Hlavní obsah

Jak pečovat o dozrávající rajčata, aby byla šťavnatá a nepraskala? Potřebují hlavně vodu

Foto: Tokariev Dmytro, Shutterstock.com

Foto: Tokariev Dmytro, Shutterstock.com

Rajčata už plodí a dělají vám radost, ale to neznamená, že končí péče o ně. Naopak, měli byste se o ně dobře starat, aby se na poslední chvíli nic nepokazilo.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rajčata patří mezi nejčastěji pěstovanou zeleninu vůbec. Existuje mnoho druhů rajčat - tyčková, keříčková, s klasickými červenými a žlutými plody, ale třeba i s exotickými černými plody. Pěstovat je můžete na balkoně, na zahradě i ve skleníku, takže vyhoví každému.

Rajčata potřebují hlavně vodu

Rajčata patří k žíznivým rostlinám. Hlavně v létě je zálivka alfou a omegou úspěchu – tedy bohaté sklizně. Je tedy třeba je hlavně dostatečně a správně zalévat, nejlépe dešťovou vodou nachytanou do sudů. Pokud neprší, napusťte si dostatek sudů, konví a kbelíků. Voda by v nich měla stát aspoň den, aby nebyla při zalévání moc studená.

V červenci a srpnu nezkazíte nic tím, když budete rajčata zalévat denně. Zálivku směřujte ke kořenům, rozhodně ne na listy, které by pak snadněji chytily plíseň.

Pravidelná zálivka rajčat, tedy jednou denně nebo jednou za dva dny, předejde praskání plodů. Rajčata budou díky dostatku vody šťavnatá, odolná a budou mít zdravou slupku.

Foto: wertinio, Shutterstock.com

Aby rajčata nepraskala, potřebují vydatnou zálivku, nejlépe denněFoto: wertinio, Shutterstock.com

Zaštipujte výhony rajčat

V tuto chvíli už nepotřebujete, aby rajče hnalo do výšky a vytvářelo další větvičky a nasazovalo na plody - potřebuje mít sílu na to, aby dozrály ty, které už mají nasazeno. Proto je důležité rajčata zbavit přebytečných listů a výhonků. A to nemilosrdně. Doba od vykvetení do dozrání plodu rajčete trvá zhruba 2 měsíce, takže ty nové by neměly stejně šanci!

Rajče má tendenci se neustále rozrůstat, takže rostlinu zaštípněte za sedmým až osmým vijanem (dlouhá stopka, ne které vyroste víc rajčat), protože jak jsme řekli, plody, které by se tvořily výše, už nemají příliš šanci dozrát. Odstraňte také spodní listy a zaštipujte i boční výhony - ty se vylamují snadno rukou. Nůž raději nepoužívejte, dojde snadno k pořezání rostliny a jejímu oslabení.

Všímejte si také toho, zda listy nezakrývají plody. A pokud ano, tak je odstraňte, ať mohou dozrát. Aby rajčátka byla sladká, potřebují dostatek slunečního záření.

Rajčata podepřete!

Protože dozrávající plody mohou být dost těžké, hlídejte, zda je rajče dostatečně podepřené a zda nehrozí, že se tíhou plodů zlomí. Pokud byste měli tento pocit, přidejte další oporu přímo k dané větvičce, nebo celou rostlinu lépe přivažte, abyste to eliminovali.

Právě proto, abyste zatížené rostlině ulevili, sklízejte pravidelně dozrálé plody a někdy se vyplatí odstranit i pár nedozrálých rajčat, aby se rostlina zbytečně nezlomila.

Foto: Vitalii M, Shutterstock.com

Pokud je červenec bohatý na slunce, plody dozrávají rychleFoto: Vitalii M, Shutterstock.com

Ochraňte rajčata před plísní

Zvlášť v deštivém létě jsou rajčata – jak plody, tak listy – náchylná k plísním a také k padlí. Plíseň, které se daří hlavně za vlhka, poznáte tak, že se na plodech napřed objeví šedozelená místa a ta následně hnědnou. Padlí se projevuje bílým moučným povlakem na listech.

Abyste chorobám rajčat předcházeli, chraňte rajčata před vodou. Nejlepší je, pokud je nad nimi stříška, chránící i před deštěm, ale rozhodně je nezalévejte na listy. Pravidelně je prohlížejte, a pokud na nich najdete jakkoli podezřelé listy nebo plody, ihned je odstraňte.

Příští rok, až budete rajčata vysazovat, myslete na to dopředu a ke každé rostlině vysaďte i alespoň jeden afrikán. Ten uvolňuje látky, které pomáhají rajčata chránit nejen proti plísním, ale také proti mšicím a molicím.

Přírodní postřiky proti chorobám rajčat

Vsadit můžete i na přírodní postřiky – například na česnekový. Zhruba 50 gramů drceného česneku zalijte pěti litry vroucí vody, nechte louhovat čtyřiadvacet hodin. Nařeďte vodou v poměru díl výluhu a tři díly vody. Rostliny postříkejte a postřik opakujte ještě několikrát po sobě v rozestupu dvou dnů.

Načítám