Článek
Zásadní je vědět, co vlastně chcete. Jde vám o vlastnosti jednotlivých krytin? Plánujete podlahové topení? Podlaha se bude instalovat v novostavbě, nebo starší zástavbě? Zajímá vás otázka došlapu…?
Nový nebo starší byt
V novostavbě vás většinou neomezuje tloušťka krytiny, protože s ní projektant počítá. Důležité je dopředu zvolit samotný materiál, design nechte na později. Ovšem pokud vás zajímá, co momentálně také frčí, doporučujeme článek: Nová podlaha, která vypadá ošoupaně? Stylový trend!
Při rekonstrukci je to jiné, tady hraje roli i pár milimetrů navíc, s ohledem na stávající dveře (dřevěné lze podříznout, skleněné nikoli) a francouzská okna dosedající těsně k podlaze. Například vinyl v roli může mít tloušťku 2 až 3 mm, totéž i vinylové dílce, avšak když zvolíte vinylové dílce na nosiči (obvykle jde o HDF desku), tloušťka krytiny se bude orientačně pohybovat mezi 9 až 13 mm.
Napojení různých krytin
Každému se nelíbí mít v celém bytě podlahu z jednoho materiálu. Jak sjednotit různé tloušťky krytin? Nejjednodušší je mít vybrané typy podlahy už při stavbě a jejich tloušťkám upravit výšky podkladu.
„Když se na to ,zapomene´ nebo jde o rekonstrukci, nejčastěji se volí zvýšení podkladu samonivelační stěrkou. A u krytin pokládaných plovoucím způsobem se dá výška upravit použitím speciálních podložek. Porovnejte si: běžné protihlukové podložky mají tloušťku 2 mm, pro potřeby zvýšení existují podložky o tloušťce 5,5 mm a 8 mm,“ vysvětluje Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvil parket profi.
Tepelný odpor
Chcete-li podlahové topení, je třeba znát i tepelný odpor krytiny. Označuje se písmenem R a jde o odpor daného materiálu proti prostupu tepla. Čím je hodnota R nižší, tím rychleji přechází teplo z topného systému do místnosti. Přestože záleží na konkrétní skladbě krytiny, jež se může do jisté míry lišit, obecně platí:
- keramická dlažba: 0, 005 až 0,01 m2.K/W
- PVC: 0,01 až 0,03 m2.K/W
- laminát: přibližně 0,07 m2.K/W
- linoleum: 0,05 až 0,15 m2.K/W
- dvouvrstvá dřevěná podlaha: 0,05 až 0,12 m2.K/W
- třívrstvá dřevěná podlaha: 0,03 až 0,16 m2.K/W
Otázka došlapu
Nejměkčí jsou koberce. „Následuje PVC neboli měkčené vinyly, pak vinylové dílce neboli tvrzené vinyly a linoleum, dále korkové podlahy. Dřevo je na došlap tvrdé, laminát ještě více a nejtvrdší bude dlažba,“ připomíná Milan Mrkáček. A dodává, že měkkost či tvrdost krytiny změnit nelze, ta je daná. Ani použití různých podložek, třeba protihlukové, nemá na otázku více či méně jemného došlapu žádný vliv.
Vlastnosti materiálů
Tohle je oříšek, protože každá krytina nabídne klady i zápory. Třeba PVC v rolích patří mezi levnější až středně dostupné, snadno se udržuje, ale nekvalitní produkty můžou uvolňovat vyšší emise těkavých látek nebo mít kratší životnost. Dřevo je na dotek hřejivé, zase něco stojí a jeho ošetřování vám vezme více času i peněz. Laminát dobře odolává zátěži, není drahý, ovšem je náchylný na vodu a tak bychom mohli pokračovat.
Podstatná je také otázka kročejového hluku, byť platí, že u pokládky plovoucím způsobem ji pomáhají snížit zvukově izolační podložky, na druhé straně – chůze po celoplošně lepených krytinách je téměř vždy tišší. Více se dozvíte zde: Výměna podlahy v paneláku: Jakou vybrat, abyste nerušili sousedy?
Podle jakých parametrů jste kupovali svou podlahu? A co byste dnes udělali jinak?