Článek
V parných letních dnech, které jsme letos už zažili, je každé osvěžení vítáno. Proto byste ho měli dopřát i těm, kdo vodu hledají stále hůř: ptákům a užitečnému hmyzu v okolí. Z pítka si můžete vyrobit i zahradní dekoraci, kdyby to však mělo znamenat, že to budete oddalovat, až budete mít na výrobu čas, raději zvolte sice méně efektní, ale zato funkční model.
Protože tady platí, že kdo rychle dává, dvakrát dává! Nachystali jsme tedy pár tipů, jak vyrobit pítka pro hmyz a ptáky co nejrychleji a z toho, co najdete doma.
Jak správně na venkovní pítko
1. Správná hloubka a záchrana: Abyste ptákům a především hmyzu prospěli a nepřipravili jim smrticí past, nesmíte pítko udělat moc hluboké. I když chcete ptákům dopřát koupel, myslete na to, že může přiletět včela, která se v hlubší vodě snadno utopí. Pítko by mělo být vybaveno tak, aby vždy bylo jen kousek k záchraně v podobě kamínku, větvičky či lístku, které vystupují z vody, a hmyz na ně může vylézt a usušit se.
2. Bezpečí před predátory: Ptákům hrozí, že si na ně při koupeli či pití počká kočka nebo jiný lovec. Proto byste měli pítko umístit do výšky do prostoru nebo na místo, kam nemá kočka přístup.
3. Čistota a doplňování vody: Je dobré pítko udělat a umístit tak, aby šlo snadno čistit – zvlášť pokud do něj bude padat listí a další nečistoty. Po parném dni překontrolujte, zda voda nevyschla, a dolijte novou.
1. Pítko pro včely ze zavařovačky
Potřebujete napojit hlavně hmyz? Pak si nachystejte zavařovací sklenici, talířek, houbičku na nádobí a vodu. Jako bonus můžete přidat i nějaké listy a mech. Houbičku či houbový hadřík na nádobí nechejte nasáknout vodou, položte na talířek a přiklopte tím zavařovačku plnou vody (houbička bude mezi talířem a vodou). Pak opatrně otočte: vznikne tak zásobník, z něhož budou moci pít všichni hmyzáci z okolí. Bylo by skvělé, kdyby jich bylo pár na sídlištních balkonech, kde je voda nedostatkovým zbožím.
2. Pítko z květináče
Další možnost, jak vyrobit pítko za minutu, je podívat se po květináčích a obalech na květináč, které vám zbyly, a jednoduše do nich nalít trochu vody. Je přitom lepší, pokud jsou širší a nízké. Do vody patří samozřejmě něco, z čeho se dá v bezpečí naklonit nad hladinu a pít nebo po čem se dostat případně z vody.
3. Koupátko pro ptáky na sudu
Nemusíte vůbec nic vymýšlet, stačí se jen podívat po zahradě a využít všechny možnosti – třeba dobře tvarované víko od sudu na dešťovou vodu. Černá barva není ve vedru ideální, ale třeba ho máte v polostínu a voda se hned nevypaří. Do víka dejte pár klacíků a třeba využijte i vedle rostoucí trávu, keř či strom, které poskytnou bezpečné můstky pro hmyz. Ptáci takové brouzdaliště spolehlivě najdou a rádi využijí.
4. Závěsné pítko pro ptáky
Chcete pítko zavěsit? Na výrobu můžete využít věnec, který už nemá uplatnění jako dekorace. Do jeho středu vložte misku a naplňte ji vodou a pár kamínky či větvičkami. Na zavěšení použijte provázek nebo třeba i drátek – na třech čtyřech místech ho k věnci uvažte. Bude-li viset na balkoně nebo terase, je lepší zvolit misku z materiálu, který se nerozbije, kdyby hodně foukalo a miska spadla.
5. Pítko a koupátko jako přírodní dekorace
Pítko či koupaliště může být zakomponované do zahrady tak, že si ho skoro nevšimnete. K jeho výrobě můžete použít jakoukoli misku pod květináč, která nebude nápadná a splyne s okolím. Vody je v takové nádobě jen minimum, takže ji během dne dolévejte. Když ji umístíte poblíž terasy a dáte k ní solární světlo a nějakou další dekoraci, může se stát zajímavým prvkem, který upoutá i při večerním posezení venku.
6. Pítko jako betonový bazének
Chcete do výroby pítka investovat víc času? Vyrobte betonovou misku a s pomocí vhodných barev a nějaké tematicky ladící figurky ji proměňte v zábavnou dekoraci. Dozdobení pak závisí na tom, co najdete doma nebo v dosažitelných obchodech. Barvu vybírejte zdravotně nezávadnou, aby se voda dala pít.
Rychle a levně: Těchto 5 krmítek zvládne vyrobit úplně každý! Z kyblíku od jogurtu, z barelu i kokosáku.