Článek
Zahradní jezírko je skvělý doplněk zahrady, zvlášť, když se v něm daří i živočichům a kolem i v něm máte vhodné rostliny. Někdy se ale může stát, že se nepodaří udržet ho v takové kondici, aby byl pohled na něj radostí. Problémem mohou být řasy ve vodě nebo zakalení vody, které můžou efekt jezírka velmi pokazit. Jak takovému stavu zabránit?
Velikost a hloubka jezírka
Víc a častěji se zanášejí jezírka menší velikosti, takže jestli o něm teprve přemýšlíte, pak rozhodně zapomeňte na to, že menší znamená méně práce při jeho údržbě. Naopak - čím větší je, tím vyšší je i pravděpodobnost, že se v něm postupně vytvoří samočisticí ekosystém a vy se o něj nebudete muset tolik starat. Minimální velikost „samočisticího“ jezírka je asi 50 m² a hloubka alespoň 170 cm. Kdo ale takový prostor na zahradě má, že? Proto v případě mělčích a menších musíte myslet na to, aby měla filtrační zařízení nebo abyste pravidelně využívali přípravky na jejich čištění.
Průtoková voda, nebo stojatá?
Pro čistotu vody v jezírku a její okysličování je zásadní, zda v něm voda stojí, nebo jím protéká. Protékající voda odnese většinu nečistot a jezírko okysličí - a to mají vodní rostliny i živočichové rádi. Sice je náročnější takové jezírko vyrobit, ale zas se o něj nebudete už muset tolik starat.
Ve stojaté vodě se naopak mnohem snadněji usazuje vše, co do ní napadalo, a voda se dostatečně neokysličuje. Pomoci s tím mohou fontánky (k dispozici jsou i ty na solární pohon) nebo umělé vodopády či kaskády, které vodu průběžně okysličují.
Zastínění jezírka
Velmi zásadní pro čistotu jezírka je i to, co je okolo něj, tedy zda ho něco stíní a chrání před sluníčkem. Čím víc se do něj slunce opírá, tím teplejší voda v něm bude, hlavně ta stojatá, a bude se v něm víc dařit řasám. Rozhodně se tedy vyplatí hladinu ochránit okolní výsadbou nebo pomocí leknínů ve vodě. Myslete na to, abyste kolem vody vysadili „slunečníky“ čili dřeviny, které budou stínit (platan, katalpa, lípa).
Při výsadbě ale dejte pozor na jejich výběr. Z listnatých stromů padá do vody listí, jehličnaté jsou problematické v době, kdy pouští pyl - a ten může z vody v jezírku udělat nehezkou břečku. Ať do jezírka padá cokoli, musíte to pravidelně odstraňovat!
Přírodní čistička jezírka: rostliny
Nejlepším a nejpřirozenějším čističem jezírka jsou vodní rostliny. Na hladině, kde by měly zabírat přibližně polovinu prostoru, poskytují jezírku stín, u dna pak pracují na čištění vody. Sází se do vody buď zasazené do plastových košíků nebo vaků, ale můžete jim v jezírku vyrobit i „kapsu“, tedy kamennou zídku, díky které se nemohou příliš rozrůstat a budete je mít pod kontrolou.
Které rostliny vysadit do jezírka? Kromě leknínu patří mezi vhodné druhy třeba plavín štítnatý, kotvice plovoucí, stulík malý, vodoklas vodní nebo orobinec menší. Myslete na to, že každá z těchto rostlinek potřebuje jezírko hluboké alespoň půl metru.
Dobré je osázet i okolí jezírka, tedy břeh. Díky vhodné vegetaci se opticky spojí se zahradou a bude ještě krásnější. Na břehy se hodí vlhkomilné trvalky, kapradiny či okrasné trávy. Vybírejte především podle kyselosti a zásaditosti půdy i vody. Skvělou volbou je rákos obecný, puškvorec nebo kosatec žlutý.
Jak vybrat filtr pro jezírko?
Může se stát, že přirozené čištění jezírku nebude stačit. Pak je nutné do něj nainstalovat filtr, který zvolte podle velikosti jezírka a objemu vody. Musíte zohlednit i to, zda v jezírku máte ryby. Obecně platí tato pravidla:
- Pro jezírka okolo deseti metrů krychlových a jezírka s kaskádami, vodopády či se spoustou rybiček se nejvíce hodí průtokové filtrace, které se umisťují nad vodní hladinu.
- Na úroveň vodní hladiny se umisťují tlakové filtrace, jež se hodí hlavně do menších jezírek a vod bez rybek.
- Podvodní filtrace umožňují vytvářet nejrůznější vodní efekty, například fontánky.
- Pokud máte skutečně velký problém s řasami a zeleným zákalem, sáhněte po UV filtrech, které vodu čistí za pomoci ultrafialového záření.
Filtrační systémy jsou k dostání v běžných hobby marketech a jejich ceny se pohybují zhruba od dvou tisíc. Nesnažte se na nich ušetřit, protože ty nejlevnější nemusí mít dostatečný výkon a ve finále nezvládnou vodu v jezírku udržet čistou. Navíc nemusí zvládnout nonstop provoz od jara do podzimu. Vždy byste měli vědět, jakou údržbu při provozu potřebují a jak je ideálně zazimovat.
Kdy je zapotřebí chemie?
Pokud ani filtrace nestačí k tomu, aby byla voda v jezírku čistá, zřejmě budete muset sáhnout po chemických přípravcích. Pak je vybírejte opravdu dobře a poraďte se s odborníky. Je nutné zohlednit opět velikost a objem, ale musíte vycházet i z vlastností vody, kterou chcete čistit, tedy bude třeba rozbor. Ten základní zvládnou například testovací proužky, které napoví, co ve vodě chybí či přebývá, a pomohou vám zvolit správný přípravek.
Péče o jezírko během roku
- Jaro: V březnu a dubnu odstraňujte z jezírka odumřelé části rostlin a listí, můžete také částečně vyměnit vodu a přesadit bujně rostoucí rostliny. Nové rostliny lze přidávat až do května. Pokud ve vodě přezimovaly ryby, začněte je krmit, jakmile se voda v jezírku ohřeje nad 10 °C.
- Léto: Během letních měsíců protrhávejte rychle rostoucí rostliny a hlídejte, zda hladina vody neklesá. Pokud je to třeba, doplňte ji, v případě nutnosti použijte přípravky neutralizující chlor a těžké kovy. Pravidelně kontrolujte filtr a v případě potřeby ho vyčistěte. Nezapomínejte na krmení ryb, ale nepřekrmujte je, zbytky krmiva ve vodě hnijí a kazí ji. Dobré je používat plovoucí krmítka.
- Podzim: Na podzim z vody vylovte všechno listí a odumřelé části rostlin a příliš velké rostliny prostříhejte. Jakmile teplota vody klesne pod 10 °C, přestaňte krmit rybičky a vyndejte všechny rostliny, které by nepřežily chladné počasí.
- Zima: V zimě zajistěte jezírku dostatek kyslíku – nechte ve vodě stonky slámy nebo duté tyčky rákosu, které umožní její provzdušnění a navíc poskytnou útočiště hmyzu. Proti zamrznutí pomáhá i plovoucí polystyren a kousky dřeva. Přezimujícím rybám v ledu dělejte otvory, kterými může k vodě vzduch. Lepší je díry dělat vrtáním nebo teplejší vodou, protože některé ryby nesnáší tlakové vlny, které způsobí vysekávání děr do ledu.