Článek
Mastnou pleť poznáte bezpečně. Pokud celý den „házíte prasátka“ a nestíháte vyndávat pudr z kabelky, vítejte v klubu. Nežádoucí lesk ale není tím jediným problémem. Mastná pokožka jde totiž zpravidla ruku v ruce s dalšími nepříjemnostmi, jako jsou rozšířené póry a stejně tak i pupínky, na které je tento typ pleti kvůli vyšší produkci mazových žláz náchylnější.
S přibývajícími léty lesku ubývá
Typ pleti sice nijak neovlivníte, to ale neznamená, že se v průběhu života nemůže změnit. „Projevuje se to samozřejmě hlavně v období dospívání, kdy se vlivem hormonálních změn produkce mazových žláz zvyšuje,“ říká dermatoložka Hana Píchková s tím, že s podobnými výkyvy se můžete setkat také během těhotenství nebo po porodu. V tomto období není mastnější pokožka ničím výjimečným. „Obecně se ale s přibývajícím věkem naopak produkce mazu zpomaluje,“ dodává dermatoložka, takže je dost možné, že se s léty budete lesknout méně. A kdyby ne, dámy s mastnější pletí mají jednu výhodu – vrásky se na jejich tváři objevují později a v menší míře.
Mastná pleť snese méně, než si myslíte
Většina žen má za to, že nad mastnou pletí vyzraje častým čištěním nebo přípravky s alkoholem (pleť přece potřebuje vysušit). Opak je ale pravdou. „Přehnaná péče nebo používání příliš agresivních přípravků může vést k vysušení pokožky, na což pleť reaguje obranně – začne paradoxně produkovat kožního mazu více,“ vysvětluje Hana Píchková a dodává: „Pozor si dejte hlavně na kosmetiku určenou pro mladou pleť, která může být poměrně agresivní, obzvlášť v případě, že už vám není -náct. Raději používejte jemné, nemastné přípravky, které dodají potřebnou hydrataci.“
Ranní a večerní rutina
A jak tedy o pleť správně pečovat? Samozřejmostí je čištění ráno a večer. Zatímco ráno stačí pleť otřít tonikem nebo jemnou čisticí vodou (tu s alkoholem používejte jen v případě, že máte opravdu hodně mastnou pleť, a i tak s ní šetřete, stačí zlehka přejet jedním tahem), večer se spolehněte na přípravky, které odstraní líčení a nečistoty. Sázkou na jistotu jsou micelární roztoky, které odličují šetrně a pokožku zvláční. Při odličování tamponkem navíc vidíte, jestli je vaše čištění účinné. Pokud používáte čisticí gel, vždy ještě pro jistotu pleť přetřete čisticí vodou.
Hydratační krémy nevynechávejte
Máte za to, že mastná pleť nepotřebuje hydrataci? Nesmysl. „I mastná pokožka může být dehydratovaná,“ varuje dermatoložka. Hydratační krémy jsou proto povinností i pro vás, jen by měly být lehčí a bez obsahu oleje (oil free). Ve formě pokožku udrží také krémy s ovocnými kyselinami, které můžete používat před spaním. Problematické pleti sednou přípravky zaměřené na boj proti nedokonalostem, některé navíc můžete sehnat i v anti age verzi.
Šikovné jsou také zmatňující krémy, jen je vždy dopředu ozkoušejte v kombinaci s vaším make-upem (i ten by měl být oil free a určený pro mastnější pleť), často se stává, že se při jeho nanášení začne krém pod ním drolit.
SOS v podobě šikovných „pijáků“
Pokud se přes den potřebujete přepudrovat, vsaďte na transparentní pudry, které na tváři nejsou vidět. Vrstvit klasický pudr několikrát denně není zrovna nejlepší nápad. Vychytávkou jsou také zmatňující ubrousky (Essence nebo The Body Shop seženete do stovky, za cenu kolem pětistovky je má Clinuque nebo Shiseido), kterými odsajete přebytečnou mastnotu, aniž byste poničily líčení.
Přidejte peeling a čisticí masku
Nezapomínejte ani na doplňkovou péči v podobě pleťový masek, zaměřujte se hlavně na ty čistící. Uchýlit byste se k nim měly 2–3 týdně, podle konkrétního přípravku. Masku si můžete samozřejmě udělat i doma, několik tipů najdete ve článku Pleťové masky z ledničky. Ušetříte!. Jednou až dvakrát týdně přidejte i peeling, ale opět byste neměly sahat po přípravku, který pleť příliš vysuší. Po použití nesmíte cítit nadměrné pnutí.
Máte i vy nějaké zaručené vychytávky v péči o mastnou pleť? Podělte se o ně s námi!