Článek
Většina puchýřů vznikne na noze nebo ruce kvůli tlaku. Kůže tak ale může reagovat i na popálení a opaření anebo omrznutí či po kontaktu s chemikáliemi či rostlinami, které obsahují dráždivé látky. A mohou vzniknout i jako následek infekce – například při oparu či u impetiga (bakteriální onemocnění kůže). Puchýřky se objevují též u planých neštovic či alergické reakce.
Jak léčit stržený puchýř a má se propichovat
Puchýř vždy zakryjte náplastí. Jestliže už praskl, nebo je kůže dokonce stržená, místo vyčistěte a vydezinfikujte a teprve pak užijte náplast. Nejlepším pomocníkem budou gelové náplasti s hydrokoloidním polštářkem, které ránu nejen ochrání, ale také podpoří hojení. Zvolte si správnou velikost, náplast nechte na noze několik dní a počkejte, až se sama odlepí.
Základní rada při léčbě puchýře zní: můžete ho propíchnout, ale kůži nikdy nestříhejte ani nestrhávejte. Propichujte ale opravdu jen puchýře vzniklé otlačením (botami či nářadím)! Vždy dbejte na zvýšenou hygienu, aby se do rány nedostala špína a s ní infekce. To je pak nejčastější příčina zdlouhavého léčení puchýřů. Vždy používejte čistý nástroj a místo před zásahem i po něm vydezinfikujte a ránu překryje náplastí.
Proč se dělají puchýře
Puchýř nejčastěji vznikne, když se svrchní část kůže oddělí od hlubší části – škáry. Pak vznikne malá dutina, která obsahuje tkáňový mok nebo zánětlivý výpotek. Tělo tak reaguje na nějaký problém: nejčastěji se tedy jedná o obrannou reakci na poškození kůže.
Nejlepší je, když ke vzniku puchýře ani nedojde. Při prvním náznaku tlaku, bolesti či zarudnutí použijte na postižené místo náplast. Pomůže i ta úplně obyčejná, protože zajistí, aby se vrchní vrstva pokožky dále nepoškozovala a nestrhla se.
Kdy se puchýř nesmí propíchnout
Propichování je zakázané ve chvíli, kdy není puchýř od otlaku, ale jedná se o infekci, omrzliny, popáleniny, poleptání či alergii. Je nutné, aby odborník zjistil pravou příčinu a doporučil vhodné ošetření.
Komu hrozí nebezpečí
I obyčejný puchýř na chodidle představuje velké nebezpečí u lidí, kteří trpí cukrovkou. V jejich případě je vždy třeba věnovat ranám na nohou velkou pozornost, protože se jim mnohem hůře a déle hojí a hrozí jim syndrom diabetické nohy a také amputace.
Puchýř
Příčiny: Většina puchýřů vzniká kvůli tlaku, reagují ale i na popálení, omrznutí, alergeny anebo můžou být projevem infekce při oparu, impetigu či planých neštovicích.
Jak si pomoci sám: Běžné puchýře z bot, překryjte náplastí, pokud jsou stržené, vydesinfikujte je. Můžete je i propíchnout. V ostatních případech je nikdy nepropichujte, pomoci mohou léky na alergii či masti na popáleniny.
Kdy k lékaři: Opatrnost je vždy třeba u lidí s cukrovkou. Rány se jim hůře a déle hojí a hrozí jim syndrom diabetické nohy a následně až amputace.