Článek
Podle čeho nakupujete brambory? Někdo podle ceny, jiný podle velikosti, ale málokdo podle toho, do jakého varného typu patří. Proč je ale právě to zásadní? A jaké brambory jsou nejvhodnější právě pro přípravu salátu?
Konzumní, ale které?
Konzumní brambory, tedy vhodné na vaření a přípravu pokrmů, se dělí do několika typů, které se od sebe liší konzistencí, moučnatostí, strukturou – a to všechno je předurčuje k tomu, stát se ve finále skvělou kaší, bramborovým těstem nebo salátem. Pokud brambory kupujete, měli byste dostat informaci o tom, do jakého varného typu patří.
- A, AB (BA) - odrůdy s velmi pevnou dužninou, nerozvářivou, slabě moučnatou a lojovitou. To jsou odrůdy vhodné pro přípravu salátů a jako příloha.
- B, BC - odrůdy se středně pevnou až kyprou dužinou, slabě až středně moučnaté, vhodné jako příloha, do polévek a pro přípravu těst a kaší.
- C (CB) - odrůdy s kyprou, silně moučnatou dužninou, vhodné pro přípravu těst a kaší.
Hledejte zelenou
Do bramborového salátu jsou nejvhodnější právě brambory varného typu A, AB, které jsou v obchodní sítí označeny zelenou barvou – najdete ji na obalech ve formě barevného proužku stejně jako u ostatních typů: B a BC jsou značeny červenou barvou a C modrou. „To, že je na salát nejvhodnější typ A, AB, je dáno velmi pevnou dužninou, která se nerozvaří a je jen slabě moučnatá. Po uvaření brambor na salát čili ve slupce, si uchovají větší množství nutričních látek, které se nejvíce nacházejí pod slupkou, a po vychladnutí se nerozpadají a dobře se krájí na kostičky, které si drží pevnou konzistenci,“ vysvětluje Ing. Jana Exnarová z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě.
Kromě bramborového salátu se tento varný typ hodí i ke smažení či zapékání. „Až je budete vařit, pozor, nedávejte příliš velké množství vody, abyste zabránili ztrátě vitaminu C a minerálních látek,“ radí Darek Reli, vedoucí segmentu Ovoce a zelenina řetězce Globus.
Jak vybrat kvalitu?
Při nákupu brambor nesejde ale jen na varném typu, měli byste samozřejmě vybírat jen ty kvalitní a zdravé. Obecně lze říct, že nejlepší jsou české konzumní brambory. „Ty z dovozu bohužel nejsou tak kvalitní, i když někdy jejich vzhled, tedy hlavně hladká a lesklá slupka, láká ke koupi. Ovšem jejich chuť vzhledu neodpovídá – hlavně proto, že se jedná velmi často o méně kvalitní hlízy, které nenašly uplatnění v zemi vývozce. Často se stává, že v podzimním období se na pultech ještě najdou konzumní odrůdy rané, tedy ty z první sklizně, které by měly být dávno spotřebované. Tyto brambory vykazují po uvaření špatnou chuť, černají, rychle se kazí a v žádném případě se nehodí ke skladování,“ upozorňuje Ing. Jana Exnarová.
Doporučení vyhledávat českou produkci, ideálně přímo od farmářů, podporuje i Josef Pizúr, provozní ředitel firmy Fresh bedýnky: „Při výběru nemusíte dbát na úhledný tvar hlízy, ale na to, aby nebyla nikde měkká, neměla výrazná mechanická poškození, aby brambory nebyly mokré a ideálně aby nezačínaly klíčit. Přivoňte si k nim, brambory by neměly mít nezvyklý výrazný zápach. Raději se vyhněte nákupu brambor balených v plastových pytlích. Hlízy v nich rychle vlhnou a rychleji hnijí.“
Ať už kupujete brambory balené či volné, nesmí u nich chybět následující údaje: obchodní označení názvem skupiny (konzumní rané, konzumní pozdní), název odrůdy, varný typ (u skupiny konzumní pozdní), u zabalených brambor hmotnost v kilogramech, země původu, adresa obchodní firmy.
Kupujete brambory podle varného typu?