Článek
Než přišly na svět sušičky, rozvěsilo se prádlo na šňůry v koupelně, na zahradu nebo na balkon. Pak přišly již zmíněné spotřebiče. Co je ale nejlepší? Pravdou je, že všechny způsoby sušení prádla mají svá pro i proti.
Sušení prádla na slunci
Pro: Bílé košile jsou díky slunečním paprskům krásně vybělené. „Díky rozkládacím venkovním sušákům schne navíc prádlo viditelně rychleji a oblečení na něj lze zavěsit i na ramínku. Nebudete tak už muset řešit zmačkané prádlo,“ vysvětluje Jiří Krechler ze společnosti Vileda. A kdo to z praxe zná, potvrdí, že prádlo vysušené sluncem opravdu výjimečně voní.

Rozvěsit prádlo venku na sluníčku je ten nejlepší způsob, jak mu dodat vzdušnost a omamnou vůni. Pozor ale na přeschnutí a poletující prachFoto: THINKSTOCK
Proti: Kvůli slunci barvy rychleji blednou. Pobyt venku na vzduchu znamená také pro vlákna textilu větší zátěž. Často totiž prádlo neuhlídáte a necháte ho přeschnout. Odhadnout správnou míru vlhkosti, která je potřebná pro následné žehlení, není jednoduché.
I na čistotu prádla může mít pobyt venku na slunci špatný vliv. Pokud žijete někde na samotě u lesa, nehrozí usazování polétavého prachu na textilu, ale většinou se tomu nelze vyhnout. A není-li to prach, je to třeba na jaře pyl z květů, který je později těžké vyprat.
Sušení prádla nad kamny
Pro: Prádlo schne výjimečně rychle, takže rozložený sušák nebo rozvěšené šňůry v pokoji dlouho nepřekážejí.
Proti: V tomto případě se můžou nezkušení lidé potýkat se stejným problémem s přeschnutím prádla, jako v předešlém případě. Pokud ale nemáte jinou možnost než rozvěsit šňůry nad kamna, akumulačky nebo vafky, dbejte na bezpečnost. Existuje mnoho případů, kdy se uvolněná šňůra s prádlem zachytila na horké ploše a došlo k požáru.

S praktickým sušákem na prádlo Viva Dry Compact se nemusíte bát převrhnutí a následného katastrofického scénaře, je pevný a stabilní, cena 1199 KčFoto: VILEDA
Co všechno se v takových případech může doma stát a jak tomu předcházet, se dočtete v článku Nechcete vyhořet? Tyhle chyby doma nedělejte!. Kromě požáru i zde hrozí zašpinění prádla poletujícím prachem a zplodinami.

Už žádné natažené šňůry mezi stromy a kůly, venkovní sušák na prádlo Protect šetří místo a rozvěšené prádlo je rovnoměrně vystavené slunci, cena 1990 KčFoto: VILEDA
Sušení prádla v sušičce
Pro: Nové typy sušiček nepomačkají oblečení. A pokud to neumějí, stačí před koncem programu prádlo vyndat, přeskládat a dosušit. Prádlo ze sušičky je navíc jemnější a měkčí než to usušené venku. Sušička totiž pozná optimální vlhkost prádla. Tkanina se nepřesuší, takže jsou oděvy ze sušičky příjemnější i bez použití aviváže.

Sušička T96699IH (vpravo) se zlatým certifikátem společnosti Woolmark má buben pro menší zmačkání prádla a velmi tichý chod. Technologie tepelného čerpadla Sensidry suší při bezpečnějších nižších teplotách, cena 27 090 KčFoto: AEG
Proti: Není pochyb o tom, že sušička šetří váš čas. O úspoře peněz v porovnání s přirozeným schnutím oblečení tu ale nemůže být řeč. Problém často nastane při hledání místa pro sušičku. Pokud v koupelně zápasíte s každým centimetrem, pořiďte si takový spotřebič, který můžete instalovat třeba na zeď přímo nad pračku. Kámen úrazu může být také možnost poškození jemného prádla.

Sušička EDH3498RDL (vpravo) spadá do energetické třídy A+++ -20 %, je vybavená tepelným čerpadlem, takže se nemusíte bát o své jemné prádlo. Navíc má sušák obuvi, cena 21 990 KčFoto: ELECTROLUX
„Někteří lidé se obávají, že sušičky můžou poškodit oblečení, například v podobě sražení prádla. Skutečně, pokud sušíte jemné tkaniny při příliš vysokých teplotách, nemusí být účinek nejlepší. Nicméně v nových sušičkách s tepelným čerpadlem tyto obtíže řešit nemusíte,“ tvrdí René Kubaník ze společnosti Electrolux. Dalším záporem je vysoká pořizovací cena – od 15 tisíc výše.
Jak sušíte prádlo doma vy? Máte nějaké speciální vychytávky?