Článek
Postup
01.
Cibuli nakrájejte na drobné kostičky. V hrnci rozpalte olej, přidejte cibuli, osolte, opepřete a osmažte ji dosklovata, bude to trvat 3–4 minuty. Nakonec přidejte prolisovaný česnek a také ho krátce opečte.
02.
Do hrnce k cibuli vsypejte oloupané brambory (postačí vám dva velké nebo tři menší kusy) nakrájené na menší kostky a zalijte vývarem. Přiveďte k varu, stáhněte plamen a přidejte hrášek. Pomalu vařte asi 15 až 20 minut, až budou brambory i hrášek měkké.
Tip: Mimo sezonu můžete použít i mražený hrášek. Na zalití vám postačí i jednoduchý zeleninový vývar ze zbytků a slupek.
03.
V mezičase rozpalte troubu na 180 °C a připravte krutony. Starší rohlíky šikmo nakrájejte na kolečka, zakápněte je olejem a opečte dozlatova, potrvá to asi 8 až 10 minut. Uvařte křepelčí vajíčka: všechna najednou vložte do vařící vody a vařte 3 minuty, pak je zchlaďte pod tekoucí vodou a oloupejte.
Tip: Křepelčí vajíčka mají pevnou skořápku a není snadné je oloupat. Poté, co je zchladíte a scedíte, přikryjte hrnec, ve kterém se vařila, pokličkou a pořádně jím zatřeste. Skořápky popraskají a loupání bude snadnější.
04.
Uvařenou polévku rozmixujte tyčovým mixérem dohladka a dochuťte. Přidejte citronovou šťávu podle chuti a když máte rádi výraznější chutě, ještě stroužek česneku. Chuť pozvednou čerstvé bylinky: k mladému hrášku se hodí tymián, kopr, šalvěj, petrželová nať i máta.
Tip: Do rozmixované polévky můžete přidat ještě hrst celého hrášku a v polévce ho už jenom krátce prohřát.
05.
Podávejte ihned. Každou porci doplňte křepelčími vajíčky a krutony z rohlíků podávejte zvlášť. Na talíři polévku posypejte čerstvými bylinkami a můžete přidat i lžíci husté zakysané smetany.
Je pro vás vaření forma relaxace a potěšení? Pak můžete vyměnit obyčejné krutony z rohlíků za exkluzivnější přílohu: s polévkou budou skvěle ladit křupavé sýrové tyčinky s nivou nebo rozmarýnové tyčinky se slaninou.