Článek
Pokud vám denně zůstane v ruce či na hřebenu padesát až sto vlasů, můžete být klidní. Takový počet se dá ještě považovat za normální. Jestliže jste ale přesvědčeni, že vlasů ubývá příliš, je čas najít důvod a zastavit to! Navíc v tuto dobu je ideální čas na prevenci, neboť vlasy víc vypadávají na podzim a v zimě. Proč a co s tím, to se dočtete!
Proč padají?
Důvodů, proč vám najednou začnou padat vlasy ve velkém, může být spousta. Tady jsou nejčastější příčiny:
- Špatná strava - padání vlasů může být reakce na nedostatek výživy. Pro vlasy jsou zásadní hlavně vitaminy skupiny B, zinek, železo, křemík, nutné jsou i bílkoviny, tedy proteiny. „Základní stavební jednotkou vlasů jsou aminokyseliny, které přijímáte ve formě proteinů. Na dostatečný příjem by měli dbát vegetariáni, ale i starší lidé, protože s věkem se jejich zásoba v těle přirozeně snižuje,“ vysvětluje Renáta Gacková, vlasová expertka z Nouvelle.
- Příliš vitaminů - na druhou stranu si můžete uškodit i příliš velkými dávkami vitaminu A nebo selenu, což se může stát v případě velkých dávek potravinových doplňků a multivitaminů. Tady rozhodně neplatí, že víc je i líp!
- Nervy a stres - nepohoda a psychika ovlivní zásadně vzhled i zdraví vlasů. Stres a nedostatek spánku se na nich rozhodně projeví, a tak můžete doplatit za nervy a přílišnou zátěž v práci, během zkouškového období či rozvodu. V důsledku těchto událostí vlasy vypadávají rovnoměrně a řídnou tedy po celé hlavě.
- Hormony - růst a padání vlasů ovlivňují hormony. Není výjimkou, že vypadávají po porodu nebo kolem přechodu, kdy se snižuje hladina estrogenu. Na vině ale může být i nemoc štítné žlázy – její snížená i zvýšená funkce se právě slábnutím a padáním vlasů projevuje. U mužů je pak spojené s věkem a genetikou.
- Špatná péče - i když budete kvalitně jíst a mít dostatek pohody a odpočinku, můžete si zavinit zvýšené vypadávání nekvalitní kosmetikou, třeba domácím nešetrným barvením či trvalou. Můžete vlasy neúměrně mechanicky zatěžovat i nošením příliš utažených účesů, vadit jim může i velmi časté fénování či žehlení.
- Nemoc - padání vlasů může způsobit cukrovka, špatný krevní oběh, ale třeba i vyšší či dlouhodobá horečka. Může to být i důsledek užívání léků.
Kdy k lékaři
Jestliže si nejste vědomi zásadního pochybení stran výživy a dalších bodů uvedených výše a vlasy se sypou delší dobu, jděte ke kožnímu lékaři. Ten na základě rozboru krve a vlasů určí, zda by mohla být příčinou nemoc, nebo se projevila hormonální nerovnováha, či jde o genetickou záležitost. Tu je obvyklé hledat spíš u mužů s pleší, ale týká se i žen. „I ony mohou mít vrozenou dispozici k androgenetické alopecii, tedy citlivosti vlasového váčku na testosteron. U mužů ustupuje hlavně čelní vlasová hranice a řídne temeno, u žen dochází ke zvýraznění pěšinky, řídnutí vlasů nad čelem a na temeni,“ popisuje MUDr. Zora Dubská z webu Zdravý vlas.
Jak padání vlasů zabránit?
Docílit toho, aby vám vlasy nevypadávaly vůbec, nejde, bylo by to proti přírodě. Smířit se musíte i s tím, že vlasy víc padají na podzim a v zimě – je to prý podobný rytmus, jako mají stromy, kterým v tu dobu opadává listí. Může to být ale hlavně zátěží v letním období, kdy jsou často vysušené a namáhané sluncem nebo slanou vodou.
Jestliže si zvýšeného padání všimnete, zaměřte se hlavně na výživu vlasové pokožky – a to zevnitř, tedy stravou a potravními doplňky, nebo zvenčí za pomoci kosmetiky. Rozhodně vlasy ještě nezatěžujte příčesky nebo podobně. Kadeřníci varují před tím, abyste je přestali pravidelně mýt nebo vyčesávat, protože při těchto úkonech můžete mít pocit, že vypadávají víc. „Vlasy, které už se chystají vypadnout, nezachráníte. Jsou v podstatě mrtvé. Je dobré začít podporovat růst těch nových. Základem je čistá, dostatečně prokrvená a hydratovaná pokožka hlavy, protože jen tak může vstřebávat živiny,“ radí Renáta Gacková.
Přípravky, které pomohou
Na trhu najdete množství kosmetiky, která padání vlasů řeší. Pomoci může i příroda, například klasická březová voda. „Lístky břízy koupíte v lékárně, ale můžete si je natrhat a nasušit sami, jen pozor, aby teplota při sušení nepřesáhla 40 stupňů. Z těch si pak uděláte odvar, kterým splachujete umyté vlasy,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.
Měli jste někdy problémy s padáním vlasů? Napište nám, jak jste to vyřešili!