Článek
Jedním ze současných bytových trendů je dokonalá nápodoba přírody, což se projevuje i v segmentu interiérových dveří a jejich povrchových úprav. Co si budeme povídat, v našich interiérech jsou umělé materiály i praktičtější, než kdyby byl povrch třeba z dýhy. A co ještě řešit při výběru interiérových dveří?
Podle charakteru místnosti
V ložnici nebo pracovně chcete klid, v koupelně zase potřebujete dveře odolné vodě a vlhku, v dětském pokoji byste možná ocenili takový předěl místností, který vydrží hrátky vašich ratolestí. Anebo snad máte doma mazlíčka? Podle svých požadavků vybírejte i dveře – speciální, tedy například zvukově izolační, s klimatickou úpravou, více mechanicky odolné, případně i protipožární.
Podle způsobu otevírání
Kdo má doma dost místa, zůstane u dveří otočných, kdo naopak s prostorem bojuje, vsadí na dveře posuvné (ať už do zdi, tedy do stavebního pouzdra, či po stěně). Používají se i dveře lamelové neboli harmonikové, otočně kyvné či kyvné – „lítačky“. Způsoby otevírání rovněž můžete kombinovat. Na co pozor? „Například když chcete do ložnice dveře zvukově izolační, tak musí být vždy otočné,“ podotýká Martin Dozrál ze společnosti Solodoor. Posuvné a další dveře totiž tak dobře netěsní.
Podle materiálu
„Dovnitř dveří nevidíte, přesto je dobré vědět, že konstrukce se běžně vyrábí z MDF nebo smrkových rámečků a vnitřní výplň tvoří papírová voština či děrovaná dřevotřísková deska. A povrch? Nejčastěji je z fólie, laminátu či laku," upozorňuje Martin Dozrál.
Právě typem povrchu volíte i jeho odolnost. Nejpevnější řešení představují lamináty, rozlišují se střednětlaké CPL a ještě dokonalejší vysokotlaké HPL (v interiéru se HPL běžně nepoužívají). Ovšem na trhu najdete například i povrchy 3D, které na dotek připomínají strukturu dřeva a jde o CPL laminát.
Podle zárubní
Staré zárubně už nemusí být tak rovné jako kdysi, proto se spíše volí nové, případně lze staré zárubně nově obložit. Kromě těch vystupujících ze zdi si můžete pořídit i zárubně, jež se dveřmi z jedné strany lícují, ovšem dá se slícovat i dveřní křídlo, zárubeň a stěna. Jindy se zase povrchově upraví tak, že vůbec nejsou vidět. U posuvných i otočných dveří se instalují do stěny nebo sádrokartonové příčky, čili jsou skryté. A pak existují skutečné výjimky, kdy se dveře obejdou bez zárubní.
Podle kování
Kování nerovná se jen kliky, byť jsou nejviditelnější a z pohledu designu i praktické funkce hrají velkou roli. U interiérových dveří se rozlišuje kování rozetové (klika a část pro klíč jsou oddělené) a štítové (klika a část pro klíč jsou spojené). Ovšem dnes jsou k vidění také jen samotné kliky, prostor pro zámek záměrně chybí. Obecně se dveřní kování skládá ze závěsů neboli pantů, protiplechu – jde o plech ukrytý v zárubni, do kterého zajíždí střelka zámku a kliky.
Podle místa nákupu
Když si ještě nejste jistí, jaké dveře vlastně chcete, mrkněte na internet a s pomocí konfigurátorů si vyberte, které by k vám domů nejvíce pasovaly. Dnes se dají koupit v mnoha prodejnách.
Proč je ale lepší volit certifikované prodejce výrobců dveří? Ti by o jednotlivých produktech měli nejvíce vědět, a tak vám dokázat nejlépe poradit. „Stejně tak montáž dveří vložte do rukou odborníků, kteří prostor i zaměří. U některých firem se vám tím zvýší záruka až na 5 let,“ uvádí Tomáš Rozsíval ze společnosti G Servis.
Právě otázka přesného měření je velice důležitá. Kdyby dveře na bázi dřeva zcela nepasovaly do stavebního otvoru, lze je i na místě instalace upravit, kdežto dveře skleněné ne.
Vybírat nové dveře není složité. Nebo máte opačnou zkušenost?