé ploše.
3. Pro ty, co se nebojí
Jak by se vám líbila růžová výmalba (skvěle vypadají třeba stěrky) nebo podlaha? I tohle doma můžete mít. Stejně jako nábytek; židlí počínaje a vestavnou skříní konče. Pravdou je, že nejde o běžnou záležitost. Komu se však zamlouvá, neměl by si nechat vnutit názor, že růžový nábytek je zženštilý nebo patří jen do dívčích pokojů. Abyste interiér nepřesladili, držte se pravidla, že výrazná barva použitá na jednom dvou solitérních kusech bohatě stačí.
4. Roli hrají i drobnosti
„Růžová se používá i v podobě kontrastního prvku k jiné barvě, například jako obklad v kuchyni nebo detail na menší části nábytku, třeba orámování, úchytky, police,“ vysvětluje Miroslava Karasová. Ani menší prvky netřeba podceňovat v tom, jak na vás působí.
„Podle feng-šuej se tato barva spojuje s čistotou myšlení a má pozitivní asociace, evokuje štěstí a romantiku,“ připomíná Lenka Kocourková z obchodu À La Maison.
5. S čím bude ladit
Pokud chcete domů dostat sytě růžovou a nejste zrovna designéři, vsaďte na jistotu – bude vypadat skvěle jako doplněk bílé, šedé i černé (jak v lesku, tak matu), a když naopak zvolíte odstín pastelový, půjde o nadčasové spojení. Příjemně se doplňuje s fialovou.
Výrazná barevná spojení si raději nechte navrhnout od profesionálů. „Její inverzní neboli protikladnou barvou je žlutozelená, s níž se dost často pracuje v grafice a i v interiéru vypadá taková kombinace zajímavě. V menší míře se dává dohromady s modrou, hnědou, oranžovou či červenou,“ vysvětluje Miroslava Karasová.
6. Do koupelny i kanceláře
Evergreenem je použití růžové v dívčích pokojích, ale hodí se i do ložnice rodičů. Aby ji pánové „skousli“, více se tu volí tlumenější tóny. Větší odvaz si lze dopřát v obýváku i v kuchyni, tady dokonce může jít o barvu dominantní, použitou na větší ploše i doplňcích.
A co třeba místo pro práci? „Moje kancelář, kterou sdílím s manželem, je vymalovaná v barvě syté magenty – hodně tmavé růžové. Nám se tu pracuje velmi dobře. Magenta je teplá, hřejivá, a navíc inspirující, podporuje kreativní myšlení. Mezi námi, prosadil si ji manžel,“ usmívá se Lenka Kocourková.
Začíná snad růžová patřit mezi trendy barvy? „Řekla bych, že ano, celkově se do interiérů ,vkrádá´ čím dál častěji. Přijde mi, že ji lidé používají i jako vzdor vůči tradičním materiálům, nebo záměrně jako kontrast,“ domnívá se Miroslava Karasová.
Je to i váš případ? Pak nám napište, co nejšílenějšího jste si domů pořídili právě v této barvě!