Článek
Pokud si pamatujete na seriál Návštěvníci, jistě víte, co jsou amarouny (vymoženost, při které vhodíte do misky tabletku, a v mžiku se z ní vyrobí jakékoli jídlo, na něž si pomyslíte). Kdysi se to mohlo zdát jako odvážný nápad ze sci-fi příběhu, ale dnes nejsme daleko od reality. Je zde hned několik výrobců, kteří posouvají hranice klasického jídla do kosmických rozměrů.
Když potřebujete jídlo na cesty
Nemusíte být žádní vrcholoví sportovci, abyste si občas vyrazili na výšlap nebo sjeli řeku. Do batohu dáte pláštěnku, mikinu, vodu a něco k snědku. Řízky od maminky sice potěší, ale to nejlepší jídlo před pohybovou aktivitou to není. Ve chvílích, kdy potřebujete „rychlou“ energii v co nejmenším balení, přichází na řadu moderní přístupy.
Jídlo může být buď speciálně „usušené“ či ošetřené tak, aby v sáčku vydrželo i 3 roky. Díky ještě pokročilejší technologii si pak vystačíte třeba jen s krabičkou prášku a šejkrem, ve kterém si proteinovou bombu namícháte sami, případně si vezmete do batohu jen sáček s koktejlem. Zní vám to jako agitka ke kosmické výpravě? Ano, některá moderní jídla mají trochu sci-fi nádech, ale minimálně za vyzkoušení to stojí.
Náhražka nemusí být nouze! Naopak!
Když chcete být vegan, tedy zříci se veškeré živočišné stravy (maso, mléko, vejce), budete se muset rozloučit i se sýry a jogurtem. Spousta lidí by se z etických důvodů zřekla masa, ale zrovna o ranní porci jogurtu nebo francouzskou večeři – sýr s bagetou a sklenkou červeného – přijít nechtějí. A právě tady přichází na scénu náhražky, které však nejsou jen „z nouze ctnost“, ale v mnohém dokonce předčí své klasické sourozence.
Veganský sýr se vyrábí z kešu oříšků a dalších ingrediencí, a když se vymazlí, dovede se tvářit, ba dokonce i chutnat jako sýr typu brie. Podobně je to s nemléčným, kokosovým (skoro)jogurtem. Jeho výhodou oproti klasickému mléčnému jogurtu je, že v jedné krabičce najdete jak probiotika, díky nimž lépe spalujete tuky a máte více energie, tak i prebiotickou vlákninu, která se nachází hlavně v kvašené zelenině nebo právě v dužině mladého kokosu.
Hmyz v mouce je žádoucí!
Cvrčci patří do chleba! Ne, nespletli jsme se. Cvrčci se chovají na české farmě (nesbírají se na našich loukách), pak se zchladí, zmrazí, usuší, upraží a rozemelou na mouku. Ta se pak přidá do chleba, který tím získá mnohem více tělu prospěšných proteinů a bílkovin než ten klasický pšenično-žitný. Může vám to připadat hodně zvláštní, ale vězte, že alternativní způsoby „pěstování“ potravin jsou podle vědců prokazatelně udržitelnou cestou pro uživení stále se zvyšujícího počtu obyvatel na planetě.
Rajčata nebo bylinky bez zahrady
V tomto případě nejde o nový typ jídla, ale o zcela moderní přístup k jeho pěstování. Proto, abyste si pořídili vlastní úrodu rajčat nebo bylinek, už nepotřebujete ani zahradu, ba dokonce ani sluncem prozářený okenní parapet, kam byste postavili truhlík. Vše můžete pěstovat uvnitř bytu či domu. Ale to ještě není všechno! Kromě toho, že nepotřebujete sluníčko, v mnoha případech si nemusíte ani špinit ruce s hlínou, protože jde o hydroponické pěstování, tedy pouze ve vodě či živném roztoku za přístupu vzduchu.
Domácí pěstírny, které si hlídají ideální podmínky pro maximální úrodu, fungují téměř bez vaší pomoci. Lampy se speciálním spektrem simulujícím denní světlo dodávají i potřebné množství tepla, vy zařídíte jen semínka na začátek a dostatek vody, která je samozřejmě nezbytná. To vše navíc dokážou zajistit v „průmyslové“ výrobě stroje. Nepřipadá vám to jako produkt NASA určený pro dlouhodobý život na jiné planetě?
Necháte se zlákat k novinkám, nebo se raději držíte zajetých kolejí?