Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Říká se, že příroda ho posílá jako dar pro tělo vyčerpané po zimě. Medvědí česnek je jedna z prvních bylinek, která na jaře vyroste. Můžete si ji sami nasbírat v přírodě (na místech, kde to není zakázané), ale běžně ji seženete také v prodejnách s ovocem a zeleninou. Má jemnější chuť než česnek klasický a typickou intenzivní vůni. Pokud jste ho někdy okusili, chuťovou motivaci určitě už dávno máte. Víte také, proč se ho vyplatí jíst kvůli zdraví?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Medvědí česnek ve zkratce
Cibulovitá léčivá bylinka s jemnou česnekovou chutí se řadí mezi takzvané jarní efemeroidy – rostliny, které rychle vyrostou časně zjara, když ještě stromy nemají listy, ale také brzy odumřou. Proto si čerstvých listů medvědího česneku můžete užívat jen pár týdnu v roce. Obvykle od konce března do května, přičemž koncem posledního jarního měsíce začíná kvést a ztrácí svou výraznou chuť a vůni.
Jak si bylinku obstarat?
Obvykle se dá medvědí česnek dobře pořídit na trzích. Můžete se poohlédnout v zelinářství nebo se pro něj vydat do přírody. Na vlhkých stinných místech v lužních lesích, ale i v některých městských lesoparcích se medvědímu česneku daří. Často ho najdete růst poblíž potoka nebo říček. Na některých místech je jeho sběr zakázaný, tak si to raději předem ověřte. Stejně jako jiné rostliny se nesmí trhat v žádné přírodní rezervaci, mimo chráněná území se bylinka smí trhat jen pro osobní potřebu.
Dávejte si také pozor, ať si ho nespletete s jedovatou konvalinkou. Listy medvědího česneku vyrůstají přímo ze země, nikoli ze stonku, a mají typickou česnekovou vůni.
Medvědí česnek versus jedovatá konvalinka - jak si je nesplést?
- Vůně: Medvědí česnek má charakteristickou vůni. Pokud si nejste jisti, můžete promnout listy mezi prsty a zkontrolovat, zda uvolňují česnekovou vůni. Listy konvalinek nijak výrazně nevoní. Tímto snadným způsobem byste měli být schopni ho odlišit i od jiných rostlin, se kterými můžete medvědí česnek zaměnit.
- Listy: Medvědí česnek má listy podobné lilii, jsou tmavě zelené a mají tvar srpu. Konvalinka má širší, eliptické listy, které jsou světlejší a mohou být mírně nažloutlé.
- Květy: Medvědí česnek má bílé květy seskupené do hustých kytic s výraznou vůní po česneku. Konvalinka má bílé, vonné zvonkovité květy, které rostou na stopkách a mají charakteristickou sladkou vůni.
- Stanoviště: Medvědí česnek často roste ve stinných a vlhkých lesích, na okrajích lesů nebo podél potoků. Konvalinka se vyskytuje v lesích, ale také v parcích a zahradách, obvykle na slunných nebo polostinných místech.
- Čas kvetení: Medvědí česnek obvykle kvete v jarních měsících, nejčastěji od března do května. Konvalinka kvete později na jaře, často začíná až v květnu.
Účinky medvědího česneku
- Přírodní antibiotikum - Medvědí česnek je známý svými silnými antibakteriálními účinky. Při chřipce a nachlazení funguje jako prevence a zároveň lék.
- Proti kvasinkám - Bylinářky obvykle velmi oceňují jeho působení proti kvasinkovým infekcím, se kterými některé ženy bojují dlouhé týdny i déle. Do protikvasinkové diety se ho tak určitě vyplatí zařadit. Za tyto účinky vděčí látce zvané alicin.
- Vzpruha pro imunitu - Nať medvědího česneku obsahuje velké dávky vitaminu C. Nejen z toho důvodu podporuje celkovou obranyschopnost těla.
- Podporuje krvetvorbu - Kromě úctyhodného množství céčka obsahuje medvědí česnek také hodně železa, které je důležité pro tvorbu krve.
- Na jarní očistu - Medvědí česnek je ideálním doplňkem pro jarní detox. Má diuretické účinky a pomáhá čistit krev a ledviny.
- Na snížení tlaku - Kombinace antioxidantů ukrytých v nati medvědího česneku pomáhá chránit cévy a působí proti vysokému krevnímu tlaku.
Jak využít medvědí česnek v kuchyni
S medvědím česnekem nemusíte nutně vymýšlet nějaké složitosti. Skvěle ho upotřebíte prakticky všude, kam si běžně sypete jiné čerstvé bylinky jako třeba pažitku nebo petrželku. Krajíc chleba s čerstvým sýrem a medvědím česnekem je chuťově výborná jarní snídaně či svačina. Nať bylinky si můžete nasekat také do polévky, kefíru, přidat do pomazánky, smoothie nebo třeba jarního salátku.
V kuchyni se dá též upotřebit mnoha způsoby. Známou klasikou je pesto, které posléze můžete použít na těstoviny nebo třeba do rizota. Skvěle s ním ale dochutíte také maso.
Čerstvý medvědí česnek můžete podobně jako mnohé jiné bylinky tepelně upravovat a použít třeba místo špenátu nebo jako náplň slaného koláče. Je však třeba myslet na to, že takovou úpravou se cenné látky trochu ztrácejí. Z našich osvědčených receptů můžete vyzkoušet třeba krémovou polévku z medvědího česneku s bílým chřestem nebo pečené jehněčí kolínko.
Jak skladovat medvědí česnek
- Čištění a příprava: Důkladně medvědí česnek očistěte a odstraňte případně poškozené části.
- Sušení: Medvědí česnek můžete sušit, abyste si ho mohli užít i v zimě. Buďte opatrní, aby se nezapařil nebo nepřepálil. Můžete ho sušit na vzduchu, v sušičce nebo v troubě při nízké teplotě.
- Uchování v suchu: Po sušení medvědí česnek uchovejte v suchém a dobře větraném prostředí. Ideální je uchovávat ho ve vzduchotěsné nádobě, aby se minimalizovala expozice vlhkosti.
- Mražení: Pokud preferujete jiný způsob uchování, můžete medvědí česnek také zmrazit, a to buď celé listy, nebo ho pokrájet na menší kousky. Poté listy nebo jejich kousky zabalte do vzduchotěsných sáčků či kontejneru a uložte do mrazáku.
- Výroba ochucené soli: Další možností je vyrobit ochucenou sůl s medvědím česnekem. Smíchejte sušený a jemně nadrcený či nasekaný medvědí česnek s hrubou solí. Tuto směs uchovejte ve vzduchotěsné nádobě a používejte dle libosti při vaření.
Další recepty s medvědím česnekem
Medvědí česnek mohou někteří šťastlivci pěstovat na zahradě, dařit se mu bude i na balkoně. Více o tom, jak pěstovat medvědí česnek doma, čtěte zde.