Článek
Postup
01.
Použijte buď dvě stehna a kus hřbetu, nebo zhruba půlku králíka, případně z celého králíka odřízněte stehna (a upečte je zvlášť) a zbytek použijte na polévku.
02.
Maso s kořením a očištěnou zeleninou (cibuli přepulte, ale klidně jí nechte část slupky, dodá vývaru pěknou barvu, stejně tak mrkev netřeba loupat, jen jí odřízněte konce) zalijte asi 1,4 l vody, podle chuti osolte a na mírném plameni vařte 1 až 1,5 hodiny doměkka. Pokud vlastníte pomalý hrnec, určitě ho použijte – nastavte ho na low na osm hodin.
03.
Ke konci vaření očistěte novou mrkev, celer a kedlubnu či jinou zeleninu, pokrájejte na kousky a dozlatova opečte nejlépe na přepuštěném másle. Během opékání osolte.
04.
Připravte si celestýnské nudle. Vejce prošlehejte s moukou, mlékem, špetkou soli a nasekanými bylinkami (dala jsem pažitku a kopr) a nechte alespoň 10 minut odležet. Poté z těsta usmažte dvě tenké palačinky, srolujte je a pokrájejte na proužky.
05.
Když je maso měkké, vývar sceďte, maso oberte a vraťte do polévky, zeleninu a koření odstraňte a vývar případně dochuťte. Podávejte s na másle opečenou zeleninou, nudlemi a dalšími sekanými bylinkami (libeček, pažitka, petržel a další).
Tip: Pokud vývar připravujete v pomalém hrnci, mrkev zůstane hezky na skus, takže ji v polévce můžete klidně nechat.
Zkuste i králíka na česneku s kedlubnovým zelím a bezlepkovými noky, králíka na medu a hořčici nebo lahodnou králičí paštiku. Pochutnáte si!