Článek
Nárok na prohlídku zdarma máte u ženského lékaře jednou ročně. Gynekolog by vám během ní měl vyšetřit pohlavní orgány, obvykle doplní i vyšetření ultrazvukové. Vyšetření prsou nebývá standardem při každé prohlídce, pouze při té první po registraci, lékař vás spíše poučí, jak postupovat při samovyšetřování. Součástí prevence je naopak pokaždé cytologický odběr z děložního čípku. To všechno by mělo být podle zákona zcela zdarma. Skutečnost je ovšem poněkud jiná.
Příplatek za registraci překvapí
V Praze a dalších větších městech vás může zaskočit poplatek za to, že vás gynekolog vůbec zaregistruje. Případně po vás bude chtít každoroční platbu „na chod ordinace“ v řádu stokorun až tisícikorun. Lékaři je vybírají v rozporu se zákonem. Argumentují tím, že poplatek je za služby navíc, jako je připomenutí termínu prevence emailem, zasílání výsledků SMSkou, pojišťovnami nehrazené vyšetřovací pomůcky nebo prodloužená pracovní doba do večerních hodin. Pokud vám poplatky nevyhovují, nezbyde vám, než si najít jiného lékaře.
Přesto jsou ale věci, za které vyplatí u lékaře si připlatit.
Cytologie může odhalit rakovinu i chlamydie
Díky cytologickému stěru, který je součástí každoroční preventivní prohlídky, lze včas odhalit změny, které předcházejí rakovině děložního čípku. „Cytologické vyšetření slouží zejména k odhalování buněčných abnormalit, které mohou představovat různě závažné stavy od reakcí na zánět či podráždění až po přednádorové a nádorové změny,“ vysvětluje doktorka Markéta Trnková, ředitelka laboratoří AeskuLab pro oblast patologie. Odhalit umí i přítomnost některých původců nemocí, jako jsou trichomonády, chlamydie či plísňová onemocnění.
HPV DNA test je přesnější
I cytologie má však své limity. „Především ji provází poměrně vysoká falešná negativita. Asi čtvrtina pacientek, u kterých je zjištěn zhoubný nádor čípku, poctivě docházela na preventivní prohlídky a odběr cytologie podstupovala,“ uvádí doktor Jiří Sláma z Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty v Praze. I když vám test vyjde negativní, může ve vás už ve skutečnosti docházet k buněčným změnám na čípku, které mohou v rakovinu přerůst. Ideální je proto doplnit cytologii HPV DNA testem, který v těle odhalí rizikové papilomaviry, tedy viry, které rakovině děložního čípku předcházejí. Upozorní vás na ně například genitální bradavice.
Nárok na HPV DNA test hrazený zdravotní pojišťovnou mají od loňského roku ženy ve věku 35 let až 45 let. Nesplňujete-li tento věk a máte o něj zájem, vyžádejte si ho, bude vás to stát asi 1000 korun. „Je vhodné, aby všechny ženy nad 30 let absolvovaly HPV DNA test ideálně jednou za 3 až 5 let,“ radí doktor Sláma. Zkombinují-li se oba testy a vyjdou vám s negativním výsledkem, máte téměř stoprocentní jistotu, že v nadcházejících třech letech rakovinou děložního čípku neonemocníte.
Jednorázová zrcadla
Běžně ženský lékař k vyšetření používá kovová zrcadla, která se poté sterilizují. Můžete si ale vyžádat jednorázová zrcadla z plastu, připlatíte si kolem 100 korun. Někomu mohou připadat hygieničtější (byť udělá sterilizace stejnou službu), a hlavně je vyšetření komfortnější. Plast na rozdíl od kovu nestudí a zrcadla jsou také drobnější. Je-li pro vás klasické vyšetření bolestivé či jdete ke gynekologovi poprvé, může být použití plastu snesitelnější.
Vyšetření prsou
Prsa byste si měly vyšetřovat každý měsíc samy. Na hrazené mamografické vyšetření máte od 45 let nárok jednou za dva roky, můžete si ho ale vyžádat i z vlastní vůle, v takovém případě si připravte asi 700 korun. Mnohé pojišťovny na něj ale přispívají v rámci klientských benefitů. Lékař vám může doporučit místo mamografu vyšetření ultrazvukem, zejména jste-li mladší čtyřiceti let. To stojí kolem 500 korun.
Konzultace u jiného gynekologa
Registraci máte u jednoho lékaře, někdy ale můžete chtít slyšet názor jiného gynekologa, například před doporučeným zákrokem. Objednat se můžete i do jiné ordinace, za takovou prohlídku zaplatíte kolem 500 korun. Klid duše za to určitě stojí.
Placená vyšetření v těhotenství
Prohlídek v těhotenství vás čeká celá řada. Gynekolog si může v případě jakékoliv pochybnosti vyžádat další vyšetření, v takovém případě je hrazené z pojištění. Pojišťovny na těhotné myslí i v rámci benefitů, příspěvek můžete získat například na prvotrimestrální screening. Pokud si sami vyžádáte vyšetření navíc, ač podle lékaře k němu nejsou objektivní důvody, pak si ho hradíte samy. Například kardiologické vyšetření plodu stojí kolem 500 korun, určení pohlaví 300 korun. Připlatit si zřejmě budete chtít také za vytištění fotografií z ultrazvuku, to stojí 50 až 100 korun, nebo 3D/4D ultrazvuk, jehož cena je kolem 1500 korun.