Článek
Současné koupelny už nechtějí být popelkami, naopak mají ambici stát se plnohodnotnými bytovými prostory.
Neutrální vedou
V popředí zájmu jsou především neutrální barvy: bílá, odstíny hnědé, šedé, ale i černá. A pak ty, které evokují vodu. Inspirace přírodou je zřejmá na každém kroku. Napodobuje se dřevo, kámen a také beton, poslední dva jmenované materiály se můžou doplnit imitace zkorodovaného kovu. Nosí se větší formáty keramických dlažeb a obkladů, díky nimž se i dispozičně úsporná koupelna opticky zvětší. Více se dozvíte zde: Obklady a dlažby. Jaké jsou nové trendy pro rok 2017? Máme velký přehled!
Praktické pojetí
Typickými znaky moderní koupelny je prostor a světlo. „Při výběru jednotlivých zařizovacích prvků se klade důraz zejména na jejich funkčnost a snadnou údržbu,“ říká designérka Martina Šimková z Cadface. K tomu přispívá například bezrámové provedení dveří sprchových koutů, speciální vrstva skleněných povrchů proti usazování vodního kamene, rovněž trysky u sprchových hlavic a hlavových sprch nabízejí ochranu před vodním kamenem, rychloupínání u WC prkénka a jiné.
Hygienické řešení
Bidety se v koupelnách už zabydlely. Kde na ně není místo, tam je nahradí bidetové sedátko. Pro intimní hygienu lze použít také bidetovou sprchu, některé jsou součástí umyvadlové baterie, jiné napojení na tuto baterii nepotřebují (sprcha se vyvádí z nástěnného ventilu). U WC mís se preferuje závěsná instalace.
Více úložného místa
Také koupelnový nábytek se čím dál častěji řeší jako závěsný, jedna skříňka nestačí. Z pohledu povrchových úprav platí, že v nižších cenových hladinách zůstávají dekorově atraktivní fólie, za více peněz pořídíte laky a akryláty.
A jak vypadá souboj lesku a matu? Více převažuje mat, v novinkách najdete i takzvaný supermat. „Lesky ale nemizí. Jako ideální se jeví kombinace matu a lesku na jedné nábytkové sestavě,“ uvádí Ladislav Csanda ze společnosti Renolit. Stále populární jsou dřevodekory.
Vodní hrátky
Do koupelny se nechodí jen kvůli hygieně, lidé tady chtějí rovněž relaxovat. Tento požadavek splňují ruční či hlavové sprchy, jež nabízejí více vodních režimů (déšť, mlha, vodopád…) či sprchové panely. Někdy se přidává i světelný či hudební doprovod. Ani u nich ale nechybí omezovače průtoku vody.
Díky tomu, že se koupelnám dostává více místa, prosazují se v nich kromě tradičních van i volně stojící. V první řadě jde hlavně o estetické hledisko. U solitérní vany bude efektně působit stojanová baterie (byť možností je více). Z pohledu úspornosti jsou šikovné bezdotykové umyvadlové baterie.
V jednom duchu
K čistotě provedení přispívají ucelené série, jak keramických obkladů a dlažeb, tak sanity či baterií. Nemusíte pak řešit, co se k čemu hodí; výrobci ve svých kolekcích nabízejí více možností.
Více útulnosti
Dalším trendem je nadčasovost. Aby pak koupelna nepůsobila příliš sterilně, přichází ke slovu prvky, které podporují dojem útulnosti. Ve větších prostorách se používají například samostatné nábytkové kusy typu křesílko či taburetka, v menších koupelnách je vhodné zaměřit se na jeden prvek: zajímavou mozaiku, designové umyvadlo...
Do všech se hodí nové koberečky a živé rostliny nebo originální osvětlení. Pěkným detailem se může stát i samotný tvar baterie a vizuální provedení ostatních kovových prvků (černá, bílá, mosaz, měď…).
A co vám zpříjemňuje pobyt v koupelně?