Článek
Všem to nejlépe myslí, když jsou dobře odpočatí. Jasný a pozorný mozek umožňuje soustředit se, učit se, pamatovat si nové informace a být kreativní. Když jste unavení a ospalí, chybujete, jste špatně naladění a méně produktivní. Spánkový deficit mění také vnímání okolního světa.
„Nedostatek spánku je mimo jiné jednou z hlavních příčin snížené schopnosti soustředit se a zvýšené tendence ke krátkodobému zdřímnutí, pokud se tělo dostane do klidu. Výsledný mikrospánek je jednou z nejčastějších příčin závažných autohavárií, zejména kamionů,“ upozorňuje profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka interní kliniky, geriatrie a praktického lékařství na LF MU v Brně.
Během spánku mozek zpracovává informace
Zdravý spánek připravuje mozek, aby mohl během dne informace nejen přijímat, ale také dlouhodobě zpracovávat a uchovávat. Spánek dokonce v mozku vyvolává změny, které upevňují vzpomínky, tedy posilují spojení mezi mozkovými buňkami a přenášejí informace z jedné části mozku do druhé.
Čeká vás zkouška? Jděte včas spát
Četnými výzkumy odhalili vědci zajímavou skutečnost, kterou jistě využijí nejen studenti. V rámci několika studií učili účastníky novým dovednostem a poté sledovali stav jejich mozku po období, kdy spali i kdy nespali. Zjistili, že když se lidé poté, co se naučí něčemu novému, pořádně vyspí, jsou centra mozku řídící rychlost a přesnost aktivnější než u těch, kteří spánku moc nedali.
Nejlepší je učit se před spaním
Z toho vědci vyvozují, že ve spánku se v mozku vzpomínky a dovednosti přesouvají, aby se další den upevnily. Bylo tedy prokázáno, že spánek, který následuje krátce po výuce, pomáhá nové informace udržet.
„Spánek má rozhodující význam pro uložení a fixaci vědomostí nabytých během dne,“ potvrzuje profesor Jan Plzák z České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu. Některá bádání dokonce naznačují, že z dlouhodobého hlediska si lidé příslušné informace pamatují lépe, když se je učí před spaním.
Nové koncepty i aha momenty
Kromě zapamatování vzpomínek však spánek umožňuje zpracovávat i nové myšlenky. Když spíte, mohou se znalosti a zkušenosti spojovat a části mozku pak vytvářejí nové koncepty nebo takzvané aha momenty, kdy vám něco zázračně dojde a vy se divíte, jak se to vlastně stalo. To může být velmi užitečné, zejména když se snažíte vyřešit nějakou zapeklitost nebo se chystáte pokročit v práci dál.
Spát a přitom se učit?
Mezi nejnovější poznatky patří i to, že se nové informace můžete učit, dokonce i když spíte. Aby hypotézu ověřili, vystavili vědci pokusné osoby během spánku zvuku a příjemné vůni. Když jim potom ráno po probuzení pustili totožný zvuk, začali účastníci výzkumu čichat. To znamená, že si ve spánku vytvořili asociaci: zvuk – příjemná vůně.
Proč byste neměli spánek zanedbávat
O spojitosti spánku a učení se neustále bádá a na světlo tak vyplouvají nové objevné poznatky. Už nyní je ale zřejmé, že aby mohl třídit zkušenosti, ukládat informace a podporovat kreativitu i produktivitu, potřebuje mozek pravidelný a dostatečný spánek. „Potřeba délky spánku je individuální,“ informuje Jan Plzák. Obecně ale platí, že byste pravidelně neměli spát méně než šest hodin denně. Ale pozor: škodit může i příliš mnoho spánku.