Článek
Důvodů, proč to vyzkoušet s přírodními úklidovými přípravky, je mnoho. Běžné prostředky krásně voní a zvládnou každou špínu, ale obsahují složky, které mohou ohrozit zdraví. Nejčastěji se mluví o chloru, který sice likviduje nečistotu i bakterie, ale může také poškozovat buňky a v kombinaci s dalšími látkami (třeba při použití více čističů najednou) vytváří toxické plyny.
Potenciálně karcinogenní a škodlivé pro lidi a přírodu jsou i další přísady: triklosan, některé ropné deriváty, optické rozjasňovače, ale i syntetické vůně a barviva. Důvodů, proč se takových produktů vzdát, je tedy víc než dost.
Jak poznáte šetrný čistič
Rádi byste používali ohleduplnější přípravky? Produkty s označením bio a eko by měly obsahovat jen přírodní látky, nejsou testovány na zvířatech a většina má vratný, recyklovatelný nebo třeba kompostovatelný obal. A některé lze ve speciálním obchodě načepovat do vlastní nádoby, i takových míst přibývá.
Jsou přírodní čističe účinné?
Další cestou je připravit si čisticí prostředky doma. Až si níže přečtete, z čeho radíme přírodní čističe vyrobit, možná zapochybujete, že takhle obyčejné suroviny mohou účinkem konkurovat kupovaným výrobkům. Většinou se pochybnosti týkají schopnosti odmastit, zbavit vodního kamene a připálenin nebo působit proti mikroorganismům.
Nebojte se. Naopak – jsou silné a je nutné si rozmyslet, na jaký materiál je budete aplikovat. Třeba kyselina citronová klidně zvládne vápenné usazeniny i skvrny od mýdla na nerezu a keramice a lze ji použít i na mytí oken. Naopak se vyhněte aplikaci na mosaz nebo měď – začaly by zelenat. Nehodí se ani na mramor, alabastr, umělý kámen nebo beton – tady musíte zvolit speciální přípravky určené pro tyto materiály.
A můžete si být jistí, že kromě špíny zbaví přírodní úklid domácnost i mikroorganismů. Stačí, když do horké vody na mytí povrchů nebo na podlahu nalijete ocet – asi 1/4 šálku na kbelík vody. Jediné, na co se tento roztok nehodí, je dřevo, protože po čase matní.
Jak vyrobit přírodní čisticí prostředky
Zásadními surovinami pro výrobu domácích čističů je téměř zázračná jedlá soda, ocet, citronová šťáva nebo kyselina citronová, přírodní mýdlo a 100% esenciální olej – ten se přidává nejen kvůli vůni, ale může podpořit i dezinfekci (tea tree, citronový, citronella).
1. Univerzální čistič do domácnosti
Smíchejte hrnek vody, 1/2 hrnku octa, 2 lžíce jedlé sody a 10 až 20 kapek esenciálního oleje. Směs nalijte do rozprašovače a před každým použitím řádně protřepejte. Hodí se na pracovní plochu kuchyňské linky, na jídelní stůl i na podlahy. Opatrní buďte u přírodního dřeva a mramoru, ty by mohly časem matnět.
2. Přípravek na mytí nádobí
Nastrouhejte 50 g jádrového nebo jiného přírodního mýdla bez parfemace a postupně ho rozpouštějte v 500 ml horké vody. Až se rozpustí, po částech vmíchejte lžíci sody. Tak vyrobíte gel, který nahradí kupované prostředky. Nalijte ho do dávkovače a máte hotovo.
Na většinu špíny na nádobí platí odmočení v horké vodě, můžete přidat i trochu octa, který odmastí. Připáleniny vydrbejte obyčejnou solí nebo je odstraní soda – na litr vody asi lžíce. Ze sody a vody můžete udělat pastu a připáleniny vydrhnout.
3. Čistič na odpady
50 g kuchyňské soli smíchejte se stejným množstvím jedlé sody a nasypejte do odpadu. Přilijte asi 1/2 hrnku octa a nechejte působit. Pak spláchněte co nejteplejší vodou – podle rychlosti odtoku zjistíte, zda už je odpad čistý. Pokud ne, postup opakujte.
4. Leštěnka na nábytek
Do rozprašovače dejte stejný díl olivového oleje a citronové šťávy, protřepejte, nastříkejte na nábytek a vyleštěte měkkým hadříkem.