Článek
Sice nevoní, ale jsou skvělá volba pro všechny, kdo se nechtějí nebo neumějí starat o živé rostliny, a parádu udělají i v tmavých koutech, kde by se přírodě nedařilo. Kýče se nemusíte bát. Odvětví umělých rostlin totiž udělalo v posledních letech velké pokroky. „Často je nerozeznáte od pravých a využívat je rozhodně není žádná ostuda. Používají se i v kombinaci s živými květinami, třeba na svatbách, tam se často uplatní umělé pivoňky, protože ty živé rychle vadnou,“ říká Eva Ottová z velkoobchodu Livo.
Proč si pořídit umělé květiny
- Nevyžadují zálivku, přesazování, neodkvétají. -
- Nemusíte čekat, až vyrostou. Je jen na vás. jakou výšku rostlin si vyberete. -
- Můžete je postavit i do stinného rohu nebo do místností bez oken. -
- Mohou být i v domácnostech, kde jsou alergici. -
Na co si dát pozor při nákupu
Aby byly umělé rostliny ozdobou, měli byste si vybrat ty správné. Samozřejmě je lepší, když si na ně můžete sáhnout a vidíte je naživo, ale ani nákupy přes e-shopy nezavrhujte. Většinou je v nich daleko širší nabídka a také mohou mít zajímavější ceny. Na co si dát pozor, při nákupu přes internet?
„Základem je ověřit si velikost výrobku, která je vždy v popisu, a ideálně si vzít k ruce i pravítko nebo metr. Počítejte s tím, že fotka může zkreslovat velikost i barvu. Najděte si také materiál, z něhož je kytka vyrobena, jestli jde jen o plast, nebo kombinaci s textilem,“ radí Eva Ottová.
Nejčastějším materiálem je plast a textilní materiál v různých kombinacích a kvalitě. Čím levnější, tím většinou méně propracované, ale záleží na tom, na jaký účel je květina či rostlina určena. V tmavém rohu na skříni může skvěle vypadat plastový břečťan, na stůl se víc hodí květina s látkovým květem, kde je vypracována nejen struktura, ale i barevnost.
Počítejte s tím, že umělým květinám nesvědčí UV záření, primárně jsou určeny pro použití v interiéru. Takže pokud je chcete dát ven, musíte počítat s tím, že časem ztratí barvu a tvar. Ale například jako výzdoba hrobu vám i tak udělají dobrou službu.
Jaký druh vybrat
Ne všechny rostliny vypadají dobře v každém typu bydlení. „Charakter celého interiéru je velmi důležitý. Pivoňky, levandule nebo polní kvítí se hodí do rustikálního interiéru, lilie či orchideje zase do glamourové stylizace a kaktusy či aloe doporučujeme do interiérů ve skandinávském stylu. Rostlinné dekorace ve velikosti XXL jsou skvělým způsobem na využití prostoru za pohovkou, stolem nebo skříňkou,“ radí Nikola Světlíková z Westwing. Pokud uvažujete o umělé rostlině v květináři, pak frčí monstera, eukalyptus a břečťan.
Umělé květiny do vázy i květináče
Chcete-li si udělat velkou kytici nebo kytky použít na výrobu věnce, dodržujte pár zásad. „Nejdůležitější je mít cit pro barvy a barevnou kompozici, ale také vybírat si květiny, které jsou co nejpodobnější těm živým. Vyhněte se také kombinování více barev, lepší je držet se dvou odstínů a k tomu přidat jednu barvu doplňkovou. Ideální je to sladit s barevností místnosti, v níž pak vazba bude,“ radí Jana Lopatová z Hand made Janina, která se výrobou vazeb a dekorací z umělých květin léta zabývá.
Jak se o umělé květiny starat
Většina umělých květin v pohodě snese, když je osprchujete a necháte uschnout, ideálně ne na slunci ani ne na rozpáleném topení.