Článek
Před výběrem je dobré promyslet si, co všechno máte v plánu se svým novým pomocníkem vyrábět. Rozhodně je lepší investovat do kvalitnějšího stroje, který vám vydrží i několik let a díky kterému nebudete každý rok kupovat nový.
Základní rozdělení podle typu napájení
- Akumulátorové vrtačky -
AKU vrtačku využijete při práci v domácnosti i v dílně, velkou výhodou je, že nejste omezeni elektrickou přípojkou, ale na druhou stranu jste závislí na době výdrže baterie. Důležité je vybírat podle kapacity a životnosti baterie, ale také doby nabíjení. Rozhodně se nevyplatí šetřit, kvalitní baterie jsou dražší, ale vydrží několik hodin v plné práci. Také sledujte hmotnost – kvůli lepší manipulaci.
- Elektrické vrtačky -
Elektrická vrtačka se hodí převážně do dílny a do domácího prostředí. Při jejím používání jste závislí na přívodu elektřiny, ale zase nejste omezeni dobou, po kterou lze s vrtačkou pracovat.
Tuto vrtačku využijete na lehčí práce, například na vrtání do dřeva či kovu. Pokud potřebujete vrtat i do zdiva, pak vybírejte mezi příklepovými vrtačkami.
U elektrického provedení sledujte příkon. Příkon malé vrtačky se pohybuje v rozmezí 300–500 W, u střední vrtačky 500–800 W a velké silné vrtačky 800–1200 W. Příkon vrtačky také ovlivní její hmotnost, to je také dobré mít při výběru na paměti. Hmotnost se pohybuje přibližně od 1 do 3 kg.
Důležité parametry
1. Upínací hlava vrtačky
- Sklíčidlo s ozubeným věncem (dotahuje se kličkou, má větší upínací sílu než rychloupínací)
- Rychloupínací svírací hlava (dotahujete bez nástroje, vhodná pro hobby použití)
- Rychloupínací hlava se zámkem SD a SDS (dotahujete bez nástroje, vhodná pro profi použití)
Nezapomínejte na údaj o rozsahu sklíčidla, u střední vrtačky se pohybuje od 1,5 do 13 mm, velká silná vrtačka má rozmezí od 1,5 do 16 mm.
2. Otáčky
Výhodou vrtačky je, pokud má regulaci otáček a levý a pravý chod. To jistě ocení každý kutil.
3. Krouticí moment
Tento parametr se hlavně týká AKU vrtaček, které můžete použít i jako šroubovák. Údaj se udává v newtonmetrech (Nm). Na trhu najdete rozmezí přibližně od 10 Nm až po 100 Nm. Pro lepší představu: krouticí moment 30 Nm utáhnete vrut do průměru 8 mm. Pokud potřebujete silnější, vybírejte vrtačky s krouticím momentem okolo 50 Nm a pro profi použití zvažujte koupi té nejvyšší třídy.
4. Příklep
Jak jsme již zmínili výše, pokud potřebujete pomocníka při vrtání do zdiva, panelu a atp., je dobré zvolit vrtačku s příklepem. Výhodou je, že příklep se dá zapnout/vypnout, takže máte přístroj „2 v 1“. Opět sledujte příkon, počítejte také s tím, že příklepové vrtačky jsou těžší. Střední příklepová vrtačka váží okolo 3 kg.