Článek
„Sladké limonády nepiji vůbec, stejně jako kávu nebo alkohol. Výjimečně si dám domácí mošt, ale různým druhům čaje dávám přednost. Říká se, že nejlepším nápojem je voda, a čaj je vlastně voda, která má ještě něco dobrého navíc,“ věří Pavel. Má pravdu? Podle názoru nutričních terapeutů si nepočíná úplně špatně, důležitá je ale jedna věc – v jakém množství a jaké druhy čaje pije.
Ovocný čaj můžete pít bez omezení
„Základem pitného režimu by měla být skutečně voda, ale i čaje mohou tvořit jeho převážnou část. Ideální je, pokud se druhy čajů střídají. V podstatě bez omezení je čaj ovocný, jen s přihlédnutím k tomu, že může být kyselejší,“ říká Věra Boháčová, nutriční terapeutka z Fóra zdravé výživy.
Dodejme, že naprostá většina sáčkových ovocných čajů se ve skutečnosti skládá především ze sušených jablek, šípků a ibiškového květu – ať už mají na obalu jakékoli ovoce. Vůně a chuti lesních plodů nebo višní je dosaženo pomocí umělých aromat a není velký rozdíl, jestli za balení dáte dvacet nebo padesát korun.
Pokud chcete mít čaj z opravdového ovoce, nezbývá než zakoupit sypanou ovocnou směs z prodejen čajů a zdravé výživy. Ať vás ale nepřekvapí, že nálev z čistě přírodních směsí nebude mít tak sytou barvu ani výraznou vůni jako „z pytlíku“. Výhoda? Vylouhované kousky ovoce můžete sníst!

Máte rádi ovocný čaj? Toho můžete vypít nejvíce!Foto: Thinkstock
Pravý čaj: čtyři šálky a dost
„I černé, zelené a bílé čaje lze doporučit, ovšem v rozumném množství. Kvůli obsahu kofeinu byste to s nimi neměli příliš přehánět, zejména pokud jste na účinky kofeinu citliví,“ doporučuje odbornice na výživu Ing. Hana Málková.
Kolik je v tomhle případě rozumné množství? To se dá jen těžko určit – záleží na osobní dispozici, ale také na druhu (bílé čaje obsahují kofeinu nejméně), síle a kvalitě čaje. Obecně se uvádí, že denní spotřeba by neměla překročit čtyři běžné šálky (po asi 150 ml). V každém případě, při vypití většího množství silného čaje může dojít i k předávkování s bušením srdce, nervozitou a nemožností usnout.
Bylinky? Ano, ale ať víte, co pijete
Můžou být výborným, ale také zrádným pomocníkem. „Při zvýšené konzumaci bylinkových čajů je dobré se zajímat o účinky jednotlivých rostlin,“ radí Věra Boháčová. A Hana Málková doplňuje: „Bylinné čaje je nutné pít s mírou, některé byliny obsahují přírodní toxické látky, které mohou při vyšší konzumaci způsobit problémy. Je tedy vhodné střídat různé druhy, a zejména čaje kupovat od známých výrobců.“

Pozor na čaje s kofeinem. Ty není dobré pít před spanímFoto: Thinkstock
A pokračuje: „Může se stát, že čaje od neověřených výrobců, koupené například na trzích, budou obsahovat i některé jedovaté byliny. Problém také může být s obsahem pesticidů, není tedy vhodné to s množstvím čajů přehánět, zejména s čaji stejného druhu.“
Hubnoucí a detoxikační čaje: zázrak nečekejte
Bylinné detoxikační směsi vám můžou prospět, v žádném případě ale nejde o nápoj na běžné každodenní pití, hodí se spíš pro jednorázovou kúru několikrát do roka. A hubnutí? „Čaje na hubnutí, slibující zázračné účinky, jsou spíše marketingový tah. Při hubnutí záleží především na energetickém příjmu a zastoupení jednotlivých živin. Jíst cokoli a zhubnout díky zázračnému čaji je určitě nesmysl. Kdyby takový čaj existoval, tak by po světě chodili jen samí štíhlí lidé,“ uzavírá Hana Málková.

Naše tipy pro zdraví i štíhlost! Na foto (zleva): Walmark Coenzyme Q10 60 mg podporuje získávání energie z potravy. Kapsle AgeLess obsahují směs resveratrolu z červeného vína, patentované směsi InoCell, selenu a vitaminu C. Walmark Magnesium Lactici + B6 (100 tablet) s obsahem hořčíku a vitaminu B6 pomáhá při zvýšené fyzické a psychické zátěžiFoto: Archiv firem
Čtenář Pavel byl odborníky pochválen hlavně za to, že se nenalévá sladkými limonádami. Co pijete vy?