Článek
Roušky se staly součástí běžného života a zdá se, že se jich jen tak nezbavíte. Měli byste si tedy být jisti, že vám přinesou maximum ochrany. Jak roušku vybrat, co od ní čekat a jak ji udržovat?
Jak poznat kvalitu
Všichni výrobci své zboží vychvalují a je těžké si vybrat. Co vám pomůže? Ať jde o roušky, respirátory, nebo jiné ochranné pomůcky, volte výrobky výhradně s českým návodem a značkou CE. Ta garantuje požadovanou účinnost na záchyt mikroorganismů, prodyšnost, mikrobiologickou čistotu materiálu dle normy, a že nepůsobí kožní podráždění. Chybu byste neměli udělat volbou produktů českých výrobců.
1. Textilní rouška
Možná nejčastěji nošenou rouškou je textilní, především bavlněná. Chrání spíš okolí před vámi než naopak: v šetření časopisu dTest vykazovaly tyto roušky v průměru nejnižší účinnost filtrace nejjemnějších aerosolových částic. Dokázaly jich zachytit nejvýše pětinu, ale zastavily více než 70 % kapének.
Jak látkovou roušku dezinfikovat? Použitou nenechávejte nikde ležet, vyvařte ji po dobu nejméně pěti minut, nebo ji dejte do pračky na vyvářku, případně zvolte program, při němž je minimálně 30 minut voda horká 60 °C s tím, že pak roušku přežehlíte s použitím páry. „Ukázalo se, že vypraná textilní rouška funguje lépe než čerstvě ušitá. Proto je dobré každou novou roušku před prvním použitím vyprat,“ radí šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.
2. Chirurgická jednorázová rouška
Chirurgická rouška by vás měla ochránit ještě o něco víc. „Její výhodou je elektrostatický náboj na povrchu, který tvoří částečnou ochranu před mikroorganismy. Tento náboj však se zvlhnutím roušky klesá, až zcela vymizí. Její účinek v ochraně proti covidu-19 je tak omezený,“ říká Marcela Munzarová, ředitelka společnosti Nano Medical. Doporučená doba výměny této roušky je proto tři až čtyři hodiny.
3. Roušky a masky z nanomateriálů
Rouška nebo šátek z nanomateriálu mohou mít účinnost i 99,9 %, ale mají omezenou dobu nošení. Doporučená doba užití se liší, může to být třeba i 12 hodin. „Vždy je potřeba řídit se pokyny výrobce: ať jde o dobu účinnosti, nebo informaci o údržbě. Například nanomembránu vypráním v pračce znehodnotíte a její efekt se vytratí,“ upozorňuje Marcela Munzarová. Nanomateriál se většinou nesmí prát v pračce, nejde ho ani sterilizovat v mikrovlnné troubě nebo ošetřit párou, někdy ho lze otřít vodou s mýdlem – správnou údržbu vždy poradí výrobce. Hodně nanoroušek patří mezi jednorázové.
Mezi kvalitou roušek z nanomateriálů jsou velké rozdíly, dTest dokázal, že účinnost nanovýrobků je od 69 do 100 %. Potvrdilo se, že čím vyšší je filtrační schopnost, tím horší je prodyšnost. Test bohužel objevil i roušky, které – ač to výrobce tvrdil – nanovlákna neobsahovaly. Dejte tedy pozor při jejich nákupu.
4. Respirátory
Respirátory chrání především vás. Podle účinnosti se řadí do filtračních tříd FFP1 až FFP3 – ta by měla zachytit 95 až 99,9 % virů. Pozor na respirátory s výdechem – chrání vás, ale nikoli okolí, je tedy nutné nosit je spolu s rouškou. I respirátory mohou být jednorázové a pak je používejte jen po doporučenou dobu. Opakovaně použitelné udržujte podle rad výrobce, protože jinak byste je mohli znehodnotit. Podle výsledků dTestu tři respirátory třídy FFP2 (ze sedmi zkoumaných) nevyhověly kvůli nižší účinnosti.
Kde nosit rezervu a kam roušky vyhodit
Kde mít náhradní ochranné pomůcky a kam dávat ty použité? Čisté lze skladovat v uzavíratelném igelitovém sáčku nebo si na ně pořídit speciální pouzdro. Použité roušky nikdy nedávejte volně do kabelky ani na stůl. „Jednorázové vyhoďte do komunálního odpadu, ideálně v plastovém sáčku. Viry mohou přežívat i dny, proto je důležité odpadkový koš pečlivě uzavřít,” říká Miroslav Kubásek z webu Kamsnim. Po manipulaci s rouškou si vždy umyjte nebo vydezinfikujte ruce.