Článek
Je maličký, ale je váš, a hodláte si ho zařídit podle svých představ a snů. Je jedno, jestli právě stojíte na prahu svého prvního bytu, nebo jste se do menšího uchýlili na „stará kolena“. V každém případě budete potřebovat takové vybavení, které vám v malém prostoru ušetří co nejvíc místa, ale udělá co největší službu. No, a právě takové tipy pro vás máme!
DALŠÍ TRIKY, ABY BYT VYPADAL VĚTŠÍ
Když je čas na rekonstrukci
Pokud se stěhujete do nového malého bytu, ale máte čas a peníze na rekonstrukci, můžete si prostor několika triky trochu „přifouknout“.
Celoskleněné stěny nebo dveře – působí vzdušně a malý prostor předělí, aniž byste se cítili stísněně. „Celoskleněné stěny a dveře prakticky oddělí kuchyň od obývacího pokoje nebo předsíň od obytné části, zajímavě můžete vytvořit i předěl mezi ložnicí a šatnou,“ říká Martin Rataj, produktový manažer Sapglass, a doplňuje: „Vybrat si můžete celou řadu motivů a vzorů.“
Skládací a posuvné dveře – dost místa ušetří i dveře, které nemusíte celé otvírat do místnosti. „Osvědčenou klasikou jsou posuvné dveře do pouzdra ve stěně, ale pokud nechcete bourat, můžete využít i systém Compack, díky kterému dveře poskládáte a překlopíte na stěnu vedle zárubně,“ radí Petr Klíma, produktový specialista Sapeli.
Koupelna ve 3D – čím je prostor koupelny menší, tím lepší je mít přesný návrh. „Můžete použít 3D vizualizaci, která je velmi reálná. Díky ní vymyslíte řadu chytrých řešení, jako například asymetrický sprchový kout. Můžete vyzkoušet navrhnout barevnost a velikost obkladů, aby to koupelnu opticky zvětšilo,“ říká Ing. Ivana Nová z firmy Koupelny Ptáček. Nebojte se přitom větších obkladaček, protože díky menšímu počtu spár prostor prosvětlí a ten vypadá celistvější a větší.
Když už jsme se zmínili o barevnosti, nabídneme odbornou radu: „Do malých bytů jsou dobrou volbou odstíny studené a světlé, třeba světle modrá, zelená či fialová. Nevhodné jsou syté teplé barvy, jako třeba křiklavě oranžová či fuchsiová, které prostor zmenšují. Stejně tak je třeba se vyvarovat tmavých barev na stropě,“ říká Lenka Švecová, Junior brand manager Primalex.
Jak ušetřit maximum místa
Pokud nemůžete rekonstruovat a musíte si hrát s prostorem, je dobré pořídit si uzavřené skříně a úložné prostory, aby byt nevypadal přeplněně. Vyplatí se skříně „hnát“ až ke stropu. Co byste ale měli rozhodně udělat, když se stěhujete do malého bytu, je probrat věci, vytřídit a zbavit se nepotřebných kousků. Vsaďte na rozkládací nábytek, stohovací židle nebo odkládací stolky, které se do sebe dají zasunout. Možností je spousta. A samozřejmě sáhněte i po speciálních spotřebičích, které umí ušetřit místo buď díky své velikosti, nebo více funkcím.
Více tipů najdete v našich článcích Jak nafouknout malý byt? Tyhle vychytávky se vyplatí znát! a Skvělý tip do malých bytů: Skládací nábytek!
Chytré a malé spotřebiče
„Ideální jsou spotřebiče s menšími rozměry nebo takzvané kombinované varianty, kdy máte dva a více v jednom. Myčka na deset sad nádobí se dá sehnat v šířce 45 centimetrů, pračka s hloubkou 38 centimetrů, sušička s hloubkou 46,5 centimetrů. Můžete najít spotřebiče, které lze dávat na sebe či vestavět do linky či koupelnového nábytku,“ radí Martina Křižáková, Product Trainer značky Hoover. Právě takové spotřebiče, které nezaberou moc místa nebo toho umí opravdu hodně, jsme pro vás našli.
Nabídka je poměrně velká, vyberte si.
Který multifunkční přístroj máte, nebo byste ho ocenili? Napište nám!