Článek
Nic ale není tak zadarmo, jak se zdá. „První věc, kterou musíte udělat, je úprava jídelníčku,“ radí Hana Mojžíšová, lékařka zabývající se výživou a léčbou obezity. Pokud má tělo dostatek látek, které vytvářejí tkáně a umožňují funkci celé řady orgánů a systémů, je zároveň dobře zasyceno. To minimalizuje chutě na sladké a eliminuje potřebu se dojídat. „Za pocit nasycení jsou zodpovědné zejména bílkoviny, potřeba jsou ale i sacharidy, tuky, vláknina, minerály a vitaminy,“ říká lékařka. Vše získáte z čerstvých a skutečných (nezpracovaných) potravin, jako je ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny, oříšky, semínka nebo libové maso. Větší bříško má hodně lidí také kvůli nadýmání nebo špatnému držení těla. Co s tím?
1. Narovnejte se
Začněme tím nejjednodušším a zároveň tím, co má obrovský okamžitý efekt. Jak získat plošší břicho za pár sekund? Narovnejte se! Správný postoj dělá opravdu hodně a nejen, že vám zajistí atraktivnější tvary, poděkují vám i vaše klouby a svaly, které špatným držením těla a hrbením se trpí.
2. Jezte probiotika
Jedná se o směs mikroorganismů přirozeně žijících v lidských střevech, obsahují je i některé potraviny. Probiotika ovlivňují imunitní systém, potlačují růst hnilobných bakterií, zlepšují toleranci laktózy, snižují hladinu zlého LDL cholesterolu a ovlivňují vstřebávání a tvorbu některých vitaminů.
Nedostatek probiotik způsobuje přemnožení hnilobných bakterií. Důsledkem může být nafouklé břicho a potíže s větry. Tento stav se nazývá disbióza. Aby k tomu nedošlo, je nutné tyto přátelské bakterie dobře krmit. Prospívají jim potraviny, jako je kvašená zelenina nebo zakysané mléčné výrobky.

Fermentované potraviny, jako je kvašená zelenina nebo kysané mléčné výrobky, prospívají střevům a chrání imunituFoto: New Africa, Shutterstock.com
3. Omezte solení
Sůl může prospívat i ubližovat. Jedná se o minerál, který je nezbytný pro zdravé srdce i mozek. Způsobuje ale také zadržování vody v těle, výsledkem mohou být otoky a nafouklé břicho. Pokud se nechcete dostat až sem, nepřekračujte doporučené denní množství (čajová lžička – 5 gramů) a naučte se nedosolovat jídlo, slánku dejte raději ze stolu pryč. Pozor ale, sůl se skrývá i v potravinách, kde byste ji nečekali.
4. Nežvýkejte s otevřenými ústy
Povídání při jídle nebo žvýkání s otevřenými ústy může způsobit, že spolknete spoustu vzduchu a ten vás bude nadýmat, takže budete mít nafouklé břicho a budou vás trápit větry nebo říhání. Podobně mohou působit i perlivé nápoje – pokud vás trápí nadmuté břicho, zkuste je na čas vynechat.

Je fajn si u jídla popovídat, lepší je ale žvýkat se zavřenými ústy – nebudete polykat tolik vzduchu a nebude vás trápit nafouklé břicho Foto: gpointstudio, Shutterstock.com
5. Nechte si zkontrolovat hladinu hormonů
Hormony v těle ovládají mnoho procesů, mimo jiné regulují metabolismus i reprodukci. Aby vše běželo, jak má, je třeba, aby byly v rovnováze, v opačném případě se dříve či později začnete potýkat se zhoršenou fyzickou i psychickou kondicí. I malé odchylky od normálu se mohou negativně odrazit na fungování celého organismu. Vedle únavy, zvýšené chuti k jídlu, nočního pocení nebo změn na pokožce může mezi projevy patřit i pocit nafouklého břicha. Pokud na sobě některé z těchto projevů pozorujete a nejste si vědomi jiného důvodu, poraďte se se svým praktickým lékařem.
6. Nezanedbávejte spánek
Všimli jste si, že když jste unavení a nevyspalí, máte mnohem větší hlad a chuť na sladké a tučné jídlo?
„Nedostatek kvalitního spánku vede k narušení přirozené hladiny některých hormonů včetně kortizolu, hormonu stresu,“ vysvětluje biochemička Michaela Bebová. A je to právě kortizol, který vás nutí sahat po sladkostech a obecně rychlých zdrojích energie. „Nevyužitá energie z jednoduchých cukrů se však ukládá, a bohužel velmi ochotně, do oblasti břicha, kde máte obecně více tukových buněk než v jiných částech těla,“ říká odbornice. Někdy skutečně stačí začít jen více spát.
Že se nám to mluví, když máte potíže se spánkem? Tady je 7 rad, jak rychle usnout.