Článek
O grilování se mluví jako o „nejoblíbenějším letním sportu“ Čechů. Jestli patříte k těm, kteří si jídlo z grilu dopřávají často a rádi, potěší vás pár vychytávek, které vám usnadní přípravu a pozvednou následný chuťový zážitek.
Před první grilovačkou
Prvnímu grilování by měla předcházet řádná očista grilu. „Rošt nebo grilovací plochu očistěte od připečených zbytků, a pokud je zrezivělá, otřete ji kovovým kartáčkem. Poté promažte jedlým olejem. Na mřížce pomazané olejem se vám maso nebude tolik připékat,“ radí Daniela Jičínská, Brand manager Magnet 3Pagen. Pokud je gril hodně špinavý, použijte přípravky, které si s připáleninami poradí.
Podpalovače
Pokud máte gril na uhlí, bude se vám k němu hodit i podpalovač. Může být čistě přírodní, nebo s využitím chemie. „Přírodní podpalovače jsou šetrné k životnímu prostředí, mohou to být polínka, svitky nebo lisované tabulky. Ty na chemické bázi mohou být tekuté, gelové nebo pevné, nabízejí hlavně jednoduchou manipulaci a jistotu úspěchu,“ vysvětluje Petr Zelinka, ředitel společnosti Solo Matches & Flames.
Co na gril?
Na grilu končí nejčastěji vepřová krkovice a kuřecí maso. Velmi oblíbené jsou hamburgery, ale i špekáčky nebo klobásy, své příznivce mají i špízy, nejčastěji kombinace masa a zeleniny. „Lidé se zbytečně bojí připravovat steaky z hovězího. Přitom je jejich příprava jednodušší než třeba u krkovice. Maso je dobré nechat před úpravou v pokojové teplotě cca 30 minut a pak ho dát lehce potřené olejem na dobře rozpálenou plochu. Lze na něj položit snítku rozmarýnu. Připravuje se 3–4 minuty z každé strany. Pepř a hrubá sůl se přidává, až když je maso z grilu. Pak ho nechejte pár minut odpočívat, ideálně zabalené nebo zakryté alobalem," radí Martin Styk, řeznický Mistr z Poličky.
Vegetariánská a veganská alternativa:
Potřebujete nový gril?
Pokud se rozhodujete, že si koupíte nový gril a nedovedete si představit, že by měl být bez ohně, pak se budete rozhodovat mezi tím klasickým na dřevěné uhlí, nebo plynovým. Jaké jsou rozdíly?
Gril na uhlí
Jedině v grilu na dřevěné uhlí získá jídlo chuť, kterou nenahradí žádné koření, ale nevýhodou je delší příprava a nutnost počkat, až se uhlí rozpálí. U těch základních, což je jen otevřené topeniště, se nedá regulovat teplota jinak než nastaveným vzdálenosti roštu od ohně. V grilu s víkem lze průtok vzduchu ovládat otvory právě ve víku, což ovlivní rychlost hoření, ale stále je potřeba mít možnost nastavit rošt.
„Pokročilejší grily mohou mít i dvě topeniště. Jedno je klasicky pod grilovacím roštem, druhé zcela mimo rošt a může fungovat jako horkovzdušná trouba,“ říká Václav Opava, produktový specialistka značky Hecht.
Plynový gril
Výhodou plynového grilu je rychlost, můžete grilovat bez čekání. Plameny lze snadno regulovat, gril lze využít jako klasickou troubu, snazší je i čištění. Někdo ovšem postrádá onu klasickou zakouřenou chuť.
Co zpříjemní grilování?
Nejen gril a vhodně vybrané suroviny jsou vším, co byste ocenili. Máme pro vás pár vychytávek, s nimiž to půjde lépe!
Pro mlsné jazýčky
Ať hodíte na gril cokoli, můžete tomu dodat grády vhodně zvolenou omáčkou nebo dresinkem. „Hvězdným partnerem grilování je stále hořčice a kečup. Nejoblíbenější je plnotučná hořčice, ale své místo si našla i dijonská a zvyšuje se zájem o medovou. U kečupu se zákazníci kloní spíš ke sladké variantě. Mezi nejoblíbenější dresinky a omáčky patří aktuálně BBQ omáčka,“ říká Radovan Földeši, nákupčí dresinků, omáček a dochucovadel Makro ČR.