Článek
Jaký zámek opravdu ochrání dům, chalupu, ale třeba i kůlnu nebo věci v garáži před zloději? Víte, jak ho vybrat a na co si dát pozor? Právě s tím bychom vám rádi pomohli.
Zámky do vchodových dveří
Asi nejběžnějším zámkem u vchodových dveří je cylindrická vložka. Při jejím výběru je kromě velikosti (tzv. rozteče) a druhu kování zásadní bezpečnost – tedy jakou je překážkou pro zloděje. Překonání zámku by totiž mělo být časově náročné. „Platí pravidlo pěti minut – pokud se zloděj do objektu nedostane do této doby, je pravděpodobné, že pokus o vloupání vzdá,“ říká Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. Zámky jsou řazeny do 4 bezpečnostních tříd (tedy 1–4), přičemž 4 znamená nejvyšší míru zabezpečení.
Cylindrické vložky mohou být oboustranné (klíč můžete zasunout zvenčí i zevnitř) – ty se používají pro byt, dům nebo kancelář. Pro vstupní dveře se používá i varianta s knoflíkem neboli olivkou (viz foto). Zkrácené vložky (klíčovou dírku mají jen z jedné strany) se hodí třeba pro garáž nebo sklep.
Aby se cylindrická vložka hodila právě do vašich dveří, musí mít správný rozměr – vychází z šířky dveří, do kterých se vkládá. Nesmí v nich být moc utopená, nebo naopak příliš vyčnívat. Pokud si nejste jisti, jak se tato rozteč měří, je lepší kupovat podle stávající vymontované vložky.
Druhy kování
Dveře musí mít kromě zámku i vhodné kování. Vyrábí se ve třech základních variantách – klika/klika, klika/koule, klika/madlo. Z hlediska bezpečnosti je vhodné kování s překrytem, který slouží jako ochrana před vylomením cylindrické vložky.
Bezpečnostní trojkombinace
Co když se k vám někdo přece jen vloupá, uhradí vám to pojišťovna? „Máte-li byt či dům pojištěn, pročtěte si smlouvu. Některé pojišťovny požadují trojkombinaci – tedy stejný stupeň ochrany zámku, kování i bezpečnostních dveří,“ vysvětluje odborník Zlatko Slebodník z Hornbachu. Pokud se v nabídce zámků a jejich bezpečnosti ztrácíte, můžete se orientovat podle pyramidy ve speciálním katalogu, za nímž stojí Cech mechanických zámkových systémů ČR ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Policií ČR. Najdete v něm prověřené a certifikované výrobky i průvodce výběrem zabezpečení.
Visací zámky na chalupu
Oblíbeným typem zámku na chatu či chalupu je ten visací. Hlavní slovo mívá i u zavírání kůlny nebo zahradního domku. Pokud bude vystaven nepříznivým povětrnostním podmínkám, vždy sáhněte po takovém, který je k tomu určen. O této odolnosti vás informuje výrobce v popisu, nebo ho označí piktogramy, které u zámků najdete.
Visací zámky ale můžete použít i v interiéru – při zamykání kufru, skříňky v posilovně nebo krabice s tajemstvím pod postelí. I takové samozřejmě nabízejí různé stupně bezpečnosti, a k tomu jsou i šik. Právě barevné a hravé visací zámky mohou být první zkušeností vašeho dítěte se zamykáním, která ho postupně připraví na chvíli, kdy dostane svůj klíč od domu.
Pozor na petlice
Kůlny na nářadí, ale i vrata nebo garáže, bývají zamčené na petlici nebo závoru. Můžete je zamknout sebelepším zámkem, ale pokud nejsou kvalitní, není vám to moc platné. Petlice by měla být z kvalitní oceli, s čepy zajištěnými proti vyražení a odolná vůči klimatickým podmínkám. Jen tak odolá pokusům o vytržení, přeřezání, odvrtán nebo páčení.
Speciální zámky
Na trhu najdete i zámky, které vyhoví i speciálním požadavkům – třeba visací zámek s prodlouženým obloukem pro špatně přístupná místa, zámek na kontejnery nebo popelnice, na kola nebo zámek se řetězem, který zajistí sekačku na trávu uskladněnou v zahradním domku, kam se zloději rádi vydávají.
„Pokud se bojíte, že se dítě zamkne a nechá klíč v zámku, takže se k němu nedostanete, pořiďte si ten s prostupovou spojkou. Umožní odemknout dveře bez ohledu na to, jestli je z druhé strany klíč. Takové zámky se označují jako emergency,“ radí Petr Neuvirt.
Na trhu jsou i zámky, které můžete odemykat a zamykat bez použití klasických klíčů. Nahradí je otisk prstu, číselný kód nebo mobilní telefon s příslušnou aplikací. „Inteligentní zámky poskytují maximální bezpečnost, kontrolu i pohodlí díky kombinaci mechanické cylindrické vložky v nejvyšší bezpečností třídě s moderní technologií elektronického uzamykání,“ říká Zlatko Slebodník.
Péče o zámky
Jestliže se zámek začne zasekávat, měli byste ho raději vyměnit. Může se totiž stát, že už je poškozený a hrozí, že se zasekne zcela a buď vás nechá před zavřenými dveřmi, nebo vám nedovolí je zamknout. Že to bude v tu nejnevhodnější dobu, to se můžete vsadit.