Článek
I když to chvíli vypadalo, že klasické papírové knihy odejdou do ústraní a nahradí je čtečky nebo tablety, naštěstí se to nestalo. Knihovnu mají navíc v bytě i ti, kteří se za knihomoly úplně nepovažují. Často bývá totiž právě ona ozdobou či dominantou interiéru. Podle čeho vybrat takovou, která se bude hodit právě vám?
Spočítejte knihy a metry čtvereční
Než začnete vybírat knihovnu, měli byste mít jasno, kolik knih do ní chcete dát. Pokud literaturu průběžně dokupujete, pak byste současné množství měli vynásobit alespoň dvakrát, abyste měli prostor i do budoucna. Na jednu knížku se v průměru počítají 3 cm, takže když jich napočítáte sto, potřebujete 3 metry polic. S výhledem do budoucna tedy 6 metrů.
Pochopitelně nejvíc záleží na tom, jak velký máte byt či dům a kolik prostoru chcete knihovně věnovat. Rozhodně nebudete první, komu při takovém počítání vyjde spíše nerovnice – na velikost bytu moc knih. Pak je můžete buď vytřídit a poslat dál, nebo si nechat vyrobit knihovnu či regály na míru, kdy využijete každý volný kout, prostory vysoko u stropu, kolem dveří i nad nimi. Řešením je také nákup knihovny s hlubokými policemi, kam se vejdou knížky ve dvou řadách, pak to chce ale opravdu velký přehled o tom, jaké klenoty se v útrobách nacházejí.
Dohlédněte na police
Velikost knihovny souvisí i s tím, jaké by měla mít police. Knihy jsou dost těžké, police byl měl být z materiálu silného alespoň 1,8 cm. Hloubka stačí kolem 30 cm, pokud máte ovšem víc knih velkého formátu, asi bude potřeba i hlubší část. Pokud by knihovna měla police delší než 80 cm, musí být zpevněny podpěrami nebo z materiálu silného alespoň 2,3 cm. Těžké a větší knihy patří do spodních polic, nahoru zas ty nejlehčí.
Nábytek, který by se mohl převrátit, raději ukotvěte ji do zdi. Dvojnásob to platí, pokud máte děti, které by si mohly z knihovny udělat lezeckou stěnu.
Otevřená, prosklená nebo s dveřmi?
Před knihovnou by mělo být nejméně 60 cm místa, abyste tam mohli stát. Pokud chcete knihovnu s dveřmi, bude zabírat víc místa a také k ní blízko nepostavíte další nábytek. Praktičtější ovšem je, že se vám na knihy nebude prášit. Za neprůhledné dveře leccos schováte, za sklem, které působí vzdušněji, budete muset udržovat trochu větší pořádek.
Knihovnu bez dveří i bez zad, tedy vlastně jen regál, můžete postavit nejen ke zdi, ale třeba i jako dělící stěnu do větší místnosti. Opět ale dbejte na to, aby byla připevněna k podlaze a ideálně i ke stropu. Musíte počítat s tím, že jedna strana bude na pohled hezčí a také s tím, že na knihy se bude prášit dvojnásob.
Materiál a barva
Zvlášť v případě, že si chcete pořídit opravdu velkou knihovnu, přemýšlejte o její barvě. Světlá opticky zvětší i menší prostor, tmavá vypadá elegantně. Materiál by měl ladit s ostatním nábytkem v místnosti. Můžete si vybrat klasické dřevo, bytelný masiv, lamino, ale i MDF (dřevovláknité desky). Moderní je i kombinace kovu a dřeva nebo dalšího materiálu.
Ať si vyberete jakýkoli materiál, vždy dbejte na to, aby byl dostatečně pevný a měl potřebnou nosnost.
Nabídka knihoven na trhu
Knihovny lze koupit ve všech prodejnách nábytku, můžete si je objednat na míru v truhlářství. A my přinášíme nejlepší inspiraci z aktuální nabídky.