Článek
Cyklistická sezona je v plném proudu, ale vaše vyjížďky na delší trasy potřebují lepší polstrování? Pak máte dvě možnosti, první je gelové sedlo a druhá hodně vypolstrované kalhoty. Ty jsou nejdůležitější součástí dámského cyklistického šatníku. Které jsou dobré?
Cyklošortky a design
Vybrat správné cyklistické šortky tak, abyste se v nich cítily dobře a pohodlně, může být docela oříšek. Zvláště pokud nemáte předpisovou postavu rozené závodnice a samozřejmě nechcete, aby polstrování mezi nohama vypadalo jako obří nasáklá plena. Ženy si při výběru potrpí na design víc než muži, neboť cyklistické legíny zvýrazňuje pozadí.
„U dámských cyklošortek existují dva základní typy, elastické se všitou cyklovložkou, nebo volné s odnímatelnými boxerkami s cyklovložkou. Boxerky se dají v chladném počasí používat samostatně, takže je můžete vzít na sebe v kombinaci s dlouhými legínami,“ vysvětluje Jan Habrman z firmy Klimatex a dodává, že dámské šortky s kšandami jsou méně rozšířené, protože kšandy musejí respektovat anatomii, aby nešly přes prsa. Samotnou kategorií pro ženy jsou pak cyklosukně, které mají integrované kraťásky s cyklovložkou.
Polstrování podle kilometrů
Nepořizujte si pánské cyklokalhoty. Polstrování šortek u žen a mužů vychází z anatomie a je tedy odlišné. Vnitřní stélka by měla být antibakteriální, neboť se v cyklošortkách jezdí naostro. „Proto vybírejte polstrování podle plánované délky vyjížděk. Na delší vyjížďky kolem 3 a více hodin doporučujeme kraťasy se silnější výztuží a s kšandami, které zajistí stále schovaná bedra,“ říká Ondřej Vobora z firmy Kalas.
Pokud však patříte k ženám, které chodí častěji na záchod i během jízdy na kole, zvolte kraťasy pouze s vyšším pasem. Na krátké jízdy na kole vám postačí šortky s tenčí vložkou.
Cyklistické šortky a materiál
Cyklistické šortky můžete vybrat v různých cenových kategoriích od zahraničních i tuzemských značek. K těm českým patří například Craft, Klimatex, Kalas, Force nebo Pura Vida (ta je známá výrazným a odvážným designem).
Kromě designu se můžete při výběru orientovat podle materiálu i různých detailů. „Materiál, musí být kvalitní, elastický a dobře odvádět pot. Musí mít ploché švy, které zvyšují komfort a naškrábou. Dobré je i pevné uchycení na konci nohavic v podobě gumového pásku, aby se kraťasy nevyhrnovaly,“ upřesňuje Ondřej Vobora.
Reflexní prvky netřeba
Při cyklistice na silnici jsou nejdůležitější reflexní prvky. Ty však zrovna na kraťasech nejsou to nejpodstatnější. Pro zvýšení viditelnosti na silnicích spíše doporučujeme reflexní prvky na dresu, viditelné oblečení a blikačky. Reflexní prvky na kraťasech viditelnost zásadně nezvýší.
S vysokým pasem
Ve veselých barvách
S barevným zakončením nohavic
Se vzorem i nápisem
Se šlemi
Zkuste také posílit před sezonou nohy. Poradíme vám nejlepší cviky na doma.