Článek
Jak zvládnout jarní i jakýkoli jiný úklid co nejrychleji, ale hlavně efektivně a bez zbytečné chemie? Na to jsme hledali odpovědi a máme je. Pomocníkem vám bude klasická jedlá soda, bylinky, ale třeba i kostka ledu!
Využijte bylinky
Jste milovníci bylinkových čajů, koupelí a kosmetiky? Pak můžete sílu přírody využít i při úklidu. Vyrobte si například bylinný octový sprej, který zvládne špínu i mastnotu na troubě, dlaždičkách i v mikrovlnce. Do hrnku octa (250 ml) přidejte lžíci sušeného oregana, meduňky nebo rozmarýnu a nechejte na světlém místě minimálně přes noc, lépe dva až tři dny macerovat. Pak přelijte do rozprašovače a používejte.
Při mytí oken bude zdatným pomocníkem přípravek z 250 ml vody, 50 ml vinného octa, pár kapek tekutého mýdla a hrsti meduňky. Vodu s meduňkou nechejte asi deset minut povařit, pak odstavte a nechejte vychladnout, slijte, přidejte ocet a mýdlo a je hotovo.
Přírodní čističe nevyrábějte do zásoby, maximálně na pár dní dopředu, jejich trvanlivost bývá kolem 3 týdnů. A pokud by se vám do domácí výroby nechtělo, využijte stále se rozšiřující nabídky ekologických přípravků.
Dezinfikujte s rozumem!
Možná jste za poslední dobu získali dojem, že kdo sebe a domácnost stále nedezinfikuje, tak to se svým zdravím nemyslí dobře. V době epidemie má hygiena své opodstatnění, ale i tak to není třeba přehánět a vše polévat chlorem. Svému zdraví rozhodně neprospějete, pokud se při úklidu s nějakým silnějším přípravkem zavřete do malé místnosti, třeba na záchod, a vdechujete ho.
Dobrým pomocníkem může být například pára. „Pára zvládne mastnotu i bakterie, pronikne do nerovností a spár a patří mezi neúčinnější ekologické metody dezinfekce. Není třeba používat žádné další chemické, čisticí a odmašťovací přípravky a zvládne mastnotu i 99,9 % bakterií,“ uvádí Jiří Krechler, odborník značky Vileda. Pořídit si tedy můžete parní čističe na podlahy i na ostatní povrchy. Na menší plochy se hodí mít po ruce například antibakteriální ubrousky, které pomohou se špínou i dezinfekcí jedním tahem.
Na koberec vezměte sodu a led!
Nevíte, jak z koberce dostat zápach? Pokud je příčinou něco vylitého, pak to pečlivě vymyjte vodou a osušte nebo použijte vysavač na mokré vysávání. Jestli to nepomůže, musíte nechat koberec vyčistit. Pokud nasál koberec pach z okolí, třeba z cigaretového kouře, zabere jedlá soda. Nasypejte ji na koberec a smetákem ji zapracujte do jeho vláken. Pak nechejte působit minimálně přes noc a vysajte.
Vzhled koberce kazí také vytlačené důlky od nábytku – ty odstraníte pomocí kostky ledu. Tu položíte do oné prohlubně a necháte pomalu roztát. Vlákna koberce se navlhčí a vrátí do původního stavu. Po rozpuštění ledu odstraňte vodu a místo přeluxujte.
Víte, jak vyčistit skvrny na koberci bez chemie?
Čištění zrcadel
Zrcadlo je přesně tou plochou, na které je vidět každá kapka vody nebo šmouha. Jeho čištění si ale lze usnadnit. „Doporučuji vyzkoušet čištění zrcadel na sucho s pomocí speciální čisticí vaty,“ radí Lucie Hronová ze společnosti Amirro, českého výrobce zrcadel a skel.
Naopak na ně nepoužívejte ani zmačkané noviny, ani přípravky obsahující chlor. Noviny je mohou poškrábat a působení chloru zrcadlo zčerná a trvale se poškodí.